REKLAMA

WIDEO: Niedziela na ludowo w koneckim parku [fotogaleria]

Finał drugiej edycji Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie oraz XVI Konecki Przegląd Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2021”. Te dwie imprezy jednocześnie trwały w niedzielę w koneckim parku. Dzień zorganizowany „na ludowo” przez Miejsko-Gminny Dom Kultury z Końskich przyciągnął sporą grupę mieszkańców regionu pod Scenę Letnią. 

REKLAMA

Przegląd kapel i solistów rozpoczął się już około godziny 11:00. Najpierw na scenie pojawiło się siedmiu solistów, a następnie 15 kapel.  To artyści głównie z województwa świętokrzyskiego, ale też z ościennych: łódzkiego oraz mazowieckiego. „Muzykanty” trwają już od 17 lat, a impreza nie odbyła się tylko w ubiegłym roku z uwagi na pandemię –„Janek Bukład poddał pomysł 16-17 lat temu. Ja to ogarnąłem logistycznie, organizacyjnie i mamy imprezę taką na fest […] Różnie w różnych latach było. Zaczęło się spokojnie, później między 2007, a 2010 było bardzo dużo kapel i solistów. Wiadomo, że ludzie się trochę wykruszają, ale cały czas impreza trwa” – mówi nam Roman Cieślak, główny organizator wydarzenia.

„Muzykantów” poprowadziły Małgorzata Pasek i Urszula Nowicka z koneckiego Domu Kultury. Podczas występów przed sceną wiele par rzucało się do tańca. Tak było przez kilka godzin, aż do 17:00 kiedy to jury ogłosiło wyniki przeglądu. O klasyfikacji zadecydował zespół oceniający w składzie: Anna Rutkowska – pracownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się głównie muzyką tradycyjną; Remigiusz Mazur – Hanaj – muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta, współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką ludową; Leszek Ślusarski – muzyk związany od ponad 40 lat z Polskim Radiem Kielce, propagator muzyki.

REKLAMA

Ostatecznie zdecydowano, że w kategorii zespołów pierwsze miejsce ex aequo zdobyły: Kapela Stanisława Wlazło z Wieniawy oraz „Działoszacy” z Działoszyc. W kategorii solistów nie przyznano pierwszego miejsca. Pełne wyniki znajdziecie w naszym artykule – TUTAJ. Nagrodzeni otrzymali statuetki „Janka Muzykanta” autorstwa skarżyskiego artysty Andrzeja Kozłowskiego.

Jednak w niedzielę nie tylko ludowi artyści zachwycali publiczność. W tym samym czasie miał też miejsce finał II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie. Na przegląd składały się dwa wcześniejsze wydarzenia: pierwsze poświęcone zwyczajom weselnym odbyło się 17 lipca (relacja wideo TUTAJ), drugie ziołom i potrawom z nich miało miejsce 31 lipca (relacja wideo TUTAJ). Przegląd zwieńczył zaś niedzielny finał. Za sprawą dwóch wspomnianych imprez folklor w Końskich wybrzmiał bardzo mocno –„Jesteśmy pod tym względem bardzo ciekawym zjawiskiem, bo Końskie leżą na pograniczu wpływów kulturowych kilku bardzo żywych odmian kultury ludowej. Z jednej strony mamy sąsiedztwo Opoczna, które jest głównym ośrodkiem kultury opoczyńskiej i widać to w naszych strojach bardzo zbliżonych do opoczyńskich. Z drugiej strony Góry Świętokrzyskie mają swoją odrębność kulturową i u nas też to widać. Z trzeciej do nas sięgają wpływy kultury ludowej z Małopolski. Kiedy się popatrzy na te zespoły, które są ze Świętokrzyskiego i okolicy to widać, że może jesteśmy pod tym względem trochę eklektyczni, ale to jest bardzo żywe i bardzo naturalne” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Na stoiskach poszczególnych kół można było skosztować przeróżnych smakołyków: od pączków i ciast przez pajdy ze smalcem aż po regionalne danie jakim jest kugiel. Wczesnym wieczorem przyszedł czas na rozstrzygnięcie wszystkich kategorii, w których oceniane były Koła Gospodyń Wiejskich –„Wszystkie koła, które się zaprezentowały miały bardzo ciekawe rzeczy w swojej ofercie, a nade wszystko to co mi najbardziej imponuje, mnie najbardziej cieszy to ta autentyczność działalności, radość z bycia razem. Z czegoś co przecież nie jest opłacane, gratyfikowane. To wynika z tego, że ludzie chcą być razem, kultywować pewne tradycje, nawzajem się uczyć, z siebie nawzajem czerpać radość i zabawę” – tłumaczy nam burmistrz Krzysztof Obratański.

Nagrody dla najlepszych kół gospodyń wręczali: burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz jego zastępca Krzysztof Jasiński. Nagrodę specjalną włodarza otrzymało koło „Ale Babki” z Wincentowa. Natomiast przegranych tak naprawdę nie było. Każdy wyróżnił się w jakiejś dziedzinie i za to został nagrodzony! Listę laureatów II Przeglądu Kół Gospodyń z gminy Końskie znajdziecie TUTAJ.

W trakcie dnia przy budynku Miejsko-Gminnego Domu Kultury prowadzona była także akcja promocji i zapisów na szczepienia przeciw covid-19.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz