REKLAMA

W Lipie świętowali strażacy z gminy Ruda Maleniecka [wideo, zdjęcia]

4 maja obchodzimy wspomnienie o świętym Florianie. To patron strażaków i tego też dnia świętuje cała ich społeczność. W gminie Ruda Maleniecka ‚Dzień Strażaka’ zorganizowano w Lipie. 

REKLAMA

Święto rozpoczęło się od mszy, którą odprawił kapelan miejscowych strażaków i proboszcz parafii w Lipie ks. Tomasz Waśkiewicz. Następnie w zwartym szyku gminni ratownicy dumnie trzymając sztandary przemaszerowali na plac znajdujący się tuż obok świątyni. Tam na początku Komendant Gminny OSP  Radosław Kwiecień zdał meldunek wójtowi gminy Ruda Maleniecka Leszkowi Kucy. Następnie wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę oraz odegrano ‚Mazurka Dąbrowskiego.

Wójt Leszek Kuca w swoim przemówieniu podkreślał zasługi strażaków –„Jest okazja by podziękować strażakom za ich stałą gotowość do podejmowania działań w przypadku zagrożeń i za trud poniesiony podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali działalność strażaków pod względem finansowym, rzeczowym, jak również duchowym. Wszystkich nas bowiem łączy troska o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz dążenie do zapobiegania i usuwania zagrożeń. W razie potrzeby nasi strażacy ochotnicy zawsze spieszą z pomocą […] Na terenie naszej gminy istnieje siedem ochotniczych jednostek, należących do systemu typu ‚S’ jest sześć, a dwie jednostki są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To jednostki z Rudy Malenieckiej oraz Kołońca. W naszej gminie w sumie mamy 197 druhów, w tym 2 druhny. Przy jednostkach OSP Ruda Maleniecka oraz OSP Lipa funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Strażacy nie tylko biorą udział w akcjach ratowniczych. Również działają w innych obszarach: biorąc udział w ćwiczeniach, zawodach, rozgrywkach sportowych. Biorą też udział w uroczystościach patriotycznych, lokalnych, rozrywkowych. Zabezpieczają różnego rodzaju imprezy, szkolenia. Pracują również z naszą młodzieżą oraz działają na rzecz naszego bezpieczeństwa. Druhny i druhowie przyjmijcie wyrazy ogromnego szacunku i uznania. Gratuluję Wam osiągnięć i sukcesów. Wyrażam podziękowanie za koleżeńskie współdziałanie i udzielanie pomocy. Życzę Wam wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym” – mówił wójt Kuca.

REKLAMA

W uroczystości udział wzięli także: wicewójt Rudy Piotr Piec, przewodniczący Rady Gminy Piotr Tarasiński. Najlepsze życzenia druhom składali także prezes OSP z zaprzyjaźnionej gminy Fałków Grzegorz Zganiacz oraz szef miejscowej jednostki z Lipy Krzysztof Kowalczyk.

Ważnym punktem święta było wręczenie wyróżnień dla druhów. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Arkadiusz Piwowarczyk, Paweł Bogusz i Mariusz Piwowarczyk. Srebrny medal za sługi dla pożarnictwa wręczono Radosławowi Mularczykowi. Odznakę ‚Strażak wzorowy’ dostali Rafał Luzeńczyk i Grzegorz Cuper.

Na zakończenie wszyscy wzięli udział w integracji przy ognisku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *