REKLAMA

W Kazanowie pamiętali o II Wojnie Światowej [wideo, zdjęcia]

Wrzesień 2019 roku to kolejna okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej, a dla mieszkańców Kazanowa to również rocznica bitwy, która rozegrała się 80 lat temu. To właśnie 7 września 1939 roku niemieckie wojsko uderzyło na Kazanów, co skutkowało ofiarą wielu żołnierzy.

REKLAMA

Dzisiaj pamięć o nich ożywili mieszkańcy wsi, w tym także uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kazanowie oddając, jak co roku, hołd poległym bohaterom. W tym roku obchody upamiętniające 80 rocznicę brutalnej bitwy rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny. Wzięli w niej udział mieszkańcy Kazanowa, młodzież szkolna wraz z dyrektorem Pawłem Milcarkiem oraz przedstawiciele władz powiatu i gminy: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Marcin Zielińki, starosta konecki Grzegorz Piec oraz radni gminni Ewa Samson i Wiesław Malicki.

„Jest rzeczą chyba dobrą, że to szkoła, że to młodzież szkolna przejmuje to, co powinno przejąć następne pokolenie. Dziękuję również harcerzom. Ich obecność, w myśl skautingu polskiego, myślę, że nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego harcerstwa i ich metody wychowawczej, dla której hasło „Bóg, honor, ojczyzna” to nie są tylko puste zwroty, a jest to rzeczywistość wypełniona codzienną pracą, codzienną służbą, codziennymi akcjami” – mówił do zgromadzonych Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Liturgię mszy świętej sprawował proboszcz parafii ks. Stanisław Rożej. Pod jej koniec uczeń miejscowej szkoły, Piotr Krakowiak, odczytał uroczysty apel poległych. Następnie wszyscy, w uroczystym pochodzie, przeszli pod Pomnik Pamięci w Kazanowie.

Oficjalną uroczystość tutaj rozpoczął organizator spotkania, dyrektor ZPO w Kazanowie Paweł Milcarek, witając zgromadzonych gości – „Dzisiejszego dnia mieliśmy przykład żywej lekcji historii, takich lekcji powinno w szkole być jak najwięcej. Wychodźmy ze szkół, wychodźmy z domów, przychodźmy pod takie miejsca pamięci, które pozwalają nam zachować pamięć o bohaterach”. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły znicze i wieńce pod płytą upamiętniającą poległych w historycznej walce.

Młodzież szkolna pod opieką nauczycielek Ewy Gulak i Elżbiety Ilskiej przygotowała patriotyczny program artystyczny, który został odwołany ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Program ten zostanie zrealizowany podczas szkolnego apelu.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *