REKLAMA

W rocznicę zaliczenia do błogosławionych. Wspomnienie ks. Sykulskiego [zdjęcia]

13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II zaliczył ks. Kazimierza Sykulskiego do grona błogosławionych spośród 108 Polskich Męczenników II wojny światowej. Bł. ks. Kazimierz w chwili mordu miał 59 lat, a Jego ciało zostało, jak dziesiątki tysięcy współwięźniów, spalone w piecu krematoryjnym w Auschwitz. Od 2008 roku błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski jest patronem powiatu koneckiego. 

REKLAMA

Kazimierz Sykulski urodził się 29 grudnia 1882 w Końskich. Tutaj też zdobywał wykształcenie, a następnie pełnił posługę kapłańską. W sobotę w Kolegiacie św. Mikołaja w 22 lata po nadaniu mu przez papieża miana błogosławionego wspominanego jego osobę.

REKLAMA

„Pochylał się nad tymi, którzy uciekali przed grozą wojny. Kiedy w grudniowy dzień wywołano Go wraz z innymi mieszkańcami Końskich, wszyscy wiedzieli, co to oznacza. Nie pójdziesz do pracy, a pójdziesz pod ścianę. Ja się zastanawiam jaki, to jest naród, który potrafi tak zabijać. Jaką ideologię trzeba wpoić od niemowlęcia, żeby można było stanąć z uśmiechem i rozstrzelać, wielkiego, wspaniałego człowieka, zabić mądrość polską. Jakiego trzeba nauczyć wilczego charakteru, zbójnickiego charakteru. Oni mówili: Nam się należy przestrzeń życiowa, to nic, że ktoś tu mieszka, wymordujemy…” – podkreślał podczas liturgii dziekan koneckiej kolegiaty ks. Andrzej Zapart.

W sobotnim nabożeństwie udział wzięli również przedstawiciele władz Powiatu Koneckiego w osobach: starosty – Grzegorza Pieca oraz członka Zarządu Jarosława Staciwy. W liturgii uczestniczyły również sztandary: Powiatu Koneckiego, Prawa i Sprawiedliwości oraz Domu Rzemiosł. W piątek 11 czerwca hołd Patronowi, oddali, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze: wicestarosta – Wiesław Skowron, członek Zarządu – Jarosław Staciwa, sekretarz – Zbigniew Sadorski oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia – Krzysztof Stachera.

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich / Paweł Kubiak):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *