REKLAMA

W ośrodku w Baryczy powstał sad jabłoni. Drzewa posadzili uczniowie [zdjęcia]

Uczennice z Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Baryczy pod opieką wychowawcy Małgorzaty Grzybowskiej zajęły szóste miejsce w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny sad – Tworzenie Pomologicznej Mapy Polski”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Zadaniem grupy było odnalezienie starych, tradycyjnych odmian drzew owocowych, które posadzono przed 1960 rokiem. Zespół „Baryczanki” odnalazł 11 odmian starych jabłoni na terenie powiatu koneckiego i tym samym zajął 6 miejsce w tym projekcie.

REKLAMA

W związku z tym zrodził się pomysł, aby na terenie szkoły posadzić stare odmiany jabłoni. Uczniowie kl. I-III SP wraz z wychowawcami: Moniką Kowalczyk, Dorotą Głąb, Jolantą Andrychiewicz i Martyną Kopczyńską, biorąc udział w akcji „Drzewko za surowce” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, wymienili zużyte tworzywa na odmiany starych jabłoni. W ten sposób powstał piękny sad, a w nim będą rosły takie odmiany jabłoni, jak: Szara Reneta, Gloster, Delikates, Malinówka. Owocowy ogród otrzymał nazwę „Sad starej jabłoni Szarlotka”, która została wyłoniona w konkursie szkolnym. W przyszłości sad ten będzie ogrodzony. Dyrekcja Ośrodka planuje dokupić jeszcze kilka odmian jabłoni, tak aby swoje drzewka mogły posadzić również klasy ze Szkoły Branżowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Natomiast w ramach ogólnopolskiej akcji „#sadziMY”, zorganizowanej przez Lasy Państwowe, uczniowie i nauczyciele posadzili drzewka iglaste i liściaste po drugiej stronie szkoły. Sadzonki pozyskali uczniowie kl. IV-V z wychowawczynią Małgorzatą Wydrą. W ramach współpracy ze szkółką leśną w Niekłaniu, szkolny park wzbogacił się o jarzębiny, klony, świerki, sosny i dęby bezszypułkowe.

Wyniki konkursu – w etapie MAPA – dla wszystkich uczniów.

Kolejność zespołów według ilości zdobytych punktów:

 1. Tradycjanie 2 – Harta – 273,00 pkt.
 2. Czereśniowi fani – Wiadrów – 206,33 pkt.
 3. 2c – Trzcianka – 178,00 pkt.
 4. Smakosze – Sandomierz – 136,00 pkt.
 5. Pszczółki – Dąbie – 124,33 pkt.
 6. Baryczanki – Barycz – 85,33 pkt.
 7. Ekosady Jana – Mogielnica – 82,00 pkt.
 8. Sp Lechów – Lechów – 64,00 pkt.
 9. Malinki – Przeciszewo – 44,33 pkt.
 10. Sadownicy z Jedynki – Kłodawa – 39,00 pkt.
 11. Czereśniowy Sad – Gałdowo – 29,33 pkt.

Zdjęcia (archiwum szkoły):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *