REKLAMA

W Bębnowie wielkie święto. Straż ma już 50 lat! [wideo, zdjęcia]

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!” – to hasło, które przyświeca strażakom nie od dziś. To również motto druhów z Bębnowa w gminie Gowarczów, którzy w sobotę świętowali 50-lecie swojej jednostki. 

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kaplicy w Bębnowie. Następnie druhowie, mieszkańcy, przedstawiciele innych jednostek OSP oraz przedstawiciele władzy udali się na plac przed remizę w tej miejscowości. W tym momencie warto dodać, że remiza w obecnym roku została odremontowana i służy nie tylko strażakom, ale i całej lokalnej społeczności.

Tam wszystkich przywitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bębnowie Zbigniew Ocetek. Natomiast druh Leszek Matynia krótko przybliżył historię jednostki.

REKLAMA

„Straż jest częścią tej społeczności, a więc świętować będziemy wszyscy razem. Do świętowania zaprosiliśmy druhów z jednostek z terenu gminy Gowarczów. Ich delegacje zaszczyciły nas dzisiaj. Razem działamy podczas akcji, razem wykonujemy wiele innych działań dla dobra mieszkańców naszej miejscowości. Na ten zaszczytny jubileusz pracowało wielu strażaków, a wielu nie doczekało tej chwili, bo odeszli na wieczną wartę i zasilili szeregi strażackie św. Floriana. Na głos syreny wszyscy stajemy w jednym szeregu i w miarę sił, umiejętności i posiadane sprzętu niesiemy pomoc potrzebującym” – mówił we wstępie prezes OSP Bębnów Zbigniew Ocetek.

„Ochotnicza Straż Pożarna w Bębnowie zorganizowana została 20 lipca 1969 roku na zebraniu mieszkańców Bębnowa w obecności przedstawiciela powiatowej Straży Pożarnej w Końskich podporucznika Jana Dębskiego oraz władz gminnej Rady Narodowej. Następnie na mocy decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach z dnia 4 sierpnia 1969 roku jednostka została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków” – opowiadał Leszek Matynia, druh z OSP Bębnów.

Dowiedzieliśmy się także, że w pierwszym Zarządzie OSP Bębnów znaleźli się: Andrzej Barański – prezes; Jan Szewczyk – naczelnik, Zdzisław Matynia – sekretarz; Marian Cichacki – skarbnik, Jan Chajrych – gospodarz.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa,  zastępca komendanta powiatowej straży starszy Kapitan Ryszard Stańczak, a także radni gminni i powiatowi. Gościem specjalnym był prezes wojewódzkiego OSP druh Mirosław Pawlak.  Ze strony gości nie zabrakło życzeń i podsumowań. Druh Pawlak w związku z jubileuszem odznaczył całą jednostkę prestiżową Srebrną Odznaką za długoletnią służbę –„W imieniu prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z wielką satysfakcją dekoruje sztandar OSP w Bębnowie srebrnynm medalem za zasługi dla pożarnictwa w uznaniu za pięćdziesięcioletnią działalność” – mówił Mirosław Pawlak, szef OSP w województwie świętokrzyskim.

Nie zabrakło odegrania hymnu strażackiego i wciągnięcia flagi na maszt. Dowódcą uroczystości był druh Jan Chrabąszcz. Bardzo ważnym elementem dnia było wręczenie odznaczeń i nagród dla druhów:

Srebrną Odznakę „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” otrzymał  Jakub Raczyński; Odznakę Strażak Wzorowy: Łukasz Stępień i  Mirosław Grzelka; Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa: Edyta Pluta, Rafał Grzegorczyk, Grzegorz Jura, Robert Grzelka; Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa: Krzysztof Rokita, Leszek Matynia, Rafał Raczyński i Marek Juszyński; Złoty medal za zasługi Pożarnictwa: Jerzy Chajrych, Dariusz Pluta i Marek Mruk.

W trakcie święta miało miejsce także poświęcenie figurki św. Floriana, która swoje miejsce znalazła w elewacji budynku. Poświęcenia dokonał ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Nagrodzono także wdowy po zmarłych strażakach, którzy służyli w jednostce OSP Bębnów na przestrzeni lat.

Całość uroczystości poprowadził sekretarz wojewódzkiego OSP druh Tadeusz Nowakowski. Jubileuszowe spotkanie zakończyła wspólna biesiada.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *