REKLAMA

Weselny Przegląd Kół Gospodyń. Pysznie i na góralską nutę! [wideo, zdjęcia]

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich gminy Końskie pierwszy raz zorganizowano w ubiegłe wakacje. Impreza spodobała się mieszkańcom, więc w tym roku pracownicy Domu Kultury oraz Urzędu Miasta postawili na jej kontynuację. W sobotę odbyła się pierwsza część cyklu poświęcona motywom weselnym. Podczas przeglądu promowano także akcję szczepień przeciw covid-19, a koncert dała kapela góralska „Jontki” z Żywca. 

REKLAMA

Tegoroczny przegląd poprowadziła Anna Wiaderna, pracownik Domu Kultury w Końskich. Tematyką sobotniej części przeglądu było Staropolskie Wesele, a zadaniem poszczególnych Kół Gospodyń była prezentacja wianka panny młodej, wianka druhny oraz bukietu panny młodej. Prace oceniało jury w składzie: Patrycja Kalinowska z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, dr Alicja Trukszyn z tej samej jednostki oraz Kamila Dobrowolska – pracownik koneckiej jednostki kultury.

Udział w przeglądzie wzięły następującego Koła Gospodyń Wiejskich: Cepterki z Modliszewic, Przybyszowy, Nieświń, Ale Babki z Wincentowa, Dziebałtów, Rogowianka z Rogowa, Kornica, Koniczynka z Proćwina, Pod Dębami Piła – Szabelnia, Sworzyce, Gatniczanki z Gatnik. Na ich stoiskach oprócz wspominanych wianków i bukietów można było spotkać także przeróżne pyszności. Były to ciasta, babeczki, pajdy ze smalcem, pierogi, grochówka, czy kugiel. Gospodynie za drobne sumy sprzedawały dania, a uzyskane kwoty spożytkują na rozwój swoich kół. Przegląd otworzył burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. Włodarze gminy przy okazji folkowego spotkania postanowili także promować akcję szczepień przeciw covid-19 –„Dzisiaj chcielibyśmy skorzystać z okazji tego spotkania żeby zachęcić Państwa do szczepień. Wszystkie uczone głowy twierdzą, że bez osiągnięcia odporności populacyjnej wchodzimy w ryzyka utrzymania się pandemii ze wszystkimi tego skutkami. Jest kwestią naszej odpowiedzialności, naszego wyboru, że jeżeli nie ma zdrowotnych przeciwskazań to powinniśmy się zaszczepić. Dzisiaj się bawmy, ale dzisiaj też pomyślmy o tym co zrobić by świat wokół nas stawał się bardziej bezpieczny” – przemawiał Obratański.

REKLAMA

Więcej o akcji szczepień mówił zastępca burmistrza Krzysztof Jasiński –„Inaugurujemy kampanię promującą szczepienia. Zachęcamy, apelujemy i przekonujemy jeszcze nieprzekonanych i zachęcamy tych, którzy jeszcze mają cień wątpliwości. To ważna akcja dla mieszkańców miasta i gminy byśmy mogli czuć się bezpiecznie […] Zachęcamy wszystkich Państwa do spotkania z naszymi koleżankami z UMiG, które będą dzisiaj wpisywały na listę osoby chcące się zaszczepić” – tłumaczył Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.

Wśród kół znalazło się jedno debiutanckie. To „Ale Babki” z Wincentowa. Koło zarejestrowano w październiku ubiegłego roku –„Jak tylko powstały te koła w naszej gminie to rozmawiałam z naszymi paniami. Mówiłam, że chciałabym by coś takiego powstało, ale na początku nie było odzewu. W tamtym roku spięłam je wszystkie razem i mówię: chodźcie, założymy, coś się będzie u nas działo. Dziewczyny zdecydowały, że tak i tak koło powstało […] Są członkinie, jest ich 34, to prawie co drugi dom” – mówi Ewa Patynowska, sołtys wsi Wincentów, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Ale Babki z Wincentowa

Wspominane wcześniej jury oceniało wianki oraz bukiety, ale wyników w sobotę nie ujawniono. W Parku Miejskim podczas przeglądu nie zabrakło też głównych bohaterów wesela – panien i panów młodych. Jedna z takich par przyjechała nawet bryczką, inna traktorem!  Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a podobał się szczególnie koncert góralskiej kapeli „Jontki” z Żywca.

W sobotę 31 lipca odbędzie się druga część przeglądu, a jego wielki finał, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki przeprowadzonych konkursów będzie miał miejsce w niedzielę 8 sierpnia w trakcie trwania Przeglądu Kapel i Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2021”. Wtedy też władze gminy Końskie wręczą nagrody i wyróżnienia dla poszczególnych kół.

Zdjęcia (Paulina Góral):

REKLAMA

4 thoughts on “Weselny Przegląd Kół Gospodyń. Pysznie i na góralską nutę! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Przed nami drugi etap II Przeglądu KGW z gminy Końskie | TKN24

  2. Pingback: Imprezy w sierpniu w Końskich. Zaprasza Dom Kultury | TKN24

  3. Pingback: II Etap Przeglądu Kół Gospodyń w Końskich | TKN24

  4. Pingback: Wyniki II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *