REKLAMA

W Końskich wspominali ks. Marcelego Prawicę [wideo, zdjęcia]

W sobotę w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości miała miejsce konferencja poświęcona ks. Marcelemu Prawicy, który znaczną część życia poświęcił misjom w Afryce. Podsumowano też konkursy o tym duchownym.

REKLAMA

Po południu wszyscy zainteresowani zebrali się, aby posłuchać opowieści o misjonarzu. Na początku odbyła się prezentacja materiałów filmowych przygotowanych przez dokumentalistę Rafała Wieczyńskiego. Później o wspólnej pracy z ojcem Prawicą opowiedział ks. kan. Grzegorz Zbroszczyk. Konferencję umilały występy zespołu muzyki afrykańskiej Bakuba.

– „Piąta rocznica śmierci księdza Marcelego Prawicy to dla wszystkich konecczan, którzy znali księdza Marcelego i który bardzo się utrwalił w pamięci konecczan, jest wielkie wydarzenie. Uznaliśmy, że trzeba tę postać przypomnieć szczególnie młodym” – mówił Jan Nowak, organizator wydarzenia.

REKLAMA

O godzinie 16:00 spotkanie przeniosło się do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie także można było posłuchać utworów w stylu afrykańskim.

– „Chcemy, by w Końskich pamięć takiej misji, jaką wziął na siebie ksiądz Marceli, takiej wierności zasadom, które wyniesione zostały z największych pokładów naszej historii rodzimej, naszego Kościoła powszechnego, żeby ta pamięć u nas była wzorem i punktem odniesienia” – powiedział nam burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Później podsumowano i wręczono nagrody w konkursie plastycznym oraz wiedzy o nazwie „Ksiądz Marceli Prawica – Misjonarz w buszu”. Najlepszymi okazali się:

– w kategorii klas I-IV – Emilia Stachura (ZPO w Stadnickiej Woli)

– w kategorii klas V-VIII – Nina Piekarska (ZPO w Stadnickiej Woli)

– wśród uczniów SOSW w Baryczy – Łucja Pawelec

– w konkursie wiedzy – ex aequo Agata Leszczyńska (ZPO w Stadnickiej Woli) i Aleksandra Sak (ZPO w Pomykowie)

Pełną listę laureatów znajdziecie Państwo w dole artykułu.

– „Marceli Prawica był człowiekiem z bardzo dobrym sercem, otwarty na ludzi. Dużo podróżował, spędził bardzo dużo czasu w Afryce. Bardzo dużo pomagał, wszystko dawał biednym i nic nie miał dla siebie. Wszystkie paczki, które przychodziły, wszystko oddawał biednym i nie było takiej sytuacji, żeby nie pomyślał o innych na pierwszym miejscu” – mówiła Agata Leszczyńska, zwyciężczyni w konkursie wiedzy.

W wydarzeniu uczestniczyli: ks. biskup Marek Solarczyk, proboszcz parafii św. Mikołaja Jacek Wieczorek, Tomasz Prawica, bratanek księdza Marcelego Prawicy oraz burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, a także starosta konecki Grzegorz Piec.

Po wręczeniu nagród odbyła się msza święta z okazji 5. rocznicy śmierci misjonarza. Wydarzenie zwieńczyła modlitwa przy grobie duchownego.

Lista nagrodzonych:

Klasy I-IV:

1. miejsce – Emilia Stachura (ZPO w Stadnickiej Woli)

2. miejsce – Julia Jedynak (ZPO w Nieświniu)

3. miejsce – Zofia Czechowska (SP nr 2 w Końskich)

Wyróżnienia – Łucja Adamczyk (SP w Dziebałtowie) i Nadia Śliz (ZPO w Stadnickiej Woli)

Klasy V-VIII:

1. miejsce – Nina Piekarska (ZPO w Stadnickiej Woli)

2. miejsce – Maria Juszyńska (ZPO w Pomykowie)

3. miejsce – Julia Tańculska (ZPO w Nieświniu)

Wyróżnienia – Kacper Malosy (ZPO w Stadnickiej Woli) i Julia Stefańska (SP nr 2 w Końskich)

SOSW w Baryczy:

1. miejsce – Łucja Pawelec

2. miejsce (praca zbiorowa) – Piotr Zawisza, Paulina Trojak, Karina Młynarczyk, Kacper Redziak

3. miejsce – Klaudia Twardowska

Wyróżnienie – Sylwia Bednarczyk

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “W Końskich wspominali ks. Marcelego Prawicę [wideo, zdjęcia]

 1. Konecczanka pisze:

  „Eucharystie „z okazji” i „przy okazji”, koncerty, wystawy, występy, akademie patriotyczne.
  Jezus i Jego Męka są tłem do wydarzeń bieżących, jest Msza, bo wypada, wszak to impreza kościelna.
  Tymczasem Jezus i Jego Ofiara jest Centrum i Szczytem. Zawsze Kościół powinien być zgromadzony wokół Słowa i Ofiary. I po to Kościół jest gromadzony by o tych rzeczywistościach mówić, na nie patrzeć i nimi się karmić. Wszystko inne jest dodatkiem”!.
  Ambona jest do wykładania ewangelii. Kościół to nie imprezownia! Jezus za ludzkie grzechy w wielkich mękach na krzyżu umierał!
  Druga Irlandia a potem zdziw, że młodych w kościołach nie ma.
  Wstyd i hańba, żeby w Końskich sali na takie akademie nie było, tylko do Kościoła się pchać i dyscotekę urządzać! Na Zachodzie to wszystko już było a teraz kościoły puste!
  Polityczne układziki a biskup jako maskotka.

 2. KRUP pisze:

  Ja bym tu na Jezusie nie polegał. Wiadomo wiara w, co kolwiek trzyma nas przy życiu, ale najlepiej wierzyć w siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *