REKLAMA

W Radoszycach ruszył program przeciwdziałania przyczynom przestępczości [wideo, zdjęcia]

Stowarzyszenie VIS LEGIS, którego wiceprezesem jest konecczanin Mateusz Misztal pochodzący z Kozowa w gminie Smyków rozpoczęło realizację ministerialnego programu przeciwdziałania przyczynom przestępczości w województwie świętokrzyskim. Do końca roku czeka nas cykl działań związanych z prewencją. 

REKLAMA

„Program jako, że w głównej mierze skierowany jest do młodzieży nakierowany jest na profilaktykę i prewencję. Chcielibyśmy przedstawić młodzieży negatywne konsekwencje społeczne i karne przestępczości, ale również osobom starszym przedstawić zagrożenia, które gdzieś na ulicy czyhają np. choćby w formie oszustw na wnuczka, policjanta. Program z natury jest skierowany do szerokiej rzeszy osób.” – opowiada nam Mateusz Misztal, wiceprezes stowarzyszenia VIS LEGIS.

Wspominany program jest ministerialny i finansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Na jego oficjalne rozpoczęcie w Radoszycach przybyło kilkadziesiąt osób. Większość z nich była żywo zainteresowana tematyką bezpieczeństwa.

REKLAMA

Z tego, że organizatorzy programu wybrali na jego rozpoczęcie Radoszyce bardzo zadowolony jest burmistrz tej miejscowości Michał Pękala. –„Dla nas najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Robimy ciągi pieszo-jezdne, robimy ścieżki rowerowe, chodniki. Poprawiliśmy też jakość w ośrodku zdrowia. A teraz program, współpraca którą podpisaliśmy zapewni nam na pewno lepsze bezpieczeństwo w naszej gminie. Cieszę się, że tu na tej sali dzisiaj doszło do jego podpisania i mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą po tym programie zwracać uwagę na to by zwalczać przestępczość” – mówi burmistrz Pękala.

Mateusz Misztal i Michał Pękala tuż po podpisaniu umowy.

Program rozpoczęto w Radoszycach, ale udział w nim mogą wziąć wszystkie gminy powiatu koneckiego. –„Chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszej rzeszy beneficjentów, a w związku z tym podpisać porozumienia z burmistrzami, wójtami również innych gmin w powiecie koneckim. […] Celem Stowarzyszenia VIS LEGIS jest realizacja projektu na terenie całego województwa świętokrzyskiego” – mówi Mateusz Misztal.

A jaki będzie zakres działań? Również bardzo szeroki. Organizatorzy chcą realizować dyżury o charakterze doradczym i edukacyjnym w jednostkach organizacyjnych gmin, komendach policji, w sądach, czy prokuraturach. Zorganizowane mają zostać serie spotkań z młodzieżą i różnymi organizacjami społecznymi np. z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Odbędą się konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej o tematyce profilaktycznej, dla zainteresowanych zorganizowane mają zostać wyjazdy o charakterze edukacyjnym na rozprawy sądowe oraz do aresztów śledczych. Programowi przeciwdziałania przyczynom przestępczości w województwie świętokrzyskim z pewnością będziemy się przyglądać na naszej antenie.

Zdjęcia:

Artykuł i materiał wideo współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *