REKLAMA

W gminie Stąporków upamiętniono „Niekłański Październik”

W niedzielę 16 października, jak co roku uroczyście świętowano „Niekłański Październik”. Obchody tradycyjnie obejmują złożenie wiązanek w miejscach pamięci, mszę świętą w Kościele św. Wawrzyńca w Niekłaniu oraz część artystyczną w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie.

REKLAMA

Uroczyste obchody „Niekłańskiego Października” 2022

Obchody „Niekłańskiego Października” tradycyjnie przypadają w trzecią niedzielę tego miesiąca i przygotowywane są by przypomnieć śmierć ppor. Mariusza Szwieca „Robota” i jego podkomendnych, którzy zginęli podczas obławy niemieckiej w Wielkiej Wsi w 1943r. Wspominane są także bohaterskie czyny poległych żołnierzy z Placówki Niekłań „Niemen”- Karola Niedzielskiego „Dobosza”, Franciszka Siudka „Gajowego”, Tadeusza Baruka „Semafora” oraz wszystkich mieszkańców poległych na ziemi niekłańskiej podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945.

REKLAMA

Uczestnicy obchodów oddali hołd bohaterom w miejscach pamięci  na cmentarzu w Niekłaniu, w Wielkiej Wsi i Furmanowie, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Obecne były liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele szkoły w Niekłaniu, poseł Mariusz Gosek, Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, Radni Rady Miejskiej w Stąporkowie z jej Przewodniczącym Jackiem Kołodziejem, przedstawiciele Nadleśnictwa Stąporków oraz Przysucha. Udział w uroczystościach wzięli również: ŚZŻAK koło w Niekłaniu, Bolesław Niedzielski – syn Karola Niedzielskiego, a zarazem chrześniak „Robota” oraz Łukasz Wilczyński z rodziną.

Na koniec miała miejsce patriotyczna część artystyczna w sali kinowo-teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie w wykonaniu: zespołu Szkolne Nutki, Natalii Boruń, Karoliny Kołodziej i Katarzyny Szczygieł. (Gmina Stąporków)

Zdjęcia (Gmina Stąporków):

REKLAMA

One thought on “W gminie Stąporków upamiętniono „Niekłański Październik”

  1. Gard pisze:

    I to jest właśnie coś, co powinno się robić – żeby młodzi wiedzieli, kto nas mordował, bo tak łatwo manipulować pustymi umysłami, które później idą śladami zbrodniarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *