REKLAMA

W Węgrzynie przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży [wideo, zdjęcia]

W miniony czwartek odbyły się, już IV obchody Gminno-Dekanalnego Dnia Młodzieży w Węgrzynie. W tym roku impreza ta miała szczególny wydźwięk, gdyż w lipcu  w naszym kraju będą miały miejsce Światowe Dni Młodzieży.

REKLAMA

„Wszystko jest skupione wokół Świętego Jana Pawła II. To hasło, które jest za nami to realizowanie Dnia Młodzieży. On szukał młodzieży i oni przyszli do niego wtedy kiedy odchodził do domu ojca. Na tej kanwie zrodził się pomysł stworzenia Dnia Młodzieży w naszej parafii, w naszej gminie. To z racji tego, że tu są relikwie Świętego Jana Pawła II. On był tym duchowym twórcom każdego Dnia Młodzieży.” – tłumaczył nam ks. Wojciech Dobczyński, proboszcz parafii w Węgrzynie.

W Węgrzynie funkcjonuje parafia p.w. NMP Królowej Świata – w niej zaś znajdują się relikwie krwi JP II, które podarował Kardynał Stanisław Dziwisz. Każdego 16-go dnia miesiąca w miejscowym kościele odbywa się Msza Święta z oddaniem czci relikwiom. Nie ma więc w naszym powiecie lepszego miejsca na organizację Dni Młodzieży, zawsze tak blisko związanej z Janem Pawłem II.

REKLAMA

Przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy mogliśmy śledzić sportowe zmagania młodzieży w piłce nożnej. Do turnieju zgłosiło się siedem drużyn: Gimnazjum II z Radoszyc, Mowinki Jóźwików, Rudy Malenieckiej, Węgrzyna, Lipy, Gimnazjum nr I z Radoszyc i Wilczkowic. Na najwyższym podium stanęła ekipa z Wilczkowic, tuż za nią uplasowały się drużyny z Gimnazjum nr I oraz Lipy. Na wyróżnienie zasługuje występ drużyny dziewcząt Mowianki Jóźwików, które nie bały się stanąć do walki z chłopcami. –„Po raz pierwszy ten turniej został ochrzczony nazwą o Puchar Wójta i Plebana – pana Wójta Pękali i mnie Plebana niegodnego.” – powiedział nam ks. Dobczyński.

Gminno-Dekanalny Dzień Młodzieży w Węgrzynie 33

Biskup Piotr Turzyński i Ksiądz Tomasz Janicki

Po turnieju przywitano wszystkich gości, a na scenie zaprezentował się zespół El of B, który rozgrzał i pobudził zgromadzoną publiczność do zabawy. Następnie przyszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich smakoszy. Mieszkańcy mogli spróbować przygotowanych potraw na stoiskach sołeckich z poszczególnych miejscowości. –„Są stoiska, stoiska kulinarne naszych wspaniałych sołectw, sołtysów, którzy coś dla ciała nam zostawili. Taki sam konkurs będzie na Dniach Radoszyc, na które serdecznie wszystkich zapraszam.” – tłumaczył nam wójt Radoszyc Michał Pękala.

Wszystkie smakołyki kosztowała również 5 osobowa komisja oceniająca potrawy w konkursie, która po burzliwej naradzie wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły stoiska z sołectw Górniki i Wyrębów, które otrzymały nagrody – między innymi po 1500 zł do wydania na cele sołeckie.

Na zakończenie imprezy wystąpił zespół muzyki sakralnej Lumen, który uczestniczył również w Mszy Świętej. Szczególnym gościem na Mszy był Ksiądz Biskup Piotr Turzyński z diecezji Radomskiej, który współuczestniczył w prowadzeniu liturgii wraz z proboszczem Dobczyńskim oraz Księdzem Tomaszem Janickim z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich.

W trakcie trwania całego Dnia Młodzieży w Węgrzynie zbierano datki na rzecz wyjazdu młodych wiernych z regionu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *