REKLAMA

Uwaga na silne wichury. W sobotę możliwe porywy do 120 km/h

Dwa niże Xandra i Ylenia spowodują w końcu trwającego tygodnia silne wichury w Polsce, także w powiecie koneckim. Pierwsze silniejsze podmuchy powinny być odczuwalne w czwartkowy poranek. Apogeum może nastąpić w sobotę. 

REKLAMA

Źródło grafiki: Storm Chasers Świętokrzyskie

Na początku bieżącego tygodnia grupa Storm Chasers Świętokrzyskie informowała:

[…] prognozy nadal sugerują wystąpienie dwóch silnych wichur końcem bieżącego tygodnia. Za dwie fale wichury które wystąpią w czwartek i piątek odpowiedzialne będą kolejno dwa ośrodki niskiego ciśnienia, Xandra i Ylenia.

REKLAMA

Pierwsza fala wichury uderzy w region w czwartkowe południe lub popołudnie i potrwa przynajmniej do drugiej części nocy z czwartku na piątek. Podczas przechodzenia wichury wystąpią liczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Nie wykluczamy również burz. Porywy wiatru związane z pierwszym przetaczającym się ośrodkiem ciśnienia wyniosą maksymalnie 80-90 km/h, a lokalnie do 100-105 km/h, choć te wartości mogą ulec jeszcze zmianie.

Druga fala wiatru dotrze do naszego województwa w piątkowe przedpołudnie lub południe i będzie na ogół silniejsza od czwartkowej. Ponownie będą mogły występować opady deszczu ze śniegiem i śniegu, choć powinno być ich mniej. Porywy wiatru w piątek będą mogły sięgać podobnych wartości co porywy wiatru podczas czwartkowej wichury, jednak będą mogły występować na bardziej rozległym obszarze a czas trwania wichury będzie dłuższy. […] 

Wiemy już, że modele meteorologiczne uległy zmianom i pierwszej wichur w naszym regionie możemy spodziewać się w godzinach wczesnoporannych w czwartek. Porywy wiatru mogą wtedy osiągać prędkość nawet 110 km/h. Druga wichura dotrze do nas w sobotę, a w najsilniejszej fazie wiatr może osiągać prędkość nawet 120 km/h.

Apelujemy o rozwagę i zabezpieczenie rzeczy, które mogłaby porwać wichura.

REKLAMA

3 thoughts on “Uwaga na silne wichury. W sobotę możliwe porywy do 120 km/h

  1. KRUP pisze:

    Takie anomalie w styczniu i w lutym to napewno wina Tuska !!!

  2. M72 pisze:

    Duży wpływa na taka pogodę ma ilość kupionych działek Morawieckiej od kościoła i zakup respiratorów przez Szumowskiego i brak 80mln.

  3. M72 pisze:

    hahahaha, ale jestem porąbany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *