REKLAMA

W 77 lat po śmierci Szwieca ps. Robot

Dokładnie 14 października w okolicach Wielkiej Wsi w gminie Stąporków w powiecie koneckim zginął Waldemar Szwiec ps. „Robot”. Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej przypomina dziś tę postać. 

REKLAMA

Foto: IPN Kielce / Fot. 15 IX 1943 r. Wykus, BIP KG AK

Waldemar Szwiec „Robot” zginął 14 października 1943 r. w Wielkiej Wsi w powiecie koneckim, w zasadzce zorganizowanej przez niemieckie oddziały. Wraz z nim polegli żołnierze jego pocztu osłonowego strz. Piotr Downar, strz. Janusz Rychter i plut. pchor. Stanisław Wolff. Ciężko ranna st. strz. Grażyna Śniadecka zmarła kilka godzin później w niemieckiej niewoli.
Tego dnia żołnierze niemieccy otoczyli Wielką Wieś, w której przebywał chory Waldemar Szwiec. Droga do lasu, w którym stacjonowało w asyście kilku żołnierzy „Robota” została odcięta. Wywiązała się krótka, ale zacięta strzelanina. Partyzanci próbowali wydostać się z obławy, ale nie mieli szans z przeważającymi siłami wroga.

Waldemar Szwiec ps. Robot, komendant II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”, już przed śmiercią zdołał zyskać sławę jednego z najskuteczniejszych dowódców partyzanckich w Górach Świętokrzyskich.
Jedna z najbardziej spektakularnych akcji oddziału Szwieca miała miejsce w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 r. 64-osobowy odział II Zgrupowania pod dowództwem „Robota” na ponad dwie godziny opanował miasto Końskie, w którym garnizon niemiecki liczył ponad 1800 żołnierzy i funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy.
Udało się zaszachować żołnierzy niemieckich stacjonujących w koszarach. Obstawiono drzwi i okna. Niemcy wiedząc co cię dzieje w mieście, nie mogli opuścić budynku, ponieważ cały czas byli ostrzeliwani. Po wykonaniu wyroków śmierci na konfidentach i zdobyciu magazynów ze sprzętem i żywnością, Szwiec ze swoim oddziałem bez strat własnych opuścił miasto.

REKLAMA

 

REKLAMA

One thought on “W 77 lat po śmierci Szwieca ps. Robot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *