REKLAMA

WIDEO: Otwarcie odnowionego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Kilkuletnia inwestycja dotycząca doposażenia i wyremontowania koneckiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego została zakończona. Dziś w ośrodku zdrowia z dyrektorem szpitala i kierownikiem oddziału spotkali się włodarze wojewódzcy, powiatowi i gminni, aby oficjalnie otworzyć SOR.

REKLAMA

Na spotkaniu pojawili się: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Krzysztof Ołownia oraz wicestarosta konecki Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, a także wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i zarządcy innych jednostek leczniczych. O projekcie opowiadali dyrektor koneckiego szpitala dr n. med. Wojciech Przybylski oraz kierownik oddziału ratunkowego lek. med. Marek Chałubiński.

„Są to generalnie rzecz biorąc sprzęty nowszej generacji, które muszą spełniać wymagania rozporządzenia ministra zdrowia, dotyczące wyposażenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, stąd wymieniliśmy, praktycznie rzecz biorąc, większość urządzeń, które do tego służą: kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulenia, aparat do wykonywania elektrokardiografii. To są te nasze cuda, którymi dysponujemy i którymi się posługujemy na co dzień […] Ta modernizacja jak najbardziej była konieczna, dlatego że poprzednia aparatura nie w pełni spełniała wymagania dotyczące Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zawarte w rozporządzeniu” – mówił Marek Chałubiński.

REKLAMA

„Został poszerzony parking, wybudowany nowy parking na około 34 samochody, została winda zamontowana z parkingu dla osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się lub są niepełnosprawnymi. Zrobiono nową rejestrację, żeby pacjenci mieli zapewnioną intymność i ochronę danych osobowych. Zakupiono sprzęt do wszystkich obszarów, czyli respiratory, kardiomonitory z pełnym wyposażeniem, defibrylatory, zaopatrzono również ambulatorium okulistyczne, dlatego że codziennie zgłasza się około 16 do 20 pacjentów okulistycznych. Na sprzęt wydano ponad 2,5 miliona złotych, łącznie z USG, pompami fuzyjnymi oraz drobnym sprzętem medycznym niezbędnym do ratowania życia” – opowiadał nam o zmianach Wojciech Przybylski.

Uroczyście wstęgę przecięli: wicestarosta konecki Wiesław Skowron, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, dyrektor szpitala Wojciech Przybylski, kierownik oddziału ratunkowego Marek Chałubiński oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Krzysztof Ołownia, a następnie kierownik oprowadził obecnych gości po salach, w których pojawił się nowy sprzęt. Następnie w sali konferencyjnej dyrektor szpitala przeprowadził prezentację na temat historii SORu i dotychczasowych inwestycji.

Inwestycja opiewała na kwotę około 3 mln 900 tys złotych, w tym wydatki kwalifikowalne, czyli na doposażenie – ok. 3 mln 400 tys zł. Koszty niekwalifikowalne dotyczyły budowy windy dla osób niepełnosprawnych, przygotowania parkingu dla 33 pojazdów, przebudowy punktu rejestracji i przyjęć pacjentów i kilka innych remontów. Kwota ta wynosiła blisko 1 mln 300 tys zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia do projektu wynosiło ponad 2 mln 900 tys zł, co daje 85 % kwoty kwalifikowalnej i 74 % kwoty całkowitej.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *