REKLAMA

W trudnych czasach Dom Kultury z Końskich zrealizował ciekawy projekt

Dobiegła końca realizacja kilkumiesięcznego projektu Narodowego Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie”. Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich brał w nim udział po raz pierwszy znalazłszy się w gronie 16 placówek kultury w Polsce jako jedyna z województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

W realizacji projektu „Zaproś nas do siebie” brali udział wszyscy pracownicy Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich

„Zainteresowała nas tematyka projektu, a przede wszystkim działania mające na celu poprawę komunikacji i relacji pomiędzy członkami naszego zespołu” – informuje wicedyrektor Domu Kultury Marzena Kądziela. – „Pragnęliśmy także wypracować nowe relacje pomiędzy placówką a mieszkańcami miasta – odbiorcami naszej oferty kulturalnej. Nie bez znaczenia było również to, że w projekcie miało nastąpić szereg wizyt studyjnych w innych placówkach kultury w całej Polsce, szkolenia i warsztaty. Napisaliśmy wniosek, wysłaliśmy go do Narodowego Centrum Kultury i oczekiwaliśmy na wynik rekrutacji” – dodaje wicedyrektor Kądziela.

W marcu 2020 roku otrzymaliśmy radosną informację z Narodowego Centrum Kultury. Okazało się, że Miejsko–Gminny Dom Kultury w Końskich znalazł się w gronie 16 placówek kultury z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do projektu „Zaproś nas do siebie”. Koordynatorem projektu została wicedyrektor Marzena Kądziela. Wicedyrektor w czerwcu, ze względu na stan zdrowia, zrezygnowała z funkcji, rolę koordynatora przejęła instruktorka plastyki Kamila Dobrowolska.

REKLAMA

Niestety, początek projektu zbiegł się z pandemią coronavirusa, co znacznie zmieniło realizację działań. Spotkania, warsztaty, szkolenia odbywały się przede wszystkim on – line. W spotkaniach indywidualnych brali udział: dyrektor Piotr Salata, wicedyrektor Marzena Kądziela, koordynator Kamila Dobrowolska, instruktor Aleksander Kopański, Małgorzata Pasek, Urszula Nowicka.

„Nasi pracownicy odbyli dwie wizyty studyjne” – kontynuuje wicedyrektorka. – „Anna Wiaderna i Paweł Stasiński odwiedzili w sierpniu podczas wizyty studyjnej Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu, który funkcjonuje od 40 lat. Nasi koledzy poznali ewolucję, jaką w ciągu czterech dekad przeszedł ośrodek. Odwiedzili też Park Obozisko, odbyli grę miejską przygotowaną przez Stowarzyszenie Drogi Mlecznej, wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Byli gośćmi Kuźni Artystycznej, Pracowni Nowych Mediów, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, Teatru Powszechnego w Radomiu i Centrum Rzeźby w Orońsku” – tłumaczy Kądziela.

Z kolei dyrektor Piotr Salata i koordynator projektu Kamila Dobrowolska wzięli udział w szkoleniu w Radziejowicach. Jego tematem było „Rzecznictwo. Budowanie oferty instytucji kultury”. Wszyscy pracownicy brali udział w dwudniowym szkoleniu, jakie przeprowadził w Końskich wysłannik Narodowego Centrum Kultury. Jego tematem była komunikacja w zespole.

„Po nim podjęliśmy szereg wspólnych zadań” – informuje dyrektor Piotr Salata. – „Dobrym przykładem jest „Wieczór wigilijny”. Nagrywamy kolację wigilijną, którą zaprezentujemy w internecie. W przygotowaniach biorą udział wszyscy pracownicy. Jedni pracują nad wystrojem wnętrza, dekoracją wigilijnego stołu, inni nad przygotowaniem tradycyjnych dla naszego regionu potraw. Instruktorzy nagrywają z młodzieżą i seniorami kolędy, pastorałki i teksty świąteczne. Współdziałanie przyniosło nam wiele radości i satysfakcji, co dobrze wróży na przyszłość! Z całego przedsięwzięcia powstanie film, który zaprezentujemy na kanale YouTube Miejsko – Gminnego Domu Kultury oraz na naszej stronie facebookowej” – opowiada Salata.

Co dało uczestnictwo w projekcie? – „Przede wszystkim nauczyło nas pracy w systemie on – line. Znacząco wzbogaciliśmy ofertę dla mieszkańców, którzy na wszelkie nasze muzyczne, teatralne, plastyczne, ceramiczne, fotograficzne, poetyckie, historyczne reagowali bardzo pozytywnie. Dzięki rozmowom z koordynatorami projektu z Narodowego Centrum Kultury, ale także z koleżankami i kolegami z innych placówek poprawiliśmy komunikację i współpracę wewnątrz naszego zespołu. Okazało się, że w trudnych pandemicznych warunkach wyzwoliły się w nas pomysły, do realizacji których przystępowaliśmy wspólnie. Tak było i jest w przypadku mini koncertów instruktorów muzycznych Romana Cieślaka i Jana Bukłada, cyklu „Bajek na dobranoc” Aleksandra Kopańskiego, „Zagadek tygodnia” Urszuli Nowickiej i Małgorzaty Pasek, Turystycznego Alfabetu Marzeny Kądzieli, konkursów fotograficznych Marzeny Kądzieli i Kamili Dobrowolskiej”  – dodaje Salata.

Do realizacji projektów chętnie przystępowali także mieszkańcy naszego miasta. Tak powstały na przykład cykle historyczne z właścicielem Pracowni Badań i Edukacji Historycznej Tadeuszem Grajplem, poetyckie z poetką, eseistką publicystką Elżbietą Musiał czy cykliczne spotkaniach z bajkami, które przedstawiali przedstawiciele różnych koneckich instytucji – „Projekt „Zaproś nas do siebie” zainspirował nas także do nowych pomysłów, które realizować będziemy w nowej siedzibie, do której, mamy nadzieję, przeprowadzimy się wiosną” – tłumaczy Piotr Salata. – „Już tworzymy pracownię animacji komputerowej, którą poprowadzi nasz instruktor Aleksander Kopański. Organizujemy profesjonalne studio nagrań, które poprowadzą nasi muzyczni instruktorzy. Uczestnictwo w projekcie  to również bardzo korzystnie wpływające na nasze działania kontakty z koleżankami i kolegami z całej Polski, jak również z kadrą Narodowego Centrum Kultury. W przyszłości będziemy starać się o ponowny udział w projektach NCK mając nadzieję, że ich realizacja przebiegać będzie już w normalnych, nie epidemicznych warunkach” – kończy dyrektor MGDK w Końskich.

REKLAMA

Dodaj komentarz