REKLAMA

W niedzielę 77. rocznica Pacyfikacji Radoszyc

Dla radoszyczan to najważniejsze lokalne, historyczne święto. W najbliższą niedzielę będą miały miejsce obchody związane z 77. Rocznicą Pacyfikacji Radoszyc. 

REKLAMA

We wrześniu 1944 roku mieszkańcy bronili regionu przed nazistami, którzy chcieli zniszczyć miasto w odwecie za to, że radoszyczanie stanęli naprzeciw nim, ramię w ramię z partyzantami  –„To tu, w tym miejscu 3 września zostali przez nazistów, przez Niemców, zebrani nasi bliscy, zebrani dlatego, że dzień wcześniej żołnierze stoczyli bój razem z partyzantami. Bój, w którym żołnierze niemieccy stracili 23 Niemców, Polacy jednego partyzanta. W ramach odwetu próbowali zemścić się na naszych mieszkańcach, którzy to pomagali partyzantom. Pomagali dlatego, że utracili wolność, utracili nadzieję, utracili demokrację, utracili to, co jest najcenniejsze, utracili, z dniem pierwszego września 1939 roku, gdy Polska została brutalnie zaatakowana. To, co zostało odbudowane po 1918 roku, zostało w tej chwili zniweczone” – mówi Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

REKLAMA

W najbliższą niedzielę 5 września to wydarzenie będzie wspominane. O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach odbędzie się uroczysta msza święta, następnie mieszkańcy przejdą pod pomnik znajdujący się w radoszyckim parku. Tam przewidziano złożenie zniczy oraz wieńców, przemówienia oraz krótką część artystyczną.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *