REKLAMA

Uwaga! Przez wielką awarię nie załatwimy spraw urzędowych!

We wtorek od rana w całym kraju występują ogromne problemy z załatwieniem wielu spraw urzędowych. Normalnie pracować nie mogą między innym Urzędy Stanu Cywilnego przy Urzędach Miasta, czy Wydziały Komunikacji przy Starostwach Powiatowych. Podobna sytuacja jest też w Końskich. 

REKLAMA

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji doszło do awarii systemów informatycznych, ale jej przyczyna nie została jeszcze ustalona. Przewiduje się, że naprawa może być długotrwała.

REKLAMA

Wiadomo, że główne błędy występują w Systemie Rejestrów Państwowych, gdzie przechowywane są numery PESEL, ale i dane z dowodów osobistych, aktów stanu cywilnego. Awaria utrudnia między innymi zarejestrowanie dziecka, uzyskanie aktu stanu cywilnego, wyrobienie dowodu osobistego, zarejestrowanie samochodu i wiele innych. Ministerstwo poinformowało, że dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP.

CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.  Brak działania tego systemu oznacza, że niemalże niczego nie załatwimy w Wydziałach Komunikacji. Z naszych informacji wynika, że do tego, który działa przy koneckim starostwie faktycznie dziś nie ma się po co wybierać.

W Urzędzie Miasta w Końskich podjęto próbę normalnego funkcjonowania. – „Staramy się robić wszystko to co tylko da się zrobić ręcznie, a dopiero później będziemy dane wprowadzać do systemów. Utrudnienia dotyczą zwłaszcza Urzędu Stanu Cywilnego i Wydziału Spraw Obywatelskich, z większością spraw które załatwiają te jednostki są problemy. Na przykład w przypadku dowodów osobistych wnioski o ich wydanie przyjmujemy ręcznie, natomiast przez awarię nie możemy wydawać potwierdzeń, ani gotowych dowodów. Proszę mieszkańców o zrozumienie w tej sytuacji, awaria jest centralna i my jako gmina nie mamy na to żadnego wpływu.” – poinformował nas Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Ile potrwa awaria informatyczna w urzędach w całym kraju? Póki co Ministerstwo Cyfryzacji nie wydaje żadnych nowych komunikatów. Niewykluczone, że problemy mogą występować także w kolejnych dniach.

REKLAMA

Comments are closed.