REKLAMA

Uroczyste msze z okazji 40-lecia Solidarności w Końskich

W minioną niedzielę w Końskich obchodzono 40-lecie NSZZ Solidarność. Uroczystości ze względu na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa musiały jednak ograniczyć się do zorganizowania mszy. O godzinie 12:15 w Kolegiacie pw. Świętego Mikołaja w Końskich zebrali się aktywni i emerytowani działacze, a w Parafii Chrystusa Odkupiciela odbyła się msza dla pierwszych założycieli Solidarności na Ziemi Koneckiej, ich rodzin oraz sympatyków związku.

REKLAMA

Wydarzenie w Kolegiacie pw. Świętego Mikołaja w Końskich zapoczątkował przemarsz pocztów sztandarowych, wraz z którymi pojawili się barwnie i ludowo wystrojeni przedstawiciele Bębnowa, Kornicy oraz Smarkowa, którzy przynieśli wieńce dożynkowe – owoc tegorocznych plonów.

Na początek odczytano życzenia i podziękowania, jakie Solidarności i konecczanom z tej okazji przysłał poseł i Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Na mszę celebrowaną przez proboszcza Andrzeja Zaparta przybyli m. in. przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz, szefowa koneckiej Delegatury Solidarności Helena Obara, władze powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele oraz władze gminy Końskie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele. W uroczystości wzięli udział również działacze Solidarności związani z zakładami na terenie powiatu koneckiego, a także województwa świętokrzyskiego – zarówno ci aktywni, jak i emerytowani.

REKLAMA

Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe i wierni wyszli przed świątynię. Władze powiatu i gminy złożyły okolicznościowe wieńce pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce będącemu patronem NSZZ Solidarność.

W tym samym czasie w Parafii Chrystusa Odkupiciela odbyła się msza dla byłych działaczy i twórców pierwszej Solidarności w Końskich. Wzięli w niej udział żyjący inicjatorzy ruchu w powiecie koneckim – Henryk Chochowski, Andrzej Poterała, Adam Ślufarski i Edward Żelazko.

Uroczystość była skierowana do byłych członków związku, rodzin działaczy i sympatyków Solidarności. Podczas mszy w Parafii Chrystusa Odkupiciela pojawili się także wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka. Dla zgromadzonych przygotowano także część artystyczną – wystąpił Wiktor Michał Kowalski.

Zdjęcia (konecki.powiat.pl, własne):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *