REKLAMA

W Końskich otwarto wystawę o Solidarności [wideo, zdjęcia]

Przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich stanęła wystawa upamiętniająca 40-lecie NSZZ Solidarność. Zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, a Końskie to jedna z 53 miejscowości, w której w okresie wakacyjnym będzie można ją podziwiać. W środę nastąpiło jej uroczyste otwarcie i będzie można ją oglądać do 20 lipca. Zapraszamy do obejrzenia wystawy pod nazwą „Tu rodziła się Solidarność”.

REKLAMA

Wystawa to efekt działania pracowników biura badań historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki plastykom i grafikom z IPN-u powstały prace i grafiki, a naukowcy, którzy zajmują się badaniem historii Solidarności opisali je tekstami. Na wystawie pojawiły się też mapy przedstawiające ośrodki, w których strajki na przełomie lipca i sierpnia 1980 roku miały miejsce – było to 700 miast.

„Zamysł tej wystawy jest taki, żeby oddać hołd tym dziesiątkom tysięcy najczęściej bezimiennych działaczy Solidarności, którzy poświęcili swój czas, zdrowie w latach 80. na rzecz walki o wolną niepodległą” – tłumaczył nam dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.

REKLAMA

Podczas otwarcia wystawy obecni byli Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek zarządu Jarosław Staciwa, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach.

Wicewojewoda Nowak zwrócił się do zgromadzonych działaczy Solidarności gratulując im odwagi oraz dziękując za poświęcenie –„Nisko chylę czoła przed waszymi dokonaniami, przed tym aktem odwagi, dzięki któremu dzisiaj cieszymy się prawdziwie demokratycznym krajem” – mówił Rafał Nowak.

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita podczas swojej przemowy do zgromadzonych podkreślała wagę Solidarności jako organizacji godnej upamiętnienia.

„Bohaterem tej wystawy jest podmiot zbiorowy, czyli wszyscy ludzie Solidarności. Bez niej nie byłoby dzisiejszej wolności. Siła Solidarności wywalczyła Polsce pokój. Pokój i wolność” – przemawiała do zgromadzonych dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Końskie to jedna z 53 miejscowości, w których w okresie od lipca do sierpnia będzie można podziwiać wystawę. Krzysztof Obratański opowiedział nam o jednym z powodów, dla którego to właśnie miasto Końskie zostało wyróżnione na szlaku wystawy.

„W dokumentach Służby Bezpieczeństwa Końskie były traktowane ze szczególną estymą jako miejsce, w którym tradycje niezawisłości Państwa Polskiego, niezależności narodowej były genetycznie wkodowanym w to społeczeństwo i SB pilnowała Końskich ze szczególną uwagą […] Ja mogę powiedzieć, że czuję się dumny, że to się stało w mieście, ponieważ historia dzieje się w Końskich” – mówił nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Wystawę możecie podziwiać w Parku Miejskim w Końskich przed Urzędem Miasta i Gminy do 20 lipca, po czym pojedzie ona do innego miasta.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz