REKLAMA

Relacja wideo: Finał Szlachetnej Paczki w powiecie koneckim

Mianem weekendu cudów określa się finał działań związanych ze Szlachetną Paczką. Tym razem jedynym aktywnie zaangażowanym rejonem w naszym powiecie były Radoszyce, ale pomoc trafiła aż do 81 rodzin z sześciu gmin. Jej wartość to około 400 tysięcy złotych!

REKLAMA

„W tym roku przekroczyliśmy najśmielsze oczekiwania, bo obdarowaliśmy aż 81 rodzin. W projekt zaangażowanych było w tym roku 26 wolontariuszy. Odwiedziliśmy 87 rodzin, a z tego aż 81 zostało włączonych do pomocy w Szlachetnej Paczce. W całym naszym województwie tych rodzin jest aż 700, a nasze 81 też chyba stanowi całkiem pokaźną sumkę wśród tych ludzi objętych pomocą szlachetnej paczki. […] Szacujemy wartość wszystkich paczek, czyli tych które darczyńcy dostarczyli nam na miejsce i tych, które przyszły z magazynów zastępczych z Krakowa na 400 tysięcy złotych.” – mówiła nam liderka Rejonu Radoszyce Lidia Wydra.

Wszystkie rodziny do których dotarli wolontariusze skupieni w radoszyckim sztabie mieszkają na terenie powiatu koneckiego. W tym roku na terenie powiatu nie powstał żaden inny rejon, dlatego do wszystkich potrzebujących docierało 26 wolontariuszy właśnie z Radoszyc. Warto jednak podkreślić, że mimo braku rejonów władze pozostałych gmin pomagały w organizacji akcji.

REKLAMA

W niedzielne popołudnie w finale w hali sportowej w Radoszycach udział wzięły chętne rodziny, które otrzymały wsparcie, wolontariusze, organizatorzy oraz przedstawiciele władzy. Na miejsce przybyli włodarze gmin, na terenie których mieszkają obdarowane rodziny – Dorota Łukomska –  burmistrz Stąporkowa, Robert Wielgopolan – wójt Słupi Koneckiej. Obecni byli także reprezentujący powiat konecki: jego sekretarz Zbigniew Sadorski oraz członek Zarządu Powiatu Koneckiego Damian Rozmus.

„Dobro zawsze wraca. Szczególnie dziękuję tutaj obecnemu wspaniałemu małżeństwu Państwu Kwietniom. To wspaniali ludzie, którzy towarzyszyli mi i rodzinom z mojej gminy, które też tutaj są. Wam szczególnie dziękuję, byliśmy w stałym kontakcie. Dobro, którym się podzieliliście niech do Was wszystkich wraca w postaci dobrego zdrowia i wszelkich łask. Wszystkiego dobrego.” – mówiła do zgromadzonych Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.

„Akurat w tym roku w naszej gminie finału nie mamy, ale jest takie wspomnienie z 2015 roku. Szlachetna Paczka w naszym regionie powstała na terenie naszej gminy Słupia Konecka. Tutaj jest człowiek – Damian Przepióra. To on rozpoczął na terenie gminy Szlachetną Paczkę i ja jako wójt w pierwszym roku nie rozumiałem problemu z jakim się spotkali. A spotkali się z takim problemem, że nie mogli pozyskać danych rodzin. Pomogłem w tym, paczka ruszyła i trwała przez kolejne lata. Dołączali nowi wolontariusze. To była ogromna praca, a dużo rodzin zostało objętych tą pomocą. Myślę, że już w przyszłym roku to dzieło będzie kontynuowane” – opowiadał Robert Wielgopolan, wójt Słupi Koneckiej.

„Bezinteresowna pomoc powinna być skromna, cicha i bez słów. Ja deklaruję w imieniu mojej firmy, że w przyszłym roku postaramy się jeszcze bardziej efektywnie włączyć do tej akcji. Powiem tak: na sygnał pana Damiana Rozmusa, który jest Państwa wolontariuszem i koordynatorem błyskawicznie zorganizowaliśmy się, postaraliśmy się na miarę naszych możliwości. Chwała p. Damianowi za to, że włączył się, nas zmobilizował i jesteśmy. Po raz pierwszy, ale nie po raz ostatni. To deklaruję” – mówił reprezentujący podczas uroczystości Starostwo Powiatowe w Końskich jego sekretarz Zbigniew Sadorski.

„Chciałbym pogratulować pielęgnowania tak wspaniałej idei mądrej pomocy. Chciałbym w tym miejscu w sposób szczególny podziękować moim współtowarzyszom, kochanym wolontariuszom, wszystkim darczyńcom, pracownikom UMiG w Radoszycach i wszystkim osobom, które w jakiś sposób przyczyniły się do realizacji tej doniosłej idei wykazując w ten sposób otwartość serca i determinację w działaniu. Cieszę się ogromnie, że ta pomoc w tym roku osiągnęła wymiar co najmniej powiatowy. Pomoc otrzymały rodziny z terenu aż sześciu gmin powiatu, a również Starostwo Powiatowe włączyło się w realizację tej idei.” – przemawiał Damian Rozmus, wieloletni wolontariusz Szlachetnej Paczki, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

Swoją wielką radość z tego, że to Radoszyce są gospodarzem Rejonu Szlachetnej Paczki wyrażał także Michał Pękala, burmistrz tej gminy –„To finał powiatowy, bo jedyna Szlachetna Paczka w powiecie koneckim odbywa się w Radoszycach. Trzymam kciuki by następne finały odbywały się też w innych gminach, ale wiemy doskonale że w finale uczestniczy sześć gmin i to nie jest ważne gdzie się realizuje ten finał, a ważne że pomagamy sobie nawzajem. Pamiętajmy, że wolontariusze to też osoby z różnych gmin. W większości z Radoszyc, ale są też z gmin sąsiadujących i to one robią przede wszystkim tę pracę bo przypomnę Państwu, że Szlachetna Paczka to nie tylko finał dzisiejszy, ale praca od sierpnia. Ciężka, żmudna praca i być może ta żmudna praca zniechęca niektórych wolontariuszy w innych jednostkach gminnych do realizacji tego pomysłu. My będziemy dalej brać udział w paczce, bo wiemy że przez pomoc możemy zmieniać świat, nawet ten nasz mały świat, naszą małą gminę, czy nasz mały powiat. Możemy być lepsi przez pomoc drugiemu człowiekowi. Pomagajmy, bo pomoc jest wpisana w nasze serca.” – mówił nam Michał Pękala.

Tegoroczną Szlachetną Paczkę bardzo mocno wspierają także władze województwa świętokrzyskiego. Na finale w Radoszycach gościł Mariusz Gosek, członek zarządu województwa –„Serce się raduje, dzielimy się tą radością z wszystkimi. Radość tym większa, że jesteśmy dzisiaj tutaj wszyscy – przedstawiciele gmin, ja jako przedstawiciel województwa. To idea, która stoi ponad wszelkimi podziałami i jeżeli nawet one gdziekolwiek w życiu występują to w takie dni powinniśmy się jednoczyć i wiedzieć, że dobro zawsze zwycięża, że zawsze wraca i zawsze warto pomagać. Zawsze kiedy mamy coś czym możemy się podzielić to czyńmy to, bo to przynosi i nam radość i przede wszystkim drugiemu człowiekowi. Mogę potwierdzić, że Urząd Marszałkowski też wsparł Szlachetną Paczke, pomoc dotarła do samotnej pani z powiatu koneckiego i chociaż osoby wspierające chcą pozostać anonimowe to pamiętajmy, że najważniejsze jest to by we właściwe miejsce, a tak było w tym przypadku, ta pomoc trafiała” – mówił do naszej kamery Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

By 81 potrzebujących rodzin mogło otrzymać „Szlachetne Paczki” potrzebna była cała masa darczyńców. Wielu z nich chce pozostać anonimowymi, ale wiemy że przez Rejon Radoszyce przeszły podarki między innymi od wspomnianych jednostek Starostwa Powiatowego w Końskich i Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. W gronie darczyńców znalazły się całe rodziny, grupy przyjaciół, szczepy harcerskie w tym harcerze z Końskich, Klub Morsów Kieleckich, szkoły, zakłady pracy, sądy z Kielc oraz Końskich, czy Urząd Miasta i Gminy Radoszyce.

Część artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Radoszycach, którzy zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Fragmenty z powieści „Mały Książę” zaprezentowała zaś grupa teatralna złożona z młodzieży uczącej się w Szkole Podstawowej w Grodzisku. Na zakończenie spotkania osób zaangażowanych w Szlachetną Paczkę nie mogło zabraknąć uścisków, łez spowodowanych radością oraz wdzięcznością, a także wspaniałego tortu… i jak to zwykle w Radoszycach bywa przepysznego kugla!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *