REKLAMA

Uroczystość w 80 rocznicę walk nad Czarną w Rudzie Malenieckiej [zdjęcia]

Społeczność gminy Ruda Maleniecka pamięta o bohaterach, którzy 80 lat temu stoczyli walkę nad rzeką Czarną w tej miejscowości. Była to pierwsza bitwa rozegrana podczas II Wojny Światowej na Konecczyźnie. W niedzielę wspominano to wydarzenie. 

REKLAMA

Po uroczystej mszy świętej delegacje udały się pod Obelisk poświęcony żołnierzom by złożyć tam znicze oraz wieńce.

Początkowo cała uroczystość miała odbyć się na placu przy obelisku, który ostatnio przeszedł gruntowną metamorfozę. Pojawiła się tam zupełnie nowa altana, utwardzono także teren. Niestety kapiący z nieba deszcz zniweczył założenia organizatorów. Wspomnieniową uroczystość rozpoczęto więc o godz. 11:30 w kościele parafialnym pw. św. Judy Tadeusza w Rudzie Malenieckiej. Mszę koncelebrowali ksiądz proboszcz Paweł Węgrzynowski oraz ksiądz kanonik Marian Strzałkowski, który wygłosił kazanie.

Obchodom towarzyszyły liczne Poczty Sztandarowe, które wystawiły jednostki OSP z Rudy Malenieckiej i Lipy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Radoszyc. We mszy uczestniczyli także strażacy-ochotnicy z jednostek w Dębie, Kołońcu i Młotkowicach oraz harcerze z 33. Koneckiej Drużyna Starszoharcerska Iskra. Po mszy wójt gminy Leszek Kuca przywitał mieszkańców i gości przybyłych na uroczystości, a następnie młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny – montaż słowno-muzyczny poświęcony Wrześniowi 1939 r. Młodzi ludzi przypominali wydarzenia, którym poświęcono obelisk w Rudzie Malenieckiej, tj. walki obronne na linii rzeki Czarnej, które miały miejsce 6 września ‘39 r. Program przygotowano pod opieką nauczycielek – Doroty Fijołek i  Małgorzaty Wydry.

REKLAMA

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie z Rudy Malenieckiej.

Po zakończeniu programu artystycznego pod pomnik w Rudzie Malenieckiej w zwartym szeregu udały się delegacje, które złożyły wieńce i wiązanki. Delegacje reprezentowały Samorząd Gminy Ruda Maleniecka w osobach wójta Leszka Kucy, Przewodniczącego Rady Gminy Piotra Tarasińskiego i zastępcy wójta Piotra Pieca, Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej – dyrektor Urszula Piwowarczyk i wicedyrektor Dorota Zygmunt, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Tadeusz Leszczyński i Sławomir Staciwa, Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin – Jan Krogulec, Radę Powiatu Koneckiego reprezentowali radni Robert Plech i Wojciech Owczarek, Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali Jerzy Kowalski i Jan Baliński, oraz sołectwo Dęba sołtys Beata Milewicz. Wieniec złożyła także poseł Marzena Okła-Drewnowicz.

Zdjęcia (Urząd Gminy Ruda Maleniecka):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *