REKLAMA

W Sielpi spuszczają wodę. Zbiornik czekają kolejne zmiany [wideo, zdjęcia]

Po sezonie turystycznym ruszają kolejne działania związane z rewitalizacją zbiornika wodnego w Sielpi. Obecnie spuszczana jest tam woda. Gminne plany na najbliższe miesiące są bardzo ambitne. Na zbiorniku powstać ma specjalna kładka łącząca groblę z nową wyspą, a już istniejąca ścieżka spacerowa zostanie tak rozbudowana by zbiornik można było przejść, czy przejechać na rowerze dookoła! O tym co będzie działo się w Sielpi opowiedział nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. 

REKLAMA

tkn24.pl: Co dzieje się obecnie w Sielpi?
Krzysztof Obratański:
Od zeszłego tygodnia rozpoczęliśmy spuszczanie wody. To rzecz, która jest mało widoczna, dlatego że towarzyszyły temu opady deszczu, które spowodowały, że ten proces się pewnie wydłuży w czasie. Spodziewamy się, że  do końca października woda zejdzie i będzie można rozpocząć prace.
tkn24.pl: Jakie prace będą tam wykonywane w pierwszej kolejności?
K. Obratański: 
Po pierwsze to jeszcze jest dokończenie drobnych rzeczy, które w tym etapie nie zostały zakończone. Między innymi wykonawca tłumaczył to nadmiernym uzgadnianiem z Wodami Polskimi, a Wody Polskie z kolei stwierdziły, że termin uzgodnień musiał być przedłużony z uwagi na COVID-19 […] Chodzi o dokończenie pomostów, które są już gotowe, a mają mieć jeszcze poręcze i parę innych detali, które uczynią je ładniejszymi i bezpieczniejszymi. Główne zadania, które nas tam czekają dotyczą przede wszystkim odmulenia tej części, która jest objęta Naturą 2000 i w związku z tym dla tej części zbiornika musieliśmy mieć ważną, prawomocną i ostateczną decyzję środowiskową. W związku z tym te prawie 23 hektary zbiornika, które do tej pory nie były objęte rewitalizacją zostały tak naprawdę odmulone i tam będą tak naprawdę najważniejsze prace związane z przyszłością zalewu. Odmuleniu towarzyszyć będzie budowa wyspy, która nakieruje nurt rzeki na północną część zalewu, czyli tam gdzie jest dziś kąpielisko.


tkn24.pl: Pojawi się klasyczne molo…
K. Obratański: Będzie też przebudowa czegoś na co dziś mówimy molo, a jest groblą na klasyczne molo wsparte na palach. To ma umożliwić przepływ wody bieżącej na kąpielisko i umożliwić oczyszczanie samoistne zbiornika, bo ta woda przepływając przez kąpielisko będzie wymieniana i te zjawiska, które są pod koniec wakacji przy bardzo dużym oblężeniu plaż, czyli podnoszenie tych namułów, czy elementów torfu przestanie być obciążeniem dla Sielpi. […] Molo będzie na palach stalowych, natomiast sama konstrukcja spacerowa będzie drewniana.
tkn24.pl: Co oprócz tego?
K. Obratański:
Dla kąpieliska przewidujemy jeszcze jedno zadanie, które miało być w tym etapie wykonane, ale badania geologiczne na placu budowy pokazały, że nie jest to takie proste i jest to kosztowne. Mianowicie wymiana części gruntu na 50 do 70 metrów od granicy wody na zbiorniku na piasek. Tam w części zachodniej, czyli od strony drogi wojewódzkiej mamy do czynienia z dużą ilością torfu, a są tam pokłady uwodnione sięgające do 4 metrów. Trzeba w całości to wybrać i zastąpić piaskiem. To duży zakres robót ziemnych i nie mogliśmy sobie na to ani czasowo, ani finansowo pozwolić w pierwszym etapie. […] Ten rodzimy grunt zastąpiony piaskiem pozwoli na to by w sposób bardziej komfortowy i bezpieczny z kąpieliska korzystać.
tkn24.pl: Chcecie też zapobiegać nowym nanosom i zamulaniu zbiornika…
K. Obratański: 
Ostatnia kwestia to nowe budowle wodne związane z nowym charakterem tego kąpieliska. Mianowicie upust denny zmieni sposób korzystania z kąpieliska w sensie czysto inżynieryjnym, czyli piętrzenia wody, spuszczania wody, regulacji wysokości poziomu. Skojarzony z tym tak zwany próg przeciwrumoszowy będzie wychwytywał na wejściu rzek Czarnej i Taraski do zalewu nadmiar przesuwanych nurtem rzeki elementów luźnych, czyli piasków, nanosu, rumoszu. To będzie musiało być skojarzone z budową drogi, która umożliwi oczyszczanie tego progu antyrumoszowego.

REKLAMA


tkn24.pl: Są też plany, by wokół zbiornika dało się przejść dookoła? 
K. Obratański: Będzie również budowa kładki łączącej poprzez wyspę planowaną brzeg zalewu południowy z północnym. Będzie to umożliwiać zamknięcie trasy spacerowej i rowerowej dookoła zbiornika, bardzo oczekiwanej przez tych, którzy nastawieni są na aktywny wypoczynek.
tkn24.pl: W planach są także nowe, publiczne toalety.
K. Obratański: 
Pojawią się tam trzy toalety publiczne. Planujemy by były to toalety automatyczne, trochę podobne do tego na centrum przesiadkowym. Jeżeli robiliście Państwo kiedykolwiek programy na Sielpi i pytaliście użytkowników to problem liczniejszej ilości toalet, choć to wstydliwe, był wskazywany jako coś co należy uzupełnić.

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz