REKLAMA

W powiecie koneckim pamiętają o Żołnierzach Wyklętych! [wideo, zdjęcia]

W piątek kombatanci, włodarze powiatu koneckiego oraz dyrektorowie szkół ponadpodstawowych z naszego regionu wzięli udział w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najpierw wszyscy zebrali się pod tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy 1 Maja, by złożyć kwiaty i oddać hołd poległym bohaterom. Następnie uroczystość przeniosła się do I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich, gdzie rozstrzygnięto powiatowy konkurs o Żołnierzach Wyklętych, a potem uczniowie przedstawili część artystyczną.

REKLAMA

„To, że stoimy w tym miejscu nie jest przypadkowe. Jest to jedyne miejsce w powiecie koneckim, które upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych. Żołnierzy, którzy nie pogodzili się z niewolą komunistyczną, jaka w Polsce nastąpiła od ’44 roku i trwała praktycznie przez ponad 40 lat. Żołnierze Niezłomni w tym miejscu byli szykanowani, prześladowani, mordowani” – mówił naczelnik promocji powiatu koneckiego Marian Wikiera.

Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych goście złożyli wieńce. Na wydarzeniu obecni byli także koneccy strzelcy. Kilka słów do zgromadzonych skierował starosta konecki Grzegorz Piec –„Dla większości żołnierzy wojna się nie skończyła w ’45 roku. Zaczął się nowy etap. Tu w tym budynku, tak jak w setkach budynków na terenie całego kraju żołnierze ci byli maltretowani, bici, a na koniec mordowani. Przypomnę słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który powiedział, że Auschwitz w porównaniu z tym, czego doznał na przesłuchaniach w Urzędzie Bezpieczeństwa jest igraszką” – przemawiał Grzegorz Piec.

REKLAMA

Następnie obchody dnia pamięci przeniosły się do I LO w Końskich. Zarówno pod tablicą, jak i w szkole obecni byli starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, naczelnik promocji Marian Wikiera, naczelnik oświaty Krzysztof Stachera, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Jacek Werens, weterani z różnych środowisk kombatanckich z prezesem koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzejem Kosmą na czele, a także dyrektorowie szkół ponadpodstawowych z całego powiatu. Gości w I LO przywitał dyrektor szkoły Wojciech Jasnos.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także V Powiatowy Konkurs Historyczno-Literacki pod hasłem „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego powiatu. Konkurs był podzielony na dwie kategorie – pracę literacką oraz krótki komiks.

W kategorii literackiej pierwsze miejsce zajął Kamil Rogowski z I LO w Końskich, drugie miejsce – Oliwia Sęga z II LO, a na trzecim miejscu znalazła się Aleksandra Ciepluch z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

Na podium komiksowej kategorii stanęli: z pierwszym miejscem Dawid Okoń z ZSP nr 3 w Końskich, na drugim miejscu Karolina Juśkiewicz z I LO, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Jędrasik z II LO.

W konkursach przyznane zostały także wyróżnienia. Dyplomy oraz upominki laureatom i wyróżnionym wręczali Grzegorz Piec i Jarosław Staciwa. W komisji konkursowej zasiadały nauczycielki z I LO: Barbara Wojciechowska, Ewa Młynarczyk-Wróbel oraz Sylwia Fidor.

Zwieńczeniem powiatowych uroczystości była część artystyczna uczniów „starego ogólniaka”, którą przygotowały wyżej wymienione nauczycielki oceniające prace konkursowe.

Zdjęcia (własne, Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *