REKLAMA

W 75 lat po Bitwie pod Rudą Pilczycką [wideo, zdjęcia]

Społeczność gminy Słupia Konecka w sobotę uczciła 75. rocznicę Bitwy pod Rudą Pilczycką. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy Domu Pomocy Społecznej Etola, który znajduje się w tej miejscowości. Następnie przemaszerowano pod pomnik upamiętniający wydarzenie, gdzie miała miejsce część oficjalna oraz artystyczna przygotowana przez uczniów. Tam o bitwie i obchodach opowiedział nam wójt gminy Robert Wielgopolan. 

REKLAMA

„To była końcówka sierpnia 1944 roku. Zwiad Partyzantów z batalionu ‚Las’ dowodzony przez majora Marcina Tarchalskiego doprowadził do potyczki z Niemcami. Rozegrała się strzelanina w odległości około kilometra od tego miejsca. Zginęło na miejscu trzech żołnierzy, a jeden poległ w wyniku odniesionej rany. W wydarzeniu uczestniczył wnuk poległego Józefa Owsikowskiego, który nie zginął na miejscu, ale w wyniku rany postrzałowej zmarł około tygodnia po tej bitwie […] Natomiast później w roku 1994 nadarzyła się taka okazja, bo Leśnicy Kombatanci z Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych, którzy mieli swoje koło postanowili uczcić to miejsce wybudowaniem obelisku. Ja będąc wtedy leśniczym na terenie leśnictwa Szkucin z pracownikami Lasów Państwowych ten obelisk wybudowaliśmy dla upamiętnienia bitwy. Była wtedy duża uroczystość dla tego wydarzenia […] Wspólnie z leśnikami tę tradycję kontynuujemy. Nie zawsze te uroczystości były, ale około 2000 roku takie uroczystości rozpoczęły się odbywać wspólnie z uczniami, nauczycielami czy szkołami. Podobnie jest na Białym Ługu czy okolicznej Ormanisze. Wtedy zaczęło się te tradycje patriotyczne pielęgnować. Msza święta wcześniej była polowa tutaj, zawsze we wrześniu. Od ubiegłego roku ksiądz proboszcz wyszedł z propozycją by jednak w kaplicy zrobić, następnie przemarsz. Miejsce jest dobre, oddaje nastrój tej uroczystości. Zaangażowani są też mieszkańcy DPS i pracownicy. Taka tradycja myślę, że będzie dobra i ten dzień przeddzień Odpustu Parafialnego w Pilczycy byłbym dobrym wyborem. Tak by te uroczystości w Rudzie Pilczyckiej były w sobotę, a odpust w niedzielę. Ten pomysł mi się bardzo spodobał i tutaj właśnie wspólnie ustaliliśmy, że tak można to zrobić, kultywować i działać w tym kierunku” – opowiadał nam Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka.

REKLAMA

W uroczystości oprócz mieszkańców udział wzięli także kombatanci, leśnicy, czy przedstawiciele Koneckiego Stowarzyszenia im. majora Hubala. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski oraz wnuk zmarłego partyzanta Józefa Owsikowskiego – Piotr Witkowski. Piękną część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *