REKLAMA

W hołdzie bohaterom przygotowano wieczór pamięci w Maleńcu [wideo, zdjęcia]

Sporo osób wzięło udział w wieczorze pamięci pod hasłem „W hołdzie bohaterom”, który władze powiatu koneckiego przygotowały w sobotę w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Rozstrzygnięto konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, a nie zabrakło także bardzo ambitnej części artystycznej. 

REKLAMA

Tego typu wydarzenie nieprzypadkowo zorganizowano w ostatnią sobotę. Bowiem to właśnie na 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczór pamięci rozpoczął krótki recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Bartłomieja Kurowskiego. Występ artysty bardzo spodobał się przybyłej publiczności – do tego stopnia,  że musiał on bisować.

Następnie wręczono nagrody w konkursie wiedzy o Rotmistrzu Pileckim, który kilka tygodni temu rozgrywał się w przestrzeni internetowej – na stronie i fanpage’u Starostwa Powiatowego w Końskich. I miejsce przypadło Martynie Mrozik, II miejsce Natalii Boruń, a III Natalii Wojtulskiej. Wyróżnienia otrzymali: Marcin Matynia i Michał Pawłowski. Z kolei zwycięzcami poszczególnych etapów konkursu zostali: Igor Migałka, Wojciech Czaja, Hubert Kosma i Karol Leśniak. W sumie swoją wiedzę w inicjatywie starostwa sprawdzało kilkadziesiąt osób. Nagrody i wyróżnienia wręczali: starosta konecki Grzegorz Piec oraz Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk.

REKLAMA

Kolejną częścią wieczoru był zasadzenie na terenie Zakładu Hutniczego w Maleńcu potomka dębu „Bartek”. To drugie takie drzewko w powiecie – pierwszy potomek słynnego „Bartka” znajduje się nad Zalewem Antoniów koło Radoszyc. Zasadzenia w Maleńcu dokonali: dyrektor muzeum Maciej Chłopek, starosta konecki Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka Mateusz Garbacz.

Ostatnim akcentem patriotycznej imprezy w Maleńcu był monodram pt. „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”. Aktor Przemysław Tejkowski zaprezentował przedstawienie oparte na meldunku rotmistrza Pileckiego zawierające też fragmenty rozmów z jego żoną oraz katem.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Zdjęcia (A. Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *