REKLAMA

W Sielpi ponownie tworzą artyści [wideo, zdjęcia]

W Sielpi trwa Międzynarodowy Plener Artystyczny „Świętokrzyskie Krajobrazy 2023”. W dniach 1-10 września artyści z całej polski i zagranicy szukają tam twórczego natchnienia podziwiając walory okolicznych miejscowości. Zwieńczeniem będzie wystawa robocza, która odbędzie się na koniec artystycznego spotkania. 

REKLAMA
REKLAMA

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Łucznik” w Sielpi obecnie znajduje się grupa 10 osób, a łącznie uczestników wydarzenia jest 30. Przez 10 dni malarze i fotograficy z Polski, ale też zaproszeni z zagranicy – Ukrainy i Francji uwieczniali piękne okolice naszego regionu.

REKLAMA
REKLAMA

„Plener Świętokrzyskie Krajobrazy organizowany jest po raz 39. Pierwsza jego edycja miała miejsce w 1985 roku, jest to chyba jedna z najdłużej organizowanych imprez na terenie naszego województwa. Organizujemy go w różnych miejscach, przewinęło się wielu znakomitych artystów. W tym roku jesteśmy w Sielpi, wspomaga nas Miasto i Gmina Końskie i Koneckie Centrum Kultury, organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach. Naszym terenem zainteresowania są takie miejscowości jak Kazanów, Modliszewice, Końskie, Stara Kuźnica, Sielpia. Spróbujemy w naszych pracach pokazać wszystko to, co nowego się wydarzyło na naszym terenie. W tej chwili na miejscu mamy 10 osób, ponieważ robimy to w turach, ogólnie w wystawie i w katalogu uczestniczyć będzie 30 osób” – mówi kustosz pleneru Wiesław Turno.

Uczestnicy korzystali z różnych technik malarskich, niektórzy preferowali technikę oleju, a inni akrylu czy pasteli. Oczywiście fotograficy używają swoich sprzętów. O wrażenia na temat tego wydarzenia zapytaliśmy jednego z uczestników – „Sielpia to wspaniałe miejsce nie jestem tutaj pierwszy raz, brałem udział również w plenerach fotograficznych na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, bardzo mi miło z tego powodu. Teren jest urokliwy, zmienia się […] Skupiałem się, żeby znaleźć tutaj coś istotnego, charakterystycznego, co można opowiedzieć o tym miejscu w sposób kreatywny i taki, który zostanie zapamiętany i zapisany na obrazie. Urzekły mnie kolory, które przyciągają i te mariny, które tutaj występują, czy to fotografia czy to malarstwo, zawsze szkicowałem, rysowałem, a  teraz wykonałem, więc zachowałem taką harmonię wynikającą z kolorów nabierających wieczorem takiego tajemniczego wyglądu, a jednocześnie opowiadających o tym miejscu, o temperaturze wody, o świetle jakie tutaj dominuje […] Pragnę powiedzieć, że to wspaniałe miejsce, a  w nim wspaniali ludzie, wybrani przez kuratora wystawy. Wszyscy się bardzo dobrze rozumieją, wszyscy pracują w swoich technikach, mamy sobie wiele do powiedzenia, cieszę się, że mogę w takim towarzystwie i w takim miejscu przebywać” – informuje Bogdan Ptak artysta z Buska-Zdroju.

Zakończeniem pleneru będzie robocza wystawa, która odbędzie się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Łucznik” w Sielpi 10 września o godzinie 14:00. Oficjalna wystawa poplenerowa z wydanymi katalogami dzieł ma ukazać się w grudniu w Kielcach w Galerii Sztuki Współczesnej w Pałacyku Zielińskiego, a następnie ma powędrować do Buska-Zdroju, Sandomierza, by na końcu dotrzeć do Końskich. W naszym mieście prawdopodobnie będzie można ją oglądać podczas Dni Końskich 2023.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “W Sielpi ponownie tworzą artyści [wideo, zdjęcia]

  1. […] Za nami Międzynarodowy Plener Artystyczny „Świętokrzyskie Krajobrazy” – Końskie 2023. Zakończyła go robocza wystawa, którą zaprezentowano w minioną niedzielę w Ośrodku Łucznik w Sielpi. Więcej o plenerze dowiecie się z naszego materiału wideo, który możecie obejrzeć TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *