REKLAMA

W Końskich będą koperty życia! Kolejne gminy są zainteresowane [wideo]

To dobra wiadomość dla seniorów. Po Radoszycach teraz Końskie wprowadzają koperty życia, których wielkim propagatorem w naszym regionie jest ratownik medyczny, Marcin Pytlos. 

REKLAMA

„Na teren Powiatu Koneckiego będziemy mieli troszkę inny wzór, bo ten wzór który w tej chwili prezentuje dostałem z Gminy Gogolin i do chwili obecnej bardzo dobrze się sprawdza.” – mówi nam pokazując jak wygląda Koperta Życia, Marcin Pytlos.

Przypomnijmy, że o możliwości wprowadzenia kopert życia do powiatu koneckiego informowaliśmy jako pierwsi, jeszcze w sierpniu 2015 roku (artykuł do znalezienia TUTAJ). Wtedy też szeroko wraz z Marcinem omawialiśmy w jaki sposób koperta ma działać i tak naprawdę ratować życie. Pytlos przywiózł do Końskich wzór takiej koperty z Gminy Gogolin. Na przełomie listopada i grudnia ratownikowi udało się przekonać do pomysłu wójta Gminy Radoszyce, Michała Pękalę. –„Chcemy wprowadzić koperty życia. Jest to inicjatywa gminy, ratownictwa medycznego, naszego ośrodka zdrowia i GOPS-u. Jest to inicjatywa dla osób potrzebujących, powyżej 60-go roku życia.” –  mówił nam wójt Radoszyc.

REKLAMA

W Radoszycach koperty już się pojawiły, a lada chwila zagoszczą one i w domach seniorów oraz potrzebujących z Gminy Końskie. Tutaj o koperty upomniała się niedawno utworzona Rada Seniorów. –„Pan Przewodniczący Roman Struzik złożył wniosek by się nad tym zastanowić. Po dyskusji rada podjęła uchwałę wzywającą władze miasta do przemyślenia i wprowadzenia takiego programu w życie. Konsultowaliśmy to z ratownikami, z p. Marcinem Pytlosem i zdecydowaliśmy się by w tym roku rozpocząć. Mamy zamówienie na początek 2 tysiące kopert z możliwością zwiększenia tego zamówienia.” – opowiada burmistrz Krzysztof Obratański.

Koperty życia w Końskich (1)

Marcin Pytlos jest propagatorem Kopert Życia w naszym powiecie.

Treść karty w Końskich konsultowana jest z lekarzami pracującymi w przychodni przy ulicy Południowej. Chodzi o to by ratownik, który przyjedzie do osoby poszkodowanej zastał w kopercie informacje prawdziwe, a nie tylko domniemane. Należy w niej wypisać między innymi przebyte choroby, grupę krwi, nazwy przyjmowanych leków i zamknąć ją w lodówce – czyli w sprzęcie, który każdy z nas ma w domu.  Dystrybucją kopert życia w Końskich ma zająć się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz sołtysi. Miasto pragnie by koperty znalazły się u jak największej liczby potrzebujących.

To jednak nie koniec tematu kopert życia w naszym powiecie. Z naszych informacji wynika, że zainteresowani ich wprowadzeniem są także włodarze Gminy Słupia Konecka i Gowarczów, a burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska nawet w bezpośredniej rozmowie z Marcinem Pytlosem wyraziła chęć sprowadzenia do siebie tej inicjatywy. –„Ostatnio miałem spotkanie z p. Burmistrz i p. Dyrektor MGOPS-u. Na chwilę obecną też chcą się skonsultować na temat kopert życia z innymi gmina, tam gdzie one już są np. z Gminą Gogolin.” – opowiada nam ratownik medyczny, Marcin Pytlos.

Trzymamy kciuki za decyzje włodarzy kolejnych gmin, bo każda inicjatywa która może uratować choćby jedno życie jest bezcenna.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *