REKLAMA

W Lipie upamiętniono bohaterów ‚Cudu nad Wisłą’. Powstał wspaniały obelisk [wideo, zdjęcia]

„W HOŁDZIE BOHATEROM WALCZĄCYM ZA OJCZYZNĘ W SETNĄ ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ. PARAFIANIE I LEŚNICY”
To zdanie zostało umieszczone na obelisku postawionym przy Kościele pw. św. Wawrzyńca w Lipie. W piątek odbyła się uroczystość, podczas której został on poświęcony. Zakończono także wymianę instalacji elektrycznej zabytkowego kościoła, która również została pobłogosławiona.

REKLAMA

„Dzisiejsza uroczystość to poświęcenie obelisku, który upamiętnia wszystkich bohaterów, którzy polegli na tych ziemiach. W naszej parafii jest kilka takich miejsc, w których w sposób szczególny dziękujemy za ludzi, którzy potrafili oddać życie za swoją ojczyznę. Chcieliśmy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Ruda Maleniecka Mateuszem Garbaczem, żeby tutaj w centrum parafii stanął taki obelisk pamięci, gdzie ci wszyscy, którzy będą tutaj przebywać, a jest to centrum religijne i kulturalne, żeby to miejsce było takim, w którym będziemy jednoczyć się w modlitewnej oraz historycznej pamięci o naszej ojczyźnie” – mówi nam ks. proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Lipie Tomasz Waśkiewicz.

Podczas uroczystości wśród zgromadzonych obecni byli ks. biskup Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik, który pobłogosławił obelisk, poseł na sejm RP Agata Wojtyszek, starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, radny powiatowy Robert Plech, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak, przedstawiciele Nadleśnictwa Ruda Maleniecka z nadleśniczym Mateuszem Garbaczem na czele, delegatury PSP Końskie i strażaków z okolicznych jednostek OSP.

REKLAMA

Uroczystą mszę na placu przed kościołem św. Wawrzyńca celebrował bp Henryk Tomasik.

Wagę uroczystości w Lipie podkreślił w rozmowie z nami Grzegorz Piec –„Leśnicy pomagali mieszkańcom podczas Powstania Styczniowego, podczas II wojny światowej, przecież wspominany tutaj gajowy Baran z miejscowości Zychy, gdzie przebywał Hubal, bitwy, które prowadził tu „Szary”, Antoni Heda. To jest miejsce patriotyczne, powiat konecki to miejsce, w którym odbywało się wiele bitew na przestrzeni dziejów, które należy pokazywać” – opowiada nam Grzegorz Piec.

Leśnicy wręczyli także upominki na rzecz zabytkowego kościoła, jak również biskupowi Henrykowi Tomasikowi.

Poświęcona przez biskupa została także nowa instalacja elektryczna w Kościele św. Wawrzyńca. Jest to inwestycja mająca zapewnić bezpieczeństwo zabytkowemu kościołowi oraz parafianom.

„Poświęcona była w zabytkowym kościele w Lipie całkowita wymiana instalacji elektrycznej. Tam są położone 3 kilometry przewodów elektrycznych, bo nie są w ogóle łączone z racji tego, żeby zabezpieczyć zabytkowy kościół, żeby nie było groźby pożaru […] Będziemy spać spokojniej, że ta stara instalacja nam nie będzie zagrażać bo wiemy, że tu w tym miejscu kościół jest jednym z najpiękniejszych na tych terenach, więc musimy go chronić” – informuje nas ks. Tomasz Waśkiewicz.

Ostatnim punktem programu podczas piątkowej uroczystości był program artystyczny pod nazwą „Akademia Patriotyczna” w wykonaniu dzieci z Parafii pw. św. Wawrzyńca w Lipie.

Zdjęcia (Kamil Olesiński):

REKLAMA

One thought on “W Lipie upamiętniono bohaterów ‚Cudu nad Wisłą’. Powstał wspaniały obelisk [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *