REKLAMA

W Końskich będą koperty życia! Kolejne gminy są zainteresowane [wideo]

To dobra wiadomość dla seniorów. Po Radoszycach teraz Końskie wprowadzają koperty życia, których wielkim propagatorem w naszym regionie jest ratownik medyczny, Marcin Pytlos. 

REKLAMA

„Na teren Powiatu Koneckiego będziemy mieli troszkę inny wzór, bo ten wzór który w tej chwili prezentuje dostałem z Gminy Gogolin i do chwili obecnej bardzo dobrze się sprawdza.” – mówi nam pokazując jak wygląda Koperta Życia, Marcin Pytlos.

Przypomnijmy, że o możliwości wprowadzenia kopert życia do powiatu koneckiego informowaliśmy jako pierwsi, jeszcze w sierpniu 2015 roku (artykuł do znalezienia TUTAJ). Wtedy też szeroko wraz z Marcinem omawialiśmy w jaki sposób koperta ma działać i tak naprawdę ratować życie. Pytlos przywiózł do Końskich wzór takiej koperty z Gminy Gogolin. Na przełomie listopada i grudnia ratownikowi udało się przekonać do pomysłu wójta Gminy Radoszyce, Michała Pękalę. –„Chcemy wprowadzić koperty życia. Jest to inicjatywa gminy, ratownictwa medycznego, naszego ośrodka zdrowia i GOPS-u. Jest to inicjatywa dla osób potrzebujących, powyżej 60-go roku życia.” –  mówił nam wójt Radoszyc.

REKLAMA

W Radoszycach koperty już się pojawiły, a lada chwila zagoszczą one i w domach seniorów oraz potrzebujących z Gminy Końskie. Tutaj o koperty upomniała się niedawno utworzona Rada Seniorów. –„Pan Przewodniczący Roman Struzik złożył wniosek by się nad tym zastanowić. Po dyskusji rada podjęła uchwałę wzywającą władze miasta do przemyślenia i wprowadzenia takiego programu w życie. Konsultowaliśmy to z ratownikami, z p. Marcinem Pytlosem i zdecydowaliśmy się by w tym roku rozpocząć. Mamy zamówienie na początek 2 tysiące kopert z możliwością zwiększenia tego zamówienia.” – opowiada burmistrz Krzysztof Obratański.

Koperty życia w Końskich (1)

Marcin Pytlos jest propagatorem Kopert Życia w naszym powiecie.

Treść karty w Końskich konsultowana jest z lekarzami pracującymi w przychodni przy ulicy Południowej. Chodzi o to by ratownik, który przyjedzie do osoby poszkodowanej zastał w kopercie informacje prawdziwe, a nie tylko domniemane. Należy w niej wypisać między innymi przebyte choroby, grupę krwi, nazwy przyjmowanych leków i zamknąć ją w lodówce – czyli w sprzęcie, który każdy z nas ma w domu.  Dystrybucją kopert życia w Końskich ma zająć się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz sołtysi. Miasto pragnie by koperty znalazły się u jak największej liczby potrzebujących.

To jednak nie koniec tematu kopert życia w naszym powiecie. Z naszych informacji wynika, że zainteresowani ich wprowadzeniem są także włodarze Gminy Słupia Konecka i Gowarczów, a burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska nawet w bezpośredniej rozmowie z Marcinem Pytlosem wyraziła chęć sprowadzenia do siebie tej inicjatywy. –„Ostatnio miałem spotkanie z p. Burmistrz i p. Dyrektor MGOPS-u. Na chwilę obecną też chcą się skonsultować na temat kopert życia z innymi gmina, tam gdzie one już są np. z Gminą Gogolin.” – opowiada nam ratownik medyczny, Marcin Pytlos.

Trzymamy kciuki za decyzje włodarzy kolejnych gmin, bo każda inicjatywa która może uratować choćby jedno życie jest bezcenna.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *