REKLAMA

W 80 lat po wizycie Hubala w Zychach [wideo, zdjęcia]

Dla gminy Radoszyce to jedna z większych patriotycznych uroczystości. Mowa o rocznicy pobytu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w gajówce w miejscowości Zychy.  W niedzielę przy pamiątkowym pomniku obchodzono już 80 rocznicę tego wydarzenia. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że major Hubal kwaterował w Zychach w połowie października 1939 roku. Na miejsce przybyło z nim 10 ułanów i to właśnie w tym miejscu podpisano dokument o powołaniu Okręgu Bojowego Kielce. Pierwszym dowódcą został Jan Baran „Dąbrowa”. W związku z udzieleniem pomocy Hubalczykom mieszkańcy Zychów w kolejnych miesiącach byli więzieni, a kilku z nich trafiło nawet do obozów koncentracyjnych.

W niedzielę w uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów, szkół oraz wielu jednostek, między innymi: płk Mirosław Wolski – szef Wojewódzkiego sztabu Wojskowego; ppłk Mirosław Smerdzyński – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach; starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk, przedstawiciele Lasów Państwowych, przewodniczący Rady Gminy Radoszyce Marian Jankowski, wiceburmistrz gminy Radoszyce Grzegorz Pakuła oraz burmistrz Michał Pękala

REKLAMA

„Zebraliśmy się w tym ważnym dla nas miejscu przed Gajówką w Zychach aby uczcić pamięć Majora Henryka Dobrzańskiego ‚Hubala’ oraz jego oddanie dla ojczyzny. Dlatego dziś w sposób uroczysty pragniemy przypomnieć wydarzenia jakie miały miejsce październiku 1939 roku. Szanowni Państwo te wydarzenia miały miejsce 80 lat temu. Ten dom i ta gajówka pamiętają jak Henryk Dobrzański wraz ze swoim oddziałem przyjechał do miejscowości Zychy. Został on tu przyjęty przez gajowego Jana Barana, a reszta oddziału zakwaterowała się u zaufanych mieszkańców […] W 2014 roku w wyniku społecznej inicjatywy, a w szczególności w wyniku inicjatywy pułkownika Wiesława Morgasa powstał u nas pomnik. Bardzo dziękujemy panu pułkownikowi za tę inicjatywę, bo od 2014 roku możemy czcić naszych bohaterów pamiętając co zrobili dla naszej ojczyzny” – przemawiał do zgromadzonych Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Obecny na patriotycznym spotkaniu był także wspomniany pułkownik Wiesław Margas – inicjator budowy pomnika i wnuk gajowego Jana Barana, który przyjął na w Zychach majora Hubala. Pułkownik Margas odczytał list otwarty mówiący o tym czy Major Hubal był partyzantem:

„Każdego roku, podczas obchodów rocznic śmierci majora Henryka Dobrzańskiego, w mediach a w szczególności na łamach prasy, pojawiają się publikacje, w których utrwalany jest mit o pierwszym partyzancie II wojny światowej. Jest to twierdzenie kłamliwe i z całą stanowczością chcemy temu jednoznacznie zaprzeczyć. Określenie oddziału, którym dowodził Henryk Dobrzański, jako pierwszym oddziale partyzanckim powstało w ramach PRLowskiej propagandy i do dziś, mimo licznych prób prostowania, nadal funkcjonuje zakłamując historię” – odczytywał pułkownik Wiesław Margas.

 

Cały list ze sprostowaniem znajdziecie TUTAJ.

W dalszej części uroczystości przybyłe na obchody delegacje złożyły znicze oraz wieńce pod pomnikiem. Całość wydarzenia piękną częścią artystyczną uświetniła społeczność Szkoły Podstawowej im. Generała Brygady Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach. Obchody poprowadził radoszycki nauczyciel Robert Nowak.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *