REKLAMA

W piątek rusza powiatowy konkurs o Stanisławie Małachowskim

Z okazji zbliżającej się 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja starosta konecki Grzegorz Piec ogłasza kolejny konkurs online pt. „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji. Marszałek Stanisław Małachowski”. Pierwsze pytania zostaną opublikowane już w piątek.

REKLAMA

Nazwa konkursu online wskazuje szczególne związki Konstytucji RP uchwalonej 3 maja 1791 roku z naszym regionem. Stanisław Małachowski, współtwórca Konstytucji 3 Maja urodził się w Końskich i tu spędził swoją młodość, a potem często tu przebywał. Tu były jego majętności wokół Końskich i Białaczowa. Zostawił po sobie trwałe ślady na tych terenach. Z tego też tytułu tegoroczne obchody Święta Konstytucji nabierają szczególnego charakteru i przywołanie postaci marszałka Małachowskiego określanego „Ojcem tej Ustawy”. Wszakże już sam mistrz Jan Matejko utrwalił Małachowskiego jako główną postać swojego słynnego obrazu.

REKLAMA

„Celem konkursu jest uczczenie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz przywołanie pamięci o życiu i dokonaniach Marszałka Sejmu Wielkiego – Stanisława Małachowskiego. Konkurs ma charakter edukacyjny poprzez kształtowanie świadomości i przywiązania do tożsamości narodowej oraz budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy podczas obchodów tego narodowego święta w naszym lokalnym wydaniu, do którego już dziś serdecznie zapraszam” – informuje starosta konecki Grzegorz Piec.

Konkurs potrwa od 16 do 26 kwietnia. Będzie przebiegał w trzech etapach, każdy etap to siedem pytań. Łącznie zawartych będzie 21 pytań konkursowych. Odsłony konkursu poświęcone zostaną treściom edukacyjnym na temat uchwalenia Konstytucji, życia i dokonań Marszałka oraz lokalnych i regionalnych związków z wydarzeniami podczas obchodów majowego święta. Zestaw pytań konkursowych do każdego etapu będzie ukazywał się tradycyjnie w samo południe, na stronie www.konecki.powiat.pl. Pierwszy zestaw już w piątek 16 kwietnia.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 30 kwietnia o godz. 13:30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich podczas odsłonięcia tablicy poświęconej Małachowskim dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Grafiki – Starostwo Powiatowe w Końskich.

REKLAMA

2 thoughts on “W piątek rusza powiatowy konkurs o Stanisławie Małachowskim

  1. […] nagrzewał się mniej, niż budynki ciemne – dlatego powierzchnie największych ścian budynku warto wykończyć jasnymi kolorami, dodając ciemniejsze akcenty: we wnękach, na cokołach, gzymsach czy […]

  2. […] Ojciec Majowej Konstytucji. Marszałek Stanisław Małachowski” (więcej o tym – TUTAJ). Podczas jego finału w piątek 30 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich zostanie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *