REKLAMA

W Fałkowie wybrzmiała wspaniała muzyka organowa. Kolejne koncerty w planach [zdjęcia]

W ramach I Festiwalu Muzyki Organowej w Fałkowie przy okazji Dnia Gminy, który miał miejsce w niedzielę odbył się koncert organisty Patryka Podwojskiego. To pierwsze z trzech takich wydarzeń w tej miejscowości w trwające wakacje. 

REKLAMA

Patryk Podwojski ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Foto: Barbara Boruń- Doniecka

Niedzielny koncert  uświetnił obchody Dni Gminy Fałków oraz zainaugurował obchody związane z odpustem Matki Boskiej Szkaplerznej. Za instrumentem zasiadł Patryk Podwojski – organista Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. W fałkowskim kościele pojawiło się sporo osób, a kto przybył ten na pewno nie żałował – usłyszeć można było bowiem muzykę organową na najwyższym poziomie. Do sakralnego obiektu przybyło sporo słuchaczy.

Koncerty organizowane są wspólnie przez Proboszcza parafii Fałków ks.Andrzeja Gawrysia oraz przez Wójta gminy Fałków  Henryka Koniecznego. Są one dalszą kontynuacją odbywających się już od 2 lat tego typu koncertów. W tym roku jest ich rozszerzona forma możliwa jest ze względu na pomoc finansową gminy Fałków. W programie koncertów wykonane zostaną utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Stanisława Moniuszki, Władysława Brankiewicza oraz Feliksa Nowowiejskiego.

REKLAMA

Kolejne muzyczne chwilę w Fałkowie czekają nas w sierpniu. Juz 4 sierpnia zaprezentuje się organista z Archikatedry św. Stanisława Kostki w Łodzi – Jakub Garbacz, a 11 sierpnia już tradycyjnie do parafii Fałków zawita organista Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Lublinie- Stanisław Maryjewski. Koncerty rozpoczną się tuż po zakończeniu Mszy Świętej po południu, a zatem o godzinie 17:00

Patryk Podwojski pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Ukończył z wyróżnieniem SM II ̊ im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Obecnie kontynuuje studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Brał udział w licznych konkursach organowych. W 2014 r. zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty” podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów. Jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej na Pomorzu. Jest dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu oraz Braniewskiej Jesieni Organowej. Razem z saksofonistą Szymonem Zawodnym tworzy duet Sound of Fusion. W 2017 r. wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. W 2018 r. wspólnie z innymi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua. Koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą.

Zdjęcia (Barbara Boruń- Doniecka):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *