REKLAMA

W Końskich powstanie nowy cmentarz! [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie chce wybudować nowy cmentarz komunalny o powierzchni 5 hektarów. Będzie on się znajdować przy dotychczas istniejącym cmentarzu parafialnym przy Kościele św. Anny w Końskich. Jego budowa to inwestycja wieloletnia, która ma poskutkować utworzeniem miejsc pochówku dla mieszkańców gminy na następne dziesięciolecia.

REKLAMA

„Nie ma nikt, kto odwiedza groby najbliższych wątpliwości, że za chwilę miejsc na pochówki zabraknie. Dlatego już kilka lat temu gmina podjęła prace nad zaprojektowaniem nowego cmentarza, który przynajmniej terytorialnie powiązany byłby z istniejącym. Gmina ma możliwości terenowe, ponieważ skumulowała ponad 5 hektarów gruntu, które przylegają do dzisiejszego cmentarza i mogą być bazą do rozbudowy, rozwoju tej funkcji komunalnej” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Burmistrz Końskich opowiedział nam także o zakresie prac przy budowie cmentarza.

„Samo założenie oznacza, że musimy przymierzyć się do budowy cmentarza od podstaw, które dzisiaj funkcjonuje wyłącznie w planach. Dlatego projekt budowlany i oparta na nim procedura przetargowa zakłada ogrodzenie z wykarczowaniem terenu, budowę drogi dojazdowej ze zjazdem na ulicę Browarną i elementami parkingu służącymi dla samochodów przyjeżdżających na cmentarz. Projekt zakłada budowę kolumbarium, czyli budowli, która byłaby zdolna do przyjęciu pochówków opartych na spopieleniu zwłok, czyli urn grzebalnych i pierwszej alei wraz z odnogami, która pozwoliłaby nam na zagospodarowanie jednej części tego cmentarza. Do tego dochodzą takie rzeczy, które mają charakter infrastrukturalny, czyli oświetlenie cmentarza, budowa przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych, elektrycznych. To zostało podzielone na 6 odrębnych zadań, które zostały poddane procedurze przetargowej” – opowiada nam Krzysztof Obratański.

Zakładając, że gmina Końskie zleci wykonanie zadania firmom, które złożyły najkorzystniejsze cenowo oferty w poszczególnych zadaniach całość inwestycji wyniosłaby niemal 2 miliony 400 tysięcy złotych i realizowałoby ją 4 wykonawców. Najprawdopodobniej poznamy ich w ciągu najbliższego miesiąca. Jednak nadchodzące prace mają być dopiero początkiem inwestycji.

„Kluczowym elementem będzie ocena naszych możliwości finansowych w tym, ale zwłaszcza w przyszłym roku, bo inwestycja jest wieloletnia. Potem wyzwaniem będzie organizacja tego cmentarza i zarządzanie nim. Cmentarz zaprojektowany i zbudowany jako nowy, ale ze względu na przyległość do starego ma szansę na funkcjonalne powiązanie” – mówi burmistrz Końskich.

Szacunkowo w ramach kolejnych przetargów w przyszłych latach na cmentarzu ma powstać 12 sektorów, a w każdym z nich będzie 225 miejsc pochówku. Dodatkowo będzie też osobny sektor dla grobów dziecięcych i niemowlęcych oraz wspomniane przez Krzysztofa Obratańskiego kolumbarium na ponad 700 urn. Ponadto gmina planuje utworzyć aleję, przy której będą chowani zasłużeni mieszkańcy gminy.

Należy nadmienić, że zarządcą cmentarza będzie gmina Końskie, jednak bezpośrednią pieczę nad obiektem sprawować będzie zewnętrzny wykonawca, jednostka budżetowa lub jedna z gminnych firm komunalnych.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “W Końskich powstanie nowy cmentarz! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Jak będzie wyglądał cmentarz komunalny w Końskich? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *