REKLAMA

W Rudzie Malenieckiej pamiętali o bohaterach września 1939

To właśnie w Rudzie Malenieckiej rozpoczęły się działania bitewne podczas II Wojny Światowej na terenie Konecczyzny. Tam dokładnie 6 września 1939 roku miała miejsce duża bitwa. W 81 lat po tamtym wydarzeniu z uwagi na epidemię uczczono je skromnie – uroczystą mszą świętą oraz złożeniem wieńca pod pamiątkową tablicą. 

REKLAMA

W dniu 6 września 1939 roku żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, mimo przewagi przeciwnika stawili kilkugodzinny opór broniąc przeprawy przez rzekę Czarną Konecką w Rudzie Malenieckiej. Krwawą bitwę co roku wspominają mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka. Tym razem z uwagi na sytuację epidemiczną obchody musiały odbyć się w okrojonej formie. By zachować pamięć historyczną o Obrońcach Ojczyzny Samorząd Gminy Ruda Maleniecka w ostatnią niedzielę zorganizował uroczystą mszę świętą poświęconą pamięci poległym bohaterom Września’39.

REKLAMA

Nabożeństwo odbyło się w Kościele pod wezwaniem św. Judy Tadeusza w Rudzie Malenieckiej o godz. 11.30. Proboszcz parafii Ks. Paweł Węgrzynowski podczas homilii przybliżył pamięć historyczną o bohaterach-obrońcach polskiego oręża, podkreślił znaczenie wartości: Bóg-Honor-Ojczyzna oraz nawiązał do kultywowania wartości patriotycznych. Mówił o poległych bohaterach, dzięki którym możemy cieszyć się Wolnością.

Po zakończeniu uroczystej mszy przedstawiciele lokalnego samorządu udali się pod Obelisk poświęcony poległym Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, by w hołdzie złożyć tam kwiaty i zapalić znicze.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *