REKLAMA

VI edycja konkursu ‚Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom’ [wideo, zdjęcia]

Już po raz szósty gmina Końskie edukuje i zachęca młodych ludzi do udziału w konkursie dotyczącym losów Żołnierzy Wyklętych. W czwartek miał miejsce konkurs wiedzy historycznej „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”. Dodajmy, że gmina Końskie w tym roku szczególnie chce uczcić pamięć o żołnierzach niezłomnych – powstać ma bowiem poświęcony im pomnik (o tym szerzej TUTAJ). 

REKLAMA

„To już VI edycja konkursu, który miał miejsce w roku 2015 i był związany z upamiętnieniem tego co działo się po II Wojnie Światowej w Polsce, czyli ze swoistą wojną o zachowanie suwerenności Polski prowadzoną przez podziemie niepodległościowe. O tym jak liczne były czyny bohaterskie i heroiczne, jak liczne były przejawy walki o zachowanie niepodległości z wszystkimi tego dramatycznymi konsekwencjami dla udziałowców tych wydarzeń. Weszliśmy niejako z marszu w tego rodzaju działania, które miały przypomnieć tamtą skazaną na zapomnienie część historii i miały przypomnieć ludzi, którzy sztandar suwerenności Polski nieśli bardzo wysoko i byli gotowi oddać najwyższą cenę: wolności, zdrowia i życia by udowodnić wierność przysiędze” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

By podtrzymywać pamięć o Żołnierzach Wyklętych gmina od kilku lat organizuje konkurs wiedzy historycznej i konkurs plastyczny wśród uczniów szkół podstawowych. Poza pandemią odbywał się także Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem”.

REKLAMA

Tym razem konkurs wiedzy nie mógł odbyć się w skali masowej. Dotychczas wszyscy zainteresowani uczniowie pisali test w jednej wybranej szkole. Z uwagi na pandemię zdecydowano o zmianie formuły –„Dzisiejszy konkurs historyczny to coś co będzie trochę odwzorowaniem zasad  z egzaminów. We wszystkich szkołach jednocześnie, o jednej godzinie rozpoczyna się konkurs, w którym udział biorą uczestnicy zainteresowani z każdej szkoły w swojej szkole” – mówi burmistrz Końskich.

Łącznie w konkursie udział wzięło 41 uczniów ze szkół podstawowych na terenie gminy Końskie. Najwięcej, bo 11 uczniów zgłosiło się w Szkole Podstawowej nr 2, w której to gościliśmy z naszą kamerą –„Jesteśmy w takiej szczególnej sytuacji, jesteśmy troszkę wyróżnieni dlatego, że jesteście najliczniejszą grupą jeżeli chodzi o szkoły, które dziś biorą udział w tym konkursie historycznym. Życzymy połamania piór i życzymy sukcesów”  – przemawiał do uczniów Jacek Szmit, dyrektor szkoły.

Jednocześnie w szkołach trwają też zgłoszenia do konkursu plastycznego, w którym należy stworzyć pracę odwołującą się do działalności Żołnierzy Niezłomnych – koordynują go nauczyciele. Wyniki obu konkursów poznamy w okolicach 1 marca, czyli Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *