REKLAMA

W 79. lat po brawurowej akcji rozbicia więzienia w Końskich [zdjęcia]

W niedzielę w kościele pw. św. Anny w Końskich uczczono kolejną rocznicę „odbicia Końskich”. 79. lat temu komendant – Antoni Heda – „Szary” ze swoim oddziałem rozbił więzienie w Końskich i uwolnił przebywających tam więźniów. Działania prowadzone były w ramach wielkiej akcji 'Burza’.  Z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta.

REKLAMA

Akcja przez historyków okrzyknięta była brawurową, bo niezbyt liczny oddział przechytrzył tysiące stacjonujących w Końskich i wokół miasta niemieckich żołnierzy. Heda „Szary” ze swoimi towarzyszami zrealizowali wszystkie cele – uwolnili więźniów, zniszczyli zaopatrzenie nieprzyjaciela i nie ponieśli żadnej straty!

REKLAMA

W związku z tym wydarzeniem w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Końskich odbyła się uroczysta liturgia, której przewodniczył ks. dziekan Jacek Wieczorek oraz proboszcz parafii ks. Paweł Wlazło.

W tej uroczystej chwili nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli kombatantów i samorządu. W trakcie mszy św. krótki rys historyczny o wydarzeniu sprzed 79 lat przypomniał uczestnikom burmistrz – Krzysztof Obratański. Środowisko kombatanckie reprezentowali: prezes koneckiego oddziału AK – Andrzej Kosma i kpt. Zdzisław Kowalski oraz honorowi przedstawiciele ŚZŻAK w osobach: Tomasz Słoka, Grzegorz Włodarczyk, Elżbieta Misztal, Marek Kozerawski oraz Marian Wikiera. Obecna była również delegacja z Niekłania, na czele z Bolesławem Niedzielskim, synem ppor. Karola Niedzielskiego ps. „Dobosz”. Władze samorządowe powiatu reprezentowali: starosta – Grzegorz Piec, wiceprzewodniczący Rady – Łukasz Kubka, członek zarządu – Dariusz Banasik, sekretarz – Zbigniew Sadorski, dyrektor PUP – Jacek Werens oraz naczelnicy i ich zastępcy w osobach: Krzysztof Stachera i Marcin Wiaderny.

Po zakończeniu liturgii przemieszczono się w kierunku Pomnika Partyzantów, gdzie delegacje: Kombatantów Koneckiego i Niekłańskiego Oddziału Armii Krajowej, Starostwa Powiatowego w Końskich, Urzędu Miasta i Gminy w Końskich oraz przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości w Końskich złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Zdjęcia i tekst: Paweł Kubiak (Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

16 thoughts on “W 79. lat po brawurowej akcji rozbicia więzienia w Końskich [zdjęcia]

 1. Adam pisze:

  I tu jest Polska , tu są prawdziwi patrioci a nie na tym politycznym antypolskim spędzie w Warszawie 4 czerwca.

  • Mefisto pisze:

   Prawdziwi patrioci zginęli wymordowani przez wrogów. Zostali zgorzkniali i ci co z ich krwi robią narzędzie władzy.

 2. Konecczanka pisze:

  Nawet komentarze pisiory potrafią ukraść:)

 3. zzz pisze:

  no to tylko potrafią a jak co do czego to siedzą w szafie TCHÓRZE

 4. Adam pisze:

  Konecczanka ,wypad na Białoruś …. jak ci sie PIS nie podoba to po co korzystasz z tego co dają ludziom,niech ci Tusk da .A dają kazdemu ,nawet takim jak ty.
  Kąsasz reke która karmi … gdyby było AK to bys chodziła na lyso ogolona . Ty nawet nie wiesz pewnie co to AK ,u was na wschodzie : Я не знаю.

  • Marcin pisze:

   Adam jesteś niedouczonym pożytecznym idiotą. Dzięki takim ludziom jak ty,którzy łykają wszystko co głosi TVP pisiory rozkradają państwo. Zapamiętaj ONI NIE MAJĄ ŻADNYCH PIENIĘDZY,ŻEBY COŚ DAĆ NAJPIERW MUSZĄ NAM ZABRAĆ I TO DUŻO WIĘCEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE.

 5. Konecczanka pisze:

  Adam szkoda mi takich ludzi jak Ty:)

 6. zzz pisze:

  pis daje tylko nie swoje ,kasa której nie ma ,bierze pożyczki na procent tj ok 10 no i oczywiście jej nie spłaci bo z czego ale was to nie interesuje bo wy tylko czekacie pod bankiem spółdzielczym na ochłap jak reksio na boczek

 7. robert pisze:

  Jak przeczytałem tego Adama to az nie wierzę że tacy ludzie istnieje , jestem w szoku!!!ta propaganda naprawdę działa, co trzeba mieć w głowie kim być żeby prawic takie rzeczy, naprawdę szok. Myśląc chłodno to się nie dziwić czemu pis rozdaje nieswoje pieniądze takim !!! Nic ze wszystko jest drogie a placa nie ma wartości nabywczej ważne że lasery i nieroby maja socjale i zasiłki. Co się stało z tyn krajem doczekaliśmy czasów gdzie wyborcę się kupuje a nie sklania ku sobie wartościami uczciwością i drogą ktora interesuje kogoś…. (a i co słyszę często co też ręce opadają i to świadczy o takich ludziach „tamci kradli tylko dla siebie ci kradną ale się dziela” jaki elektorat taka władza i tak ma być w kraju dobrze)

 8. Wava pisze:

  No nie chcem ale muszem napisać naiwni jesteście polityczne zaślepieni po kwadratowym stole umówili się łobuzy między sobą jak rozprzedać Polskę oraz ja okraść po 89 roku wprowadzili zasady róbta co chceta . Wykorzystali tę niby zasadę rożnej maści cwaniacy bez skrupułów dokradali co się dało a reszta społeczeństwa zastała nazwani nieudacznikami mało zaradni .Taka zasada rządzącym pasowała bo złodziej złodzieja chroni tak jak ręka rękę myje , głupot tu nie piszcie …..

  • Mefisto pisze:

   Stworzyli ideologię. Przekonano nią tych, którzy skorzystali dzięki okolicznościom zewnętrznym. Ideologia żyje swoim życiem, a dochodzą do władzy kolejni, którzy się do niej odwołują. Jeżeli masz argumenty i ugodzisz w kolejną ekipę, ideologia odrodzi się w następnej.

 9. zzz pisze:

  no wreszcie normalni ludzie,robert ,konecczanka ,marcin oby więcej takich i pis pójdzie w odstawke ,

 10. Herhor pisze:

  Chcecie żeby PiS poszedł w odstawkę no i fajnie.A pomysleliscie o tych goskach banasikach i tym podobnych nie będzie wam ich szkoda, ale dosyć o nich ,kim chcecie ich zastąpić Może sprawimy sobie króla,bo jednak Domek to już jednak mocno czerstwy jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *