REKLAMA

WIDEO: Piękny obiekt powstał w Lipie. Na otwarcie teatralne widowisko

„Teatr pod Lipami” prowadzony przez księdza Tomasza Waśkiewicza przy parafii im. św. Wawrzyńca w Lipie znów dał znakomity popis. Na otwarcie kulturalnego obiektu – sceny oraz placu wokół niej przy miejscowym kościele wystawiono sztukę „Mały Książę” i trzeba przyznać, że twórcy sięgnęli kulturalnych wyżyn! Wybudowana nowa scena to zasługa dobrej współpracy gminy Ruda Maleniecka z parafią. 

REKLAMA

Już o godzinie 16:00 rozpoczął się konkurs pieśni i piosenek związanych z patriotyzmem. Koncert zorganizował i poprowadził ksiądz wikariusz Adam Ślusarczyk. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca, ale nagrodzeni zostali tak naprawdę wszyscy uczestnicy plebiscytu, a upominki wręczał sam ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Premiera nowej sztuki była uwieńczeniem działań inwestycyjnych, które parafia podjęła już wiele miesięcy temu. Wyremontowane zostały mury przy przepięknym kościele, ale przede wszystkim dzięki ścisłej współpracy z gminą Ruda Maleniecka udało się pozyskać pieniądze zewnętrzne na stworzenie sceny z prawdziwego zdarzenia oraz utwardzenie terenu wokół niej. W sobotę dokonano poświęcenia wykonanych elementów oraz oficjalnego przecięcia wstęgi. Z tej inwestycji zadowolone są wszystkie strony: władze gminne, sołectwo, parafianie z proboszczem na czele oraz władze kościelne.

REKLAMA

Wstęgę pod inwestycjami przecinali: Biskup Henrk Tomasik, proboszcz parafii w Lipie ks. Tomasz Waśkiewicz, wójt Leszek Kuca oraz wykonawca Krzysztof Wilczyński.

„Każde poświęcenie ma dwa wymiary. Poświęcenie to dedykacja – składamy w darze Panu Bogu znaki naszej wiary, miłości, naszego zaangażowania w Boże sprawy. Każde poświęcenie jest także modlitwą błagalną o Bożą obecność, Boże błogosławieństwo dla osób, miejsc i niekiedy rzeczy. […] Bardzo dziękuję księdzu proboszczowi za te wszystkie inwestycje, dziękuję za pracę duszpasterską w tej parafii, dziękuję za zaangażowanie w to by wszystko to co stanowi parafię było godne Boga, było także znakiem wiary, kultury i wzajemnego zrozumienia parafian. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają i wspierali księdza proboszcza w realizowaniu tych dzieł. To jest wielki dar, który w naszych czasach składamy Bogu. To dar współpracy wiernych, świeckich i duszpasterzy wówczas gdy chodzi o Boże sprawy. To wielki znak wiary i wielki dar, który składamy Bogu. Za to chcę podziękować wszystkim, którzy wspierają duszpasterzy.” – mówił podczas uroczystości ks. Biskup Henryk Tomasik, zwierzchnik Diecezji Radomskiej.

„Nie mam wątpliwości, że nasze dzisiejsze spotkanie zapisuje się w przebogatą historię tej parafii. Poświęcenie odrestaurowanych murów przez firmę p. Leszka Śliwińskiego i placu przykościelnego kończy pewien etap prac dokonanych w ostatnich czterech latach. Jesteśmy wdzięczni p. Bogu, że udało nam się tyle uczynić dobra i piękna związanego z naszym zabytkowym kościołem. Miejscem, które kochamy, do którego tak często przybywamy, miejscem uwielbienia pana Boga przez modlitwę .Tak bardzo cieszy, że w tej chwili towarzyszy nam obecność naszego Biskupa. […] Ksiądz Biskup tak wiele razy sprawował patronat nad przedsięwzięciami teatralnymi, które organizowałem – szczególnie w stolicy naszej diecezji – w Radomiu. Proszę przyjąć dziś szczególne słowa wdzięczności za wszelką dobroć wobec mojej osoby i tej naszej parafii. Za to co dokonało się w ostatnich dniach z serca dziękujemy. […] Drodzy Państwo bardzo cieszy Wasza tak liczna obecność. Chciałbym z naciskiem zaakcentować, że tak wiele zmian, zmian widocznych dla oczu dokonało się dzięki ludzkiej życzliwości, zapałowi, ofiarności i determinacji wielu oddanych parafian. Poczynienie zewnętrznego piękna i uroku wspierane było przez władze naszej gminy na czele z p. Leszkiem Kucą, któremu bardzo, bardzo dziękuję. Również jego zastępcy p. Piotrowi Piecowi, to zadziało się też dzięki tytanicznej pracy pracowników gminy. […] Pragnę podziękować parafianom za pomoc i zaufanie wobec dokonywanych inwestycji gospodarczych i wobec działań duszpasterskich. „ – przemawiał ksiądz proboszcz Tomasz Waśkiewicz.

Wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca przede wszystkim dziękował ks. Waśkiewiczowi za jego działalność.

„W imieniu naszej społeczności pragnę podziękować wszystkim. Nie byłoby nas tutaj gdyby nie nasz wspaniały ksiądz proboszcz. To dzięki jego zaangażowaniu nasz kościół i jego otoczenie przeszły prawdziwą rewolucję inwestycyjną. Wszyscy patrzymy z radością na budowane dzieło, które powstało fizycznie, ale także na dzieło duchowe. Dziękujemy za dobroć, empatię i wrażliwość. Za to, że tak wiele uwagi poświęca naszym dzieciom i młodzieży. Dziękujemy księże za to że jesteś z nami. Szczęść Ci Boże” – powiedział Stanisław Olejnik, sołtys Lipy.

„W imieniu samorządu gminy Ruda Maleniecka bardzo dziękuję za wszelkie działania, które pod względem materialnym ubogacają parafię, ale i pod względem duchowym naszych parafian. Chciałbym również podziękować naszym wspaniałym aktorom, którzy dzisiaj przedstawią nam sztukę. To nasi uczniowie, nasza młodzież i nasi absolwenci z placówek oświatowych w Rudzie Malenieckiej. Pierwsze kroki stawiali na akademiach szkolnych, czy patriotycznych organizowanych przez samorząd Rudy Malenieckiej. Dzisiaj będziemy oglądać diamenty wyszflifowane przez ks. Tomasza Waśkiewicza. Księże Tomaszu bardzo dziękujemy za to co robisz dla naszej parafii i naszej gminy. Dziękuję bardzo w imieniu samorządu.” – okaywał swoją wdzięczność wójt Leszek Kuca.

Do Lipy w sobotnie popołudnie przyjechało mnóstwo gości. Wśród nich znaleźli się przede wszystkim hierarchowie kościoła z biskupem Henrykiem Tomasikiem i dziekanem dekanatu radoszyckiego Józefem Tępińskim na czele. Obecni byli także samorządowcy: wspomniany już wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca i jego zastępca Piotr Piec, przewodniczący Rady Miejskiej w Radoszycach Marian Jankowski, członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda.

Do Lipy by zobaczyć sztukę „Mały Książe” przybyło mnóstwo osób.

Najważniejsi tego dnia byli jednak młodzi aktorzy „Teatru pod Lipami”, bo przecież bez trudu dzieci i ich rodziców nie byłoby prawdopodobnie całej tej kulturalnej inwestycji. To oni pod wodzą Tomasza Waśkiewicza stworzyli najpierw „Teatr pod Lipami”, który był zaczątkiem wybudowania sceny, a potem kolejne sztuki włącznie z najnowszą „Małym Księciem”. –„Zobaczcie to są takie małe dziewczynki, niektóre jeszcze są w pierwszej klasie, a niektórzy to takie stare konie jak ten Król. […] To dzięki Wam, bo nic nie uczynilibyśmy sami. To wszystko co dziś się dokonało to ogromny trud wielu ludzi, którzy chcą żeby tu, bo to centrum powstało właśnie jako Centrum Kultury. Zobaczcie w głowie się nie mieści: wieś Lipa to Centrum Kultury w Świętokrzyskim! Tak właśnie jest!” – podkreślał reżyser spektaklu, proboszcz parafii w Lipie ks. Tomasz Waśkiewicz.

Warto podkreślić, że sztuki przygotowywane przez księdza Tomasz Waśkiewicza nie są tylko zwykłymi akademiami. Dużo bliżej im do prawdziwego teatru i każdorazowo niosą ze sobą wielowątkowe przesłania. „Mały Książe” został przeniesiony do obecnych czasów – opowiadał między innymi o ekologicznych problemach naszego globu, pogoni za pieniądzem, zjawisku celebrytyzmu, ale i o fali samobójstw wśród ludzi młodych. W rolę tytułową doskonale wcielił się Michał Nowak. W naszym wideo możecie zobaczyć Państwo fragmenty tej sztuki. Wkrótce opublikujemy także zapis wideo z całego spektaklu.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk; więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie TUTAJ):

REKLAMA

One thought on “WIDEO: Piękny obiekt powstał w Lipie. Na otwarcie teatralne widowisko

  1. Pingback: Kolejna premiera'Teatru pod Lipami' - 'Igraszki z Diabłem' | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *