REKLAMA

W ZDZ działa już nowoczesna wirtualna strzelnica [wideo, zdjęcia]

W środę w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, który działa przy ulicy Piłsudskiego w Końskich miało miejsce uroczyste otwarcie nowoczesnej wirtualnej strzelnicy. Dla szkoły ZDZ to niezwykle potrzebne narzędzie, bowiem jako jedyna w powiecie koneckim realizuje  programy Ministerstwa Obrony Narodowej – Oddziały Przygotowania Wojskowego oraz Branżowe Oddziały Wojskowe. 

REKLAMA

W spotkaniu udział wzięli: władze lokalne i samorządowe – powiat konecki reprezentował wicestarosta Wiesław Skowron, przedstawiciele służb i instytucji, a także przedstawiciele Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Wszyscy podkreślali, że strzelnica dla szkoły posiadającej klasy mundurowe to rzecz niezbędna –„Nasi uczniowie z powodzeniem od kilku lat prowadzą program szkolenia w zakresie przygotowania oddziałów wojskowych. Strzelnica to dla nas ogromne wsparcie by właściwie budować postawy patriotyczne i pro obronne, co w dzisiejszych czasach w naszej ocenie jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną” – mówi nam Kinga Ostrowska dyrektor ZDZ Końskie.

REKLAMA

Młodzież może korzystać z obiektu tylko w obecności wykwalifikowanego opiekuna. Przed strzelaniem zawsze przeprowadzany jest pełen instruktaż –„W przypadku szkolenia ogólnowojskowego realizowane jest szkolenie ogniowe, czyli strzeleckie. W naszym przypadku od dziś możliwa jest realizacja tego szkolenia na obiekcie wirtualnej strzelnicy. Ona jest mobilna – możemy ją rozłożyć w dowolnym miejscu naszego budynku. W przypadku szkolenia mamy do wyboru szkolenie na broni długiej, czyli karabinku i na broni krótkiej tzw. pistolecie. Jednocześnie na strzelnicy może przebywać od 1 do 5 osób,  a szkolenia odbywają się pod okiem instruktorów, którzy są obecnymi lub byłymi żołnierzami Wojska Polskiego” – tłumaczy nam Dominika Stefańczyk, wicedyrektor Szkół w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

 Wicestarosta Skowron podkreślał w rozmowie z nami, że tego typu edukacja w dzisiejszych czasach musi mieć ważne miejsce w szkołach –„Ten charakter edukacji jest ważny nie tylko dla powiatu, ale dla całego naszego kraju. Obracamy się w czasach, w których mamy poważne zagrożenie ze strony naszych sąsiadów. Młodzież powinna być przygotowana, a kadra która z nimi pracuje też powinna mieć przynajmniej ogólne przygotowanie do sytuacji niespodziewanej, która może nas w każdej chwili zaskoczyć” – deklarował włodarz.

Uroczystego przecięcia wstęgi podczas otwarcie strzelnicy dokonali: Dariusz Wątroba, wiceprezes zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach; Kinga Ostrowska, dyrektor ZDZ Końskie, inspektor Rafał Zieliński, Komendant Powiatowy Policji w Końskich oraz wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

Przypomnijmy, że podobna wirtualna strzelnica w powiecie koneckim funkcjonuje także w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “W ZDZ działa już nowoczesna wirtualna strzelnica [wideo, zdjęcia]

  1. Nemo pisze:

    Jak moje dzieci dorosną i dostaną wezwania na kwalifikację wojskową czy potem na ćwiczenia, to też chcę wirtualne. Na wypadek „W” też trzeba to wirtualnie przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *