REKLAMA

WIDEO: Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Końskich

Po wielu miesiącach zajęć online, problemów ze spotykaniem się w większym gronie oraz kłopotów lokalowych (z uwagi na przenosiny Domu Kultury do nowej siedziby) w końcu koneccy seniorzy mogli zgromadzić się w tradycyjnej formie na inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Właśnie ruszył kolejny rok z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Końskich. 

REKLAMA

Na poniedziałkowej immatrykulacji w sali kameralnej Domu Kultury przy ulicy Partyzantów w Końskich spotkało się około 80 słuchaczy jedynego koneckiego Uniwersytetu. Studenckie święto rozpoczęło się od odczytania wiersza autorstwa jednego z słuchaczy oraz wspólnego zaśpiewania hymnu „Gaudeamus Igitur”.

Potem przybyłych przywitały gospodynie, wiceprezeski stowarzyszenia prowadzącego UTW – Grażyna Chwałek oraz Teresa Dunajska. Ta druga w dniu inauguracji roku akademickiego obchodziła swoje imieniny. Z tej okazji wszyscy odśpiewali jej gromkie sto lat!

REKLAMA

Następnie głos zabrała prezes Stowarzyszenia „Aktywni” Jolanta Rydzewska. Mówiła ona o wielu problemach, z którymi w ostatnich latach zmagali się studenci, ale i zapowiadała najnowsze wyzwania –„Z ogromną przyjemnością witam Was tak licznie przybyłych na inaugurację roku akademickiego 2022/2023. Z taką liczna grupą nie widzieliśmy się od 11 marca 2020 roku. Wtedy to tak jakby zatrzymał się dla nas czas. Zmuszeni byliśmy do zawieszenia zajęć stacjonarnych, wykładów i spotkań integracyjnych z uwagi na wprowadzenie obostrzeń związanych z rozwijającą się pandemią […] Mimo trudności lokalowych mamy nadzieję na powrót do normalności i planujemy cykliczne wtorkowe spotkania z wykładem w gościnnymi Miejsko-Gminnym Domu Kultury, zaczynając już od 11 października 2022 roku. Oczekujemy też  zgłoszeń tematów wykładów, zajęć, kółek zainteresowań i tym podobnych zgodnie z Waszymi sugestiami i potrzebami […] Będziemy też aktywnie uczestniczyć i brać udział w uroczystościach organizowanych przez władze samorządowe, czy Miejsko-Gminny Dom Kultury […] Kończąc przypominam nasza myśl przewodnią 'Żeby chciało nam się chcieć’. Rok akademicki 2022/2023 uważam za otwarty!” – przemawiała Rydzewska.

Na scenie mogli pojawić się też zaproszeni goście. Władzę gminy Końskie reprezentowali wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz burmistrz Krzysztof Obratański, na miejscu obecny był także dyrektor DK-u Piotr Salata.

Włodarz miasta zabrał głos podkreślając rolę Uniwersytetu dla lokalnej społeczności, dziękował on twórcom uniwersytetu i gratulował –„Pamiętam kiedy spotkaliśmy się po raz pierwsze i Państwo tworzyliście coś zupełnie nowego dla nas wszystkich, dla Końskich, dla Was, dla nas. Otwieraliśmy nową, czystą kartę z ogromnymi nadziejami. Dzisiaj dołączając się do życzeń dla solenizantki mogę powiedzieć, że ma specyficzną patronkę – św. Teresa to patronka od wielkich pragnień, a jeżeli tak to musi być wspierana przez specjalistki od wielkiej skuteczności. Dlatego, że od czasu kiedy rozpoczęliście działalność nie pamiętam żadnego ważniejszego wydarzenia w Końskich bez Waszego udziału i to czynnego […]  Miasto jest Was pełne i miasto ma prawo być z Was dumne. Ja za tę obecność  chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować” – mówił do seniorów Obratański.

Nie byłoby studiów bez wykładu. Ten inaugurujący zajęcia w roku 2022/2023 wygłosił ksiądz Piotr Ordowicz, wikariusz w parafii św. Mikołaja w Końskich. Wykład dotyczył wspólnoty i siły, która płynie z grup chcących działać i czynić coś pożytecznego.

Po wykładzie przyszedł już czas na część nieoficjalną – muzycznie wystąpili: zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Sercem Młodzi” pod przewodnictwem Jana Bukłada z koneckiego Domu Kultury, a także wokalistka Alicja Woldańska. Na koniec wszyscy mogli raczyć się słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą.

W nowym roku akademickim UTW w Końskich ma powrócić do regularnych stacjonarnych zajęć. Na pewno odbywać będą się cykliczne wykłady w różnej tematyce. W planach są też zajęcia fakultatywne. Jakie? O tym mają zadecydować sami słuchacze.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *