REKLAMA

W Końskich stanie tablica informująca o jakości powietrza! [wideo, zdjęcia]

We wtorek przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa przyjechali do Końskich promować swoją kampanię społeczną pt.  „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Na wizycie pracowników PSG skorzystali przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy, bo Końskie otrzymały specjalistyczną aparaturę służącą do pomiarów jakości powietrza. 

REKLAMA

Urządzenie nie tylko bada jakośc powietrza, ale i na żywo wyświetla wyniki. Zielona buźka oznacza, że powietrze jest czyste, a czerwona że tego dnia lepiej nim nie oddychać i lepiej nie wychodzić z domów. Nasz samorząd rozważa dwie lokacje pod zamontowanie aparatury. –„Jedna dotyczy samego centrum miasta, czyli nieruchomość przy ulic Granata, gdzie mieści się dziś Przedszkole nr 5. Druga lokalizacja to okolice targowicy miejskiej. W obu przypadkach mamy do czynienia z nieruchomościami publicznymi, w których jest dostęp do energii elektrycznej i sieci światłowodowej. Spełnione są warunki dzięki którym to urządzenie będzie mogło podawać online wartości pomiarów, a to ważne dla tych, którzy nie będą mogli bezpośrednio obserwować. Co równie ważne – prosto z ulicy, zwykły przechodzień, każdy mieszkaniec Końskich będzie mógł zerknąć na to urządzenie i zobaczyć w jakim stanie jest powietrze w naszym mieście. Będzie mógł dać znać albo samemu zastanowić się czy aby nie przyczynia się do tego, że akurat zapaliła się czerwona dioda wskazująca na konieczność działania na rzecz ograniczenia emisji pyłowych.” – opowiadał nam burmistrz Obratański podczas uroczystego odbioru urządzenia.

REKLAMA

Cała akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” ma uświadamiać społeczeństwo odnośnie tego jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy i jak wielki wpływ ma to na nasze zdrowie. Z tej okazji przez cały dzień w przychodni przy ulicy Południowej przeprowadzane były darmowe badania płuc. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem mieszkańców.

Z kolei w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich zanim burmistrz Krzysztof Obratański i dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa wywodzący się z Końskich Radosław Słoniewski podpisali umowę dotyczącą przekazania miernika jakości powietrza długo mówiono o tym co należy robić by powietrze było czystsze, a także o tym że w naszym kraju ciągle z jego jakością jest bardzo źle.

„Problem jakości powietrza to oczywiście nie jest problem nowy. Na Politechnice Warszawskiej prowadzimy badania już od ponad dekady. Pierwsze takie badania wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie były już w 2006 roku. Mamy trochę doświadczenia i teraz jesteśmy w stanie opowiadać o tym w szerszym gronie przy okazji takich działań. […] Jeżeli chodzi o jakość powietrza to temat poruszany był od wielu lat. Ta jakość się generalnie poprawia, ale mamy świadomość, że Polska w rankingach które powstają zajmuje niestety wysokie miejsca, które mówią o tym, że te zanieczyszczenia, które są w Polsce są na wysokich poziomach.” – mówiła Dominika Mucha, ekspert kampanii z Politechniki Warszawskiej.

„To jest to co wyróżnia Spółkę Skarbu Państwa – Polską Spółkę Gazownictwa, która nie tylko stawia na budowę sieci i przyłączanie nowych odbiorców, na wzrost ilości dystrybuowanego gazu, ale stawia też na działania prozdrowotne, proekologiczne, działania dla wszystkich mieszkańców naszego kraju. PSG jest największym operatorem system dystrybucyjnego gazu w całej Europie. W chwili obecnej zatrudnia 11,5 tysiąca pracowników i dystrybuuje ponad 11 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do 7 milionów klientów. […] Chcemy dzisiaj Państwo zaprezentować, przedstawić gaz ziemny jako jeden z najbardziej efektywnych środków walki ze smogiem. I tak jak tutaj te cyfry mówią: mamy około 3 milionów tzw. kopciuchów, pieców węglowych, które niewątpliwie przyczyniają się do tego, że to nasze powietrze jest w takiej kondycji jakiej jest. Niestety około 44 tysięcy zgonów rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza mamy w naszym kraju. To są takie twarde dane, które zebraliśmy by budować tę świadomość z jak wielkim problemem zmagamy się w naszym kraju.” – opowiadał Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału PSG.

Polska Spółka Gazownictwa chce ograniczać smog poprzez zastępowanie pieców węglowych ogrzewaniem gazowym. Cały czas rozbudowuje w naszym kraju swoje gazociągi i stawia nowe stacje dystrybucyjne. Jedna z takich stacji ma powstać w Sielpi w gminie Końskie, a razem z nią w tej miejscowości pojawi się gaz ziemny. Za kilka lat możliwość podłączenia się do niego będą mieli zarówno przedsiębiorcy działajacy w tym letnim kurorcie, jak i jego stali mieszkańcy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *