REKLAMA

WIDEO: Niedziela na Dniach Końskich z Dańcem i Brathankami

Koncert Dawida Kwiatkowskiego był hitem soboty na Dniach Końskich, ale to w niedzielę do Parku Miejskiego przybyło więcej widzów. Doskonałe show kabaretowe Marcina Dańca i świetny koncert grupy Brathanki z wokalistką Agnieszką Dyk zachwyciły konecczan! W niedzielę rozdano także najważniejsze gminne nagrody – Koneckie Glorietty. Jedna z „Gloriett” przypadła naszej redakcji. 

REKLAMA

Dni Końskich w piątek rozpoczęło spotkanie piłki nożnej pomiędzy drużyną urzędników i policjantów, a ekipą Grzegorza Piechny. W sobotę wszyscy mogliśmy rozkoszować się doznaniami artystycznymi, a zapewniły je znakomite koncerty zespołów z miast partnerskich Końskich z Węgier, Słowacji oraz Ukrainy, występ rodzimej grupy Hash Cookie oraz idola nastolatek Dawida Kwiatkowskiego. W sobotę swój wernisaż miała także wystawa koneckiej artystki Elżbiety Musiał. Jednak apogeum emocji czekało nas w niedzielę.

Ostatni dzień święta gminy rozpoczęły występy artystyczne podopiecznych Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Ze sceny imprezę ponownie prowadził duet: Anna Wiaderna oraz Paweł Solarz. Mieszkańcy podobnie jak dzień wcześniej mogli korzystać ze strefy Food Trucków, gdzie królowała kuchnia świata, a także z Wesołego Miasteczka. W niedzielę na festynowym placu także mogliśmy spotkać wolontariuszy zbierających na rzecz budowy domu bez barier dla Sebastiana Makowskiego w ramach akcji „Razem dla Seby”.  Na scenie zaś działo się wiele. O godzinie 17:00 wkroczyła tam znakomita konecka wokalistka Dominika Wróbel, a akompaniował jej zespół, któremu przewodził jej mąż – fenomenalny gitarzysta Marcin Wróbel. Usłyszeliśmy między innymi piosenki z ich debiutanckiej płyty „Tysiące Łez”.

REKLAMA

Nasza redakcja z dumą i radością odebrała Konecką Gloriettę

Z formalnego punktu widzenia tego dnia najważniejsze jednak było wręczenie głównych gminnych nagród – Koneckich Gloriett –

„Nagroda nie urodziła się od razu, zmieniała się forma, ale generalnie to było w kadencji 2006-2010. Wtedy przyznaliśmy pierwsze wyróżnienia – najpierw w dziedzinie sportu, a potem w ogóle w wielu dziedzinach. Obecna forma Glorietty, wyróżniania dziedzin to ostatnie 6-7 lat. Wypłynęło to z potrzeby zaprzeczenia tezie od dawna głoszonej, która sprowadza się do porzekadła ‚Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie’. Otóż jeżeli mamy coś – ludzi, instytucje, działania, które wymagają wyróżnienia to nie ma na co czekać, nie ma co czekać na to aż ktoś to odkryje. To nasz obowiązek byśmy takich ludzi, takie instytucje, takie działania pokazali jako wzorzec, jako punkt odniesienia. Temu to ma służyć” – mówił nam o sensie przyznawania gminnych nagród Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

O tym jak wyglądała procedura przyznania tegorocznych Koneckich Gloriett opowiedział nam wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który jednocześnie jest szefem kapituły wyłaniającej laureatów nagrody. Oprócz niego w kapitule znajdują się: Marek Mika – prezes KSWP, Anna Głębocka – sekretarz gminy Końskie, Krystyna Milczarek, Dariusz Kowalczyk, Piotr Słoka. W tym roku przyznano 11 nagród –„W tym roku do Urzędu Miasta i Gminy wpłynęły 23 wnioski wskazujące na potrzebę dogłębnej analizy firm, instytucji, podmiotów gospodarczych, osób prawnych i fizycznych. Wybór był bardzo trudny, bo przynajmniej po dwa – trzy wnioski były w każdej kategorii. Kapituła po dogłębnej analizie dokonała wyboru i w zasadzie we wszystkich kategoriach mamy przyznane nagrody. Tych nagród burmistrza miasta i gminy jest dokładnie jedenaście […] Do 15 lipca powinny zgodnie z regulaminem wpłynąć wnioski do Urzędu Miasta i Gminy. Następnie te wnioski są analizowane pod względem formalnym i te, które nie spełniają wymogów formalnych są odrzucane, a pozostałe są poddane analizie. Kapituła wskazuje te nominacje burmistrza miasta i gminy, który podejmuje ostateczną decyzję” – tłumaczy Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Wszyscy laureaci nagrody Konecka Glorietta.

Natomiast burmistrz Krzysztof Obratański nie miał wątpliwości co do racjonalności wskazań dokonanych przez kapitułę –„Kapituła jest zróżnicowana, ale generalnie wydaje mi się, że istnieje pewna wspólna myśl, by ze zgłoszeń do nagrody wyłuskiwać te, które są po pierwsze autentyczne, a po drugie związane z określonym rokiem […] Wydaje mi się, że Glorietta po pierwsze trafia w godne ręce, a po drugie, że kapituła dobrze typuje. W każdym bądź razie ja nie znalazłem podstaw żeby dokonywać jakiejś ingerencji w ich opinie” – powiedział nam burmistrz Obratański.

W tym roku w gronie laureatów znalazła się między innymi nasza redakcja –„Dziękuję Państwu, bo tak jak pan burmistrz powiedział bez widzów, bez odbiorców, bez konecczan, bez naszych emigrantów my byśmy nie istnieli. Dziękuję naszym reklamodawcom. To jest niezwykle ważne. W dzisiejszych czasach szczególnie ważne, bo wiemy jakie problemy mają, różne media i gdyby nie te środki prywatne media nie mogłoby istnieć. Dlatego z tego miejsca reklamodawcom szczególnie dziękuję. Dziękuję kapitule, dziękuję p. burmistrzowi za wybór” – mówiliśmy ze sceny.

Oprócz tkn24.pl Koneckie Glorietty otrzymali: poetka Janina Malicka, KSSPR Końskie, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Końskich, Wydawnictwo ARSLIBRIS działające przy koneckiej Bibliotece Publicznej za publikację „100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”, Centrum Ogrodnicze TOSKANA, Odlewnia Żeliwa FANSULD, wybitny regionalista Marek Kozerawski, Centrum Informacji Turystycznej w Końskich, konecki artysta pisarz i rysownik Marian Chochowski oraz Koneckie Zakłady Odlewnicze. Szczegółową relację z wręczenia Koneckich Gloriett zaprezentujemy Państwu wkrótce.

Wszyscy przybyli czekali jednak na dwie gwiazdy wieczoru. Najpierw show kabaretowe pełne lokalnych dygresji oraz odniesień do świata polityki dał Marcin Daniec i już wtedy konecki park pękał w szwach. Po występie Marcin Daniec przyjął szalik od piłkarzy Neptuna Końskie. Pozował z nimi także do wspólnego zdjęcia.

Agnieszka Dyk z Brathankami rozbujała konecką publiczność.

Natomiast na około 20 minut po godzinie 20:00 na scenę w Parku Miejskim w Końskich wkroczyła grupa Brathanki z wokalistką Agnieszką Dyk. Trzeba przyznać, że dobór gwiazd dnia zapewnił znakomitą frekwencję na Dniach Końskich 2019. Tym akcentem zakończyły się bardzo udane Dni Końskich 2019, których organizatorem była gmina Końskie oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich!

Zdjęcia (Piotr Malinowski, Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *