REKLAMA

Uroczystą mszą uczcili patrona powiatu koneckiego [wideo, zdjęcia]

W miniony piątek o godzinie 12:15 w parafii św. Mikołaja w formie mszy świętej rozpoczęły się Kaziuki Koneckie. Jest to wydarzenie poświęcone patronowi powiatu koneckiego – błogosławionemu księdzu Kazimierzowi Sykulskiemu. Uczczenie 79. rocznicy śmierci patrona było jednak pozbawione występów artystycznych decyzją proboszcza Andrzeja Zaparta ze względu na sytuację epidemiczną.

REKLAMA

„Myślę, że ksiądz dziekan podjął dobrą decyzję. Jesteśmy świadomi, że koronawirus ustępuje, ale trzeba uważać, bo nie wiadomo, kiedy będzie nawrót. Myślę, że z czasem będziemy się częściej spotykać […] To, co jest najważniejsze, czyli msza święta, wspomnienie błogosławionego Kazimierza,  podziękowania dla pani Janiny Malickiej za wspaniały wiersz. Były poczty sztandarowe, dziękuję też młodzieży, bo mają okres zdalnej nauki, ale znaleźli czas, impreza się udała” – starosta konecki Grzegorz Piec.

Podczas mszy obecni byli przedstawiciele różnych środowisk z pocztami sztandarowymi. Święto patrona powiatu celebrował także burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. Przy ławkach kościelnych położone były teksty wiersza Janiny Malickiej poświęconej błogosławionemu księdzu Kazimierzowi Sykulskiemu, a w trakcie mszy proboszcz Andrzej Zapart wygłosił o nim tematyczne kazanie.

REKLAMA

„Radosny to dzień, kiedy możemy zwrócić się do Boga w naszych potrzebach przez pośrednictwo takiego patrona, syna tej ziemi, błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Wspaniała osobowość, wspaniały kapłan, doskonały kaznodzieja i mówca. Wielki patriota, miłośnik ojczyzny, który nam pozostawił złote myśli, cenne uwagi, którymi powinniśmy na co dzień żyć i według nich postępować” – mówił ks. proboszcz Andrzej Zapart.

Starosta konecki wyraża nadzieję na zorganizowanie kolejnych Kaziuków Koneckich upamiętniających 80. rocznicę śmierci Kazimierza Sykulskiego już w standardowej formie z atrakcjami i występami regionalnych zespołów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *