REKLAMA

Uwaga na oszustów na BLIK-a. Pierwsze przypadki w powiecie

Znamy metody na wnuczka, na policjanta, nawet na nigeryjskiego księcia, ale w ostatnim czasie na popularności wśród złodziei zyskuje także metoda na BLIK-a. Zalecamy szczególną ostrożność, zwłaszcza, że docierają do nas informacje, że także w powiecie koneckim pojawiły się pierwsze ofiary oszustów.

REKLAMA

Przed oszustami na Facebooku ostrzega pani Anna na przykładzie pani Hermengildy. Metoda rozpoczyna się od włamania się i przejęcia czyjegoś facebookowego konta. Następnie podszywając się pod jego właściciela do znajomych rozsyłana jest wiadomość o treści „Masz aplikację swojego banku na telefonie? Bo potrzebuję pomocy”. Po odpowiedzi przychodzi kolejna wiadomość – „Mogłabyś mi pożyczyć 100 zł kodem BLlK ? Bo jest jakaś przerwa techniczna, oddam Ci jutro jak tylko konto zacznie mi znowu działać”. Następnie oszuści wpisują podany kod na stronie służącej do np. handlu kryptowalutami, a pieniądze znikają z konta osobie, która z chciała pomóc znajomemu w potrzebie.

REKLAMA

„Oprócz kradzieży pieniędzy niszczy się relacje międzyludzkie, traci zaufanie i nawet dobre imię” – dodaje pani Anna.

Nie jest to jedyny przypadek w powiecie koneckim. Jak przekazuje nam st. sierż. Marta Przygodzka, oficer prasowy KPP Końskie od początku roku do koneckiej komendy zgłoszono pięć oszustw metodą na podanie kodu BLIK.

Policjanci apelują: prośby o wygenerowanie kodu BLIK na określoną kwotę najczęściej przesyłają oszuści, którzy wcześniej przejęli konto osoby, pod którą się podszywają. W przypadku otrzymania za pośrednictwem np. Messengera takiej prośby, w każdym przypadku powinniśmy je weryfikować w osobistej bądź telefonicznej rozmowie z osobą, która o pieniądze prosi.

REKLAMA

2 thoughts on “Uwaga na oszustów na BLIK-a. Pierwsze przypadki w powiecie

  1. Monika pisze:

    Nie aktualne wiadomości . Sama przez to przeszłam rok temu za pomocą mojego konta naciągnięto kolegę na 500 zł . Sprawa oczywiście została umozona pieniędzy nie odzyskał ☹️

  2. Anna pisze:

    Jak najbardziej aktualne. Niespełna 2 tygodnie temu w powiecie koneckim miało miejsce kilka takich oszustw. Niestety bardzo niewielu ludzi zgłasza to na policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *