REKLAMA

W hołdzie rozstrzelanym mieszkańcom Smarkowa i Koziej Woli [zdjęcia]

W ubiegłym tygodniu w Kościele św. Barbary w Nieświniu odbyła się uroczystość obchodów 75. rocznicy rozstrzelania 26 mieszkańców wsi Smarków oraz Kozia Wola.

REKLAMA

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka reprezentował podczas uroczystości władze gminne.

Organizatorem obchodów byli ksiądz proboszcz Stanisław Nowak, Zofia Chudzik, Piotr Słoka oraz Marek Kozerawski. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej i modlitwy za zmarłych. Następnie złożono kwiaty przy pomniku. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich gości na poczęstunek.

REKLAMA

Przypomnijmy, że dwudziestu pięciu mieszkańców Smarkowa zginęło tylko dlatego, że udzielili schronienia oddziałowi Antoniego Hedy ps. Szary, który 5 czerwca, po rozbiciu więzienia w Końskich, przebywał w ich miejscowości. W odwecie za pomoc udzieloną partyzantom aresztowano 64 mężczyzn, którzy zostali poddani przesłuchaniu w siedzibie gestapo przy odlewni w Końskich. Większość zwolniono do domu, a dwudziestu pięciu z nich w niedzielę 11 czerwca 1944 roku zostało rozstrzelanych. Wykonanie wyroku śmierci nastąpiło dzień po aresztowaniu, ze względu na fakt, że oddział Szarego 10 czerwca 1944 roku zastawił zasadzkę na Niemców przy drodze Piła -Stąporków. Zginęło wówczas dwóch wyższej rangi oficerów niemieckich, a 7 Niemców poddało się i zostali jeńcami u Szarego. Tego samego dnia wydano rozkaz o rozstrzelaniu 20 osób z powiatu koneckiego przebywających w niemieckich obozach koncentracyjnych. Tego dnia Niemieccy okupanci zamordowali więc 45 osób.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *