REKLAMA

WIDEO: Konecka Gala Sportu 2020

To była piękna Gala Sportu, a swoją obecnością zaszczyciły ją prawdziwe gwiazdy. W czwartkowy wieczór w sali bankietowej Astoria w Końskich odbyła się kolejna już edycja Koneckiej Gali Sportu 2020. Za oprawę wizualną tego wydarzenia odpowiadała ekipa tkn24.pl. 

REKLAMA
REKLAMA

Konecka Gala Sportu rozpoczęła się od prezentacji filmu, który w skrócie opisywał emocje dostarczane fanom na wszystkich arenach sportowych gminy. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej niedawno legendy lokalnego sportu Piotra Pytki. Gospodarzami uroczystości byli: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, jego zastępca odpowiedzialny za gminny sport Krzysztof Jasiński oraz wiceburmistrz Marcin Zieliński, a całą galę przygotowali pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich przy współudziale pracowników Domu Kultury. Dla włodarzy gminy to bardzo wyjątkowe wydarzenie, poświęcone w pełni ludziom sportu –„To jest taki dzień, który im jest dedykowany. Natomiast rok był szczególny nie tylko ze względu na osiągnięcia sportowe, ale również ze względu na to, że udało się przeprowadzić łagodne zmiany w dwóch najważniejszych klubach sportowych. Nastąpiły łagodne zmiany zarządów w Neptunie i KSSPR. Widać, że są to takie kluby głęboko osadzone i dlatego przejście między kadencjami odbyło się stosunkowo płynnie i miękko” – tłumaczył mediom burmistrz Krzysztof Obratański.

Wśród obecnych znaleźli się: Wybitni sportowcy: karateka; wicemistrz świata Maciej Mazur; Iga Baumgart – Witan i Małgorzata Hołub – Kowalik  z polskiej złotej sztafety 400 x 400 metrów; trener wspomnianych „złotek” Aleksander Matusiński. Obecni byli także działacze klubów sportowych i związków; radni miejscy oraz przedstawiciele jednostek gminy Końskie. Najważniejszymi gośćmi wieczoru byli jednak sportowcy, trenerzy i działacze sportowi z gminy Końskie! 

REKLAMA

Goście gali podzielili się z nami swoimi wrażeniami i opowiedzieli o swoim sportowym roku.

„Tak, to póki co był najlepszy rok w karierze, ale mam nadzieję, że ten 2020 rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Teraz mamy ważniejszą imprezę, bo są Igrzyska Olimpijskie, więc na pewno trudniejsze zadanie przede mną i dziewczynami ze sztafety, ale obyśmy wróciły szczęśliwe i zakończyły ten rok szczęśliwie tak jak ten rok 2019 […] W tym roku hala była słodko-gorzka, bo indywidualnie zawiodłam siebie, trenerkę i kibiców, ale sztafeta była znakomita, ja też tam pobiegłam bardzo dobry wynik i ostatecznie wróciłam szczęśliwa. A w Doha… w sumie wspięłam się na wyżyny swoich możliwości, bo zostałam finalistką Mistrzostw Świata indywidualnie i mimo, że były to dziwne mistrzostwa ze względu na termin, porę, warunki i różne inne czynniki to wróciłyśmy z reprezentacją Polski bardzo zadowoleni, bo wiele medali i to fajnie prognozuje na następne lata” – opowiadała nam Iga Baumgart-Witan, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w sztafecie 4×400 m z 2019 roku.

„W młodości zdecydowanie nigdy nie myślałem o tym, że będę na Mistrzostwach Świata. Ja po prostu sobie ćwiczyłem, jakieś poważne zawody… to były dla mnie odległe w tamtym czasie. MŚ Karate Open to zdecydowanie najważniejszy turniej, on się odbywa raz na cztery lata – i to już czyni go prestiżowym. Jest to kategoria Open, a więc jedna kategoria wagowa, tam spotyka się co cztery lata 160 zawodników i rywalizują o tytuł najlepszego karateki na świecie” – opowiadał nam o swoim tytule Maciej Mazur, wicemistrz świata Karate Open z 2019 roku.

Organizacją gali i działaniami sportowymi gminy Końskie zachwycony był trener naszej znakomitej sztafety 4×400 metrów Aleksander Matusiński„Pan Wiesław Rożej wielokrotnie opowiadał mi o Koneckiej Gali Sportu i rzeczywiście nie zawiodłem się. Już po pierwszym pokazie karate byłem zachwycony i warto było przyjechać. Gratuluję wszystkim nagrodzonym tego, że tutaj jesteście. To niesamowite wyróżnienie dla Was. Gratuluję p. burmistrzowi za to, że tak doskonale prowadzi miasto, wspiera mocno sport. Ja pochodzę z Mysłowic, gdzie mamy przemysł, kopalnie by nasze dzieci miały darmowe lekcje pływania i obiekty sportowe. Życzę wszystkim wszystkiego dobrego” – przemawiał znany trener.

Świetny pokaz dał Konecki Klub Karate Kyokushin

Pierwszym aktem święta wszystkich związanych ze sportem z gminy Końskie był niezwykle efektowny pokaz karate przygotowany przez Konecki Klub Karate Kyokushin pod dowództwem Mateusza Garbacza.

Potem obecni mogli też podziwiać film opowiadający o ostatnich 12 miesiącach w koneckim sporcie, a następnie poznawali już nazwiska kolejnych najlepszych sportowców gminy Końskie. Całą uroczystość prowadził dziennikarz Radia Kielce Rafał Szymczyk.

A wśród nagrodzonych znaleźli się:

„Sportowcem Roku 2019″ w dyscyplinie KARATE została Oliwia Małecka
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie MMA został Gerard Bąk
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie KICKBOXING została Wiktoria Czyżewska
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie TRÓJBÓJ SIŁOWY został Dawid Stachurski”
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie KULTURYSTYKA I FITNESS został Przemysław Świercz
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie TANIEC SPORTOWY została Maria Frączyk
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie TRIATHLON został Przemysław Szymanowski
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie PŁYWANIE został Szymon Grot
Wyróżnienie w kategorii „Sportowiec Roku 2019” w dyscyplinie MOTOCROSS otrzymał Wiktor Płodzik
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie PIŁKA RĘCZNA został Przemysław Matyjasik
„Sportowcem Roku 2019” w dyscyplinie PIŁKA NOŻNA został Łukasz Herda
„Niepełnosprawnym Sportowcem Roku 2019” został Kamil Ocetek
Drużyną Roku 2019 zostaje Drużyna Seniorów Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej
Trenerem Roku 2019 zostaje Bartłomiej Gad
Nagrodę w kategorii ODKRYCIE ROKU 2019 otrzymuje Jakub Owczarek
Nagrodę Specjalną otrzymał Mateusz Garbacz
WYDARZENIEM SPORTOWYM ROKU 2019 jest: XIV Wyścig mjr Hubala – SANTE TOUR

Podczas odbierania nagród doszło do bardzo wzruszającego akcentu. Triathlonista Przemysław Szymanowski wspominał swojego pierwszego trenera, zmarłego kilka dni temu Piotra Pytkę„Drodzy Państwo p. Piotr to był mój inspirator. On zaraził mnie najpierw duathlonem, później triathlonem. Powiedział do mnie – Przemyk, bo on tak do mnie mówił… Przemyk Ty masz talent, trenuj. Kiedy triathlon stał się dyscypliną olimpijską w Sydnej mówił – To jest Twoja dyscyplina. Jesteś ogromnym talentem. On mnie zbadał, zmierzył swoim magicznym tętnomierzem i to było coś wspaniałego. On natchnął mnie, odkrył. Dla mnie był zawsze wzorem do naśladowania. Bardzo się cieszę, że trafiłem na niego” – przemawiał Przemysław Szymanowski.

Kilku z nagrodzonych sportowców opowiedziało nam o swoim minionym roku:

„Uważam, że ten rok był bardzo obfity. Największym osiągnięciem były Mistrzostwo Świata w formule Low Kick i Mistrzostwo Polski w MMA, w których debiutowałam. Kontynuacją Mistrzostw Polski będą Mistrzostwa Europy w Rzymie, do których już z kadrą zaczynam się przygotowywać” – opowiadała nam Wiktoria Czyżewska, zawodniczka Brawler Fight Club Końskie.

„W tym roku największym moim osiągnięciem był duet na Mistrzostwach Polski. Udało mi się wygrać też na Międzynarodowych Polskich Festiwalach konkurencję Salsa Solo i zająć drugie miejsce w bachata solo. Mam nadzieję, że jeszcze długo potańczę. Teraz szykujemy się na Mistrzostwa Polski, które będą w kwietniu. Trenujemy do tego ważnego wydarzenia” – mówi Maria Frączyk reprezentująca Studio Tańca Point.

„Myślę, że od wielu lat gramy dobre sezony. Jest dużo fajnych, ciekawych meczów. Dajemy z siebie 100% czy to w Końskich, czy na meczach wyjazdowych, a miejsce które zajmujemy zawsze na koniec sezonu, a w szczególności na koniec ubiegłego sezonu jest bardzo dobre. U nas paru zawodników miało urazy, dużo graliśmy w niepełnym składzie. Myślę, że można to uznać za bardzo, bardzo udany sezon. W sobotę gramy i to będzie mecz pełen walki, my nie odpuścimy nawet na centymetrze parkietu. Przyjeżdża bardzo mocna drużyna z bardzo mocnymi zawodnikami, ale my jesteśmy gospodarzami tego meczu i będziemy gryźli parkiet do ostatniej sekundy” – opowiadał nam i zapewniał Przemysław Matyjasik, kapitan KSSPR Końskie.

Nagrodzono także zasłużonych działaczy sportowych i osoby pracujące na rzecz sportu: Damiana Staromłyńskiego, Adama Makucha, Piotra Bocheńskiego, Roberta Napierałę, Macieja Kiełbowskiego, Grzegorza Telkę, Pawła Mazurowicza, Arkadiusza Krakowiaka, Jana Wojnę, Grzegorza Andryszczyka, Roberta Białasa, Dariusza Sapieję, Karola Płodzika, Piotra Dwojakowskiego, Sebastiana Dwojakowskiego, Magdalenę Płodzik, Izabelę Milcarz, Dariusza Kosa, Mirosława Dworaka. Specjalne wyróżnienia „Przyjaciel Sportu” otrzymali przedsiębiorcy  wspierający różne kluby i środowiska: Norbert Jarosz i Łukasz Cygan z firmy BMS; Rafał Postuła z Odlewni Fansuld, Marcin Zapała firma Piomar, Anna Pluta i Rafał Brzechwa firma Optima, Paweł Bocheński z przedsiębiorstwa Bochen, Jarosław Paszyński firma Milap, Stanisław Pilarski. W tej samej kategorii wyróżniono też Nadleśnictwo Barycz i Nadleśnictwo Ruda Maleniecka.

Lekkoatletka Iga Baumgart-Witan z mężem Andrzejem Witanem, który jest piłkarzem.

Podczas gali przekazano także obszerną informację o wydatkach na sport w 2019 roku. Gmina Końskie przeznaczyła na tę dziedzinę łącznie 6 milionów 813 tysięcy 934 złote i 45 groszy. Prezentację o tym na co konkretnie poszły te pieniądze przedstawił wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński –„Szanowni Państwo. Ogółem na sport wydatkowano kwotę  6 milionów 813 tysięcy 934 złote i 45 groszy. Jak to się ma do roku ubiegłego? W sposób następujący: to o 2% więcej niż w roku ubiegłym. To dokładnie kwota, która wynika z przeznaczenia środków na stypendia” – tłumaczył Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Rozdano także stypendia dla sportowców z różnych klubów z regionu. A na koniec jeszcze raz gratulacje sportowcom złożył burmistrz Końskich Krzysztof Obratański –„Traktując to spotkanie jako okazję do podsumowania roku, ale i do wyróżnienia tych, którzy w sporcie i w działalności około sportowej zrobili tak dużo dla naszej społeczności chciałbym pogratulować nagrodzonym i wyróżnionym i podziękować tym, którzy stali za ich sukcesami. Choć zasadą jest, że jeden zawodnik zdobywa sukces to za tym wszystkim kryje się praca zespołowa. Za każdym sukcesem jednego zawodnika, każdym sukcesem drużyny kryją się ludzie, którzy bądź na treningu bądź wsparciem w działalności służyli pomocą i byli podporą. Składając te podziękowania i gratulacje w imieniu miasta i gminy Końskie chciałbym przypomnieć, że organizowanie życia sportowego, wspieranie go w samorządzie to również jest praca zespołowa. To jest zbiorowy wysiłek bardzo wielu ludzi. Chciałbym odwołać się do nich, ich pracy i im złożyć także podziękowanie” – przemawiał burmistrz Obratański

Za oprawę artystyczną widowiska odpowiadał Dom Kultury w Końskich, a na scenie zaprezentowali się wokaliści: Alicja Woldańska, Daniel Felińska, Maria Frączyk, Nina Filiks i Olaf Młodziński.

Zdjęcia (A. Góral, P. Dołęga):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *