REKLAMA

Uroczyste obchody 82. rocznicy tragicznych wydarzeń w Adamowie i Królewcu [zdjęcia]

W niedzielę w miejscowości Smyków w tak zwanym lesie smykowskim odbyła się uroczystość historyczna, poświęcona pamięci osób poległych podczas pacyfikacji Królewca i Adamowa w 1940 roku. Wydarzenie rozpoczęto Mszą Świętą przeprowadzoną przez proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy ks. Dariusza Maciejczyka oraz wikariusza ks. Damiana Zalewskiego. Nie zabrakło również atrakcji w postaci występów artystycznych.

REKLAMA

Po zakończeniu nabożeństwa przyszedł czas na uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem poległych przez przybyłe delegacje: przedstawicieli mieszkańców Królewca, przedstawicieli mieszkańców Adamowa, Szkoły Podstawowej w Królewcu, Szkoły Podstawowej w Miedzierzy, Przedszkola w Smykowie, Stowarzyszenia „Śladami Hubalczyków” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków. W wydarzeniu brali udział również  starosta konecki Grzegorz Piec i wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec.

REKLAMA

„Akcja przeprowadzona przez niemieckich okupantów w Adamowie i Królewcu była częścią większej operacji w wyniku której zostało zamordowanych w dniach od 30 marca do 11 kwietnia 1940 roku 712 osób, głównie mężczyzn. Chociaż zdecydowana większość świadków pamiętających okres okupacji już nie żyje, to w jednak pamięci zbiorowej społeczności mieszkańców gminy Smyków te coroczne obchody i hołd oddawany ofiarom niemieckich pacyfikacji zajmuje poczesne miejsce będąc ważnym elementem tożsamości narodowej i lokalnego patriotyzmu” – czytamy na oficjalnej stronie Powiatu Koneckiego.

Następnie odbył się pokaz artystyczny. Obchody 82. rocznicy wydarzeń w Adamowie oraz Królewcu uświetniły występy zespołów Smykovia i Królewiaczki.

Zdjęcia [źródło: Gmina Smyków – Oficjalny Profil]:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *