REKLAMA

W Gowarczowie czytano nowelę Orzeszkowej [wideo, zdjęcia]

Nowelę „Dobra pani” autorstwa Elizy Orzeszkowej wybrano do akcji Narodowego Czytania w Gowarczowie. Kolejne wspólne czytanie w tej miejscowości miało miejsce w Szkole Podstawowej we wtorek. Przy okazji wydarzenia rozstrzygnięto też konkurs „Najaktywniejszy czytelnik 2019”. 

REKLAMA

Na wstępie list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytała jedna z organizatorek „gowarczowskiego czytania” Małgorzata Mastalerz – kierownik Biblioteki Gminnej w Gowarczowie. To właśnie Prezydent wspólnie z Pierwszą Damą RP zdecydowali, że w tym roku w Polsce będziemy uczestniczyć w narodowym czytaniu nowel. Do wyboru jest jedna z ośmiu pozycji:

„Niech zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas,  że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę, ani zapomnieć o naszej historii” – czytała słowa Prezydenta RP Małgorzata Mastalerz.

REKLAMA

Na Narodowym Czytaniu w Gowarczowie  licznie zgromadzili się uczniowie wraz z opiekunami. Natomiast w rolę czytających wcielili się: sekretarz gminy Gowarczów Marzena Dziewit, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk, uczennica Anna Basiak, nauczycielka Anna Arcab oraz dyrektor szkoły Paweł Skowron.

Wszystkiemu uważnie przysłuchiwał się wójt gminy Stanisław Pacocha. Przy okazji akcji narodowego czytania uhonorowano także „Najaktywniejszych Czytelników 2019”. To specjalna nagroda dla dzieci i uczącej się młodzieży przyznawana osobom, które wypożyczyły najwięcej pozycji w danym okresie czasu.  Wyróżnienie to oraz nagrodę otrzymali: Barbara Nowak, Mateusz Michałowski, Anastazja Karbownik, Zofia Nowak, Aleksandra Raczyńska, Igor Michałowski, Lena Nowak, Wiktoria Pikuła, Klaudia Sapieja, Kamila Sapieja, Lena Dedek, Emil Smołuch, Marcin Sapieja, Maria Pluta, Jakub Madej.

Nagrody wyróżnionym wręczał wójt Pacocha.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “W Gowarczowie czytano nowelę Orzeszkowej [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *