REKLAMA

Wędrując szlakiem koneckich zabytków uczcili święto 3 Maja [wideo, zdjęcia]

Dziś z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Oddział PTTK w Końskich zorganizował historyczny spacer po naszym mieście. Jest to alternatywa dla odbywających się w poprzednich latach biegów. Narodowe święto w ten sposób uczciło ponad stu piechurów!

REKLAMA

„Impreza, która dziś się odbywa jest kontynuacją 3-majowych biegów, które od 1991 roku Oddział PTTK w Końskich wspólnie z partnerami i gminą Końskie realizuje. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do zmiany formuły biegów – tych tradycyjnych, które w parku się odbywały na taki historyczny spacer. Oddział PTTK trzy lata temu oddał do użytku ścieżkę spacerową szlakiem zabytków i miejsc pamięci w Końskich i postanowiliśmy przy okazji ją zapromować, przybliżyć mieszkańcom Końskich zabytki i miejsca pamięci, jak również postać Stanisława Małachowskiego” – opowiada nam Wojciech Pasek, prezes PTTK w Końskich.

Trasa poniedziałkowego wydarzenia wynosiła około dziesięciu kilometrów, prowadziła przez ulice Końskich.

REKLAMA

„Przygotowaliśmy też specjalny test z wiedzy historycznej nawiązujący do tych miejsc, które uczestnicy będą mieć okazję obejrzeć i na koniec, podczas podsumowania będziemy ich nagradzać” – dodaje Wojciech Pasek.

W wydarzeniu łącznie wzięło udział ponad sto osób. Zapytaliśmy kilku z nich dlaczego zdecydowali się celebrować uchwalenie Konstytucji 3 Maja w taki sposób.

„Jest to bardzo ważne święto, Konstytucja 3 Maja. Spędzę czas z córkami, podczas epidemii możemy przejść i uczcić pamięć o tym wydarzeniu na świeżym powietrzu” – przyznaje pani Katarzyna.

„Jeśli mam kondycję biorę udział we wszystkich tego typu wydarzeniach. Jestem turystą, członkiem PTTK-u, a PTTK promuje wartości kulturalne, edukacyjne, które wyrażają się też w pogłębianiu wiedzy historycznej” – mówił nam pan Rajmund.

Ze względu na epidemię nie było wspólnego startu rajdu – uczestnicy wyruszali na trasę w czterech turach.

„Osoby ze względu na covida wychodzą na trasę w małych grupach. To jest impreza indywidualna, mamy rozbite godziny startu tak, żeby ludzie się nie grupowali” – tłumaczy prezes PTTK w Końskich.

Udział w rajdzie był całkowicie bezpłatny, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, dyplom oraz inne, tematyczne gadżety. Chętni mogli zakupić cegiełkę upoważniającą do udziału w loterii fantowej, z czego przychód będzie przeznaczony na montaż tablicy pamiątkowej na Zespole Pałacowo-Parkowym.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *