REKLAMA

WIDEO: Festyn ‚Ocalić od zapomnienia w Czermnie’

Festyn Rodzinny w Czermnie pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” zorganizowano już po raz drugi. Na plac przy Szkole Podstawowej w niedzielę przybyło mnóstwo osób. Było tradycyjnie, ale i nowocześnie, a na scenie wystąpiły gwiazdy: Stan Tutaj oraz Maxx Dance. 

REKLAMA

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie lokalnych tradycji, czy potraw wszystkim mieszkańcom, również tym najmłodszym. Tak by jak wskazuje tytuł ocalić je od zapomnienia. Z tego względu w niedzielę podczas festynu można było obejrzeć między innymi ręcznie wyplatane wieńce dożynkowe, w tym słynny wieniec ze Skórnic, który stworzono na podobieństwo Jezusa płynącego łodzią. Tradycyjne były także potrawy, którymi za darmo częstowano wszystkich przybyłych – Kugiel z Czermna, kapusta z grochem, czy chleb ze smalcem i małosolnym ogórkiem. Na placu funkcjonowała także strefa grillowa. Najmłodsi mogli korzystać z mini wesołego miasteczka i dmuchańców.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem na scenie w Czermnie zaprezentowały się zespoły ludowe oraz młodzież ze Szkół Podstawowych: w Czermnie oraz w Fałkowie. O 17:00 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie festynu. Krótką ceremonię poprowadzili: dyrektor Szkoły Podstawowej w Czermnie Marianna Michalska oraz przewodniczący Rady Gminy Piotr Gonerka –„Witamy na festynie ‚Ocalić od zapomnienia’. To festyn, który ma na celu nie tylko integrację, zabawę, ale też ocalić od zapomnienia nasze ludowe tradycje, nasze stroje, śpiewy i potrawy” – mówił we wstępie przewodniczący Gonerka.

REKLAMA

Na scenie prezes OSP Czermno Stanisław Bernacki i wójt gminy Fałków Henryk Konieczny.

Współorganizatorami festynu były: gmina Fałków oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Czermnie. Z tego powodu o sensie tej imprezy mówili prezes OSP Czermno Stanisław Bernacki oraz wójt gminy Henryk Konieczny. Dziękowali oni także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy

„Przyłączam się do powitania wszystkich gości. Jako prezes OSP Czermno mam obowiązek jeszcze raz podziękować wszystkim sponsorom dzisiejszego projektu pod tytułem ‚Ocalić od zapomnienia’. Na tym projekcie ochotnicza straż pożarna bardzo dużo zyskuje od sponsorów. Chcę tu wymienić szczególnie panią Mariolę Konieczną – Marlla-med i jej męża pana Henryka Koniecznego – właściciela firmy HEKO za ogromną pomoc w zakupie sprzętu dla OSP Czermno w ubiegłym roku oraz w tym roku. To bardzo potrzebny sprzęt, który zapewni gotowość bojową i bezpieczeństwo ludzi w Czermnie, w gminie i poza gminą. Dziękuję za uwagę i pamiętajmy wszyscy motto ‚ocalić od zapomnienia'” – przemawiał Stanisław Bernacki, prezes OSP Czermno.

„Proszę Państwa witam wszystkich bardzo serdecznie w moim kochanym Czermnie. Życzę wspaniałej zabawy do północy, nie do rana, bo jutro trzeba iść do pracy, degustacji wszystkich posiłków oraz wspaniałych wrażeń i wspomnień z tego festynu. Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego wydarzenia: sponsorom, strażakom, pracownikom Urzędy Gminy, Kołu Gospodyń w Wąsoszu, szkołom podstawowym, paniom dyrektor. Kolejny festyn, już drugi, pod hasłem ‚Ocalić od zapomnienia’ uważam za otwarty!” – mówił do zgromadzonych Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Na stoiskach pokazywano między innymi wieńce dożynkowe. W tym słynny ze Skórnic.

Gościem wydarzenia był także starosta konecki Grzegorz Piec –„Wszystkie imprezy w terenie gminy Fałków są zawsze udane. Ja się Państwu pochwalę, że tą pogodę to też ja załatwiłem w pewnym sensie, bo od kiedy przyjechałem do Czermna to zrobiło się słonecznie. Ja zawsze powtarzam jeżeli jest pogoda: Gdzie jest Piec tam zawsze musi być ciepło. Drodzy Państwo życzę udanej zabawy, bawcie się dobrze i tak jak powiedział wójt: pamiętajcie, że jutro jest poniedziałek i żeby głowy nie bolały od wrażeń” – mówił ze sceny starosta Piec.

Podczas festynu pokaz strażacki dali druhowie z OSP Czermno. Przekazywali oni między innymi zasady pierwszej pomocy. Wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz odnowy kościoła w miejscowości partnerskiej dla gminy Fałków, czyli w Pohrebyszczu na Ukrainie. Kościół tam jest w bardzo złym stanie, a jest jedyną świątynią katolicką w całym obwodzie. O 18:00 na scenę wkroczył legendarny kabareciarz Stan Tutaj i zaprezentował program kabaretowy oparty na hitach muzyki i nawiązaniach do polskiej polityki.

O 19:00 rozpoczął się koncert disco polo grupy Maxx Dance. Po nim zaś aż do północy trwała biesiada z muzyką graną na żywo.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *