REKLAMA

WIDEO: Roszady w Radzie Miejskiej Końskich. Jest nowy obóz rządzący

Wielkie zmiany w gminie Końskie. Od wtorku nie rządzi tam już koalicja Samorządni Ziemi Koneckiej – Prawo i Sprawiedliwość, a koalicja złożona prawdopodobnie z trzynastu radnych różnych ugrupowań – startujących z list PiS, radnych Samorządnych Ziemi Koneckiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sesja była bardzo burzliwa, a podczas niej odwołano dotychczasowych: wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i przewodniczących dwóch komisji. Cała trojka to osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. 

REKLAMA

Grupa 11 radnych na początku sesji zgłosiła wniosek o zmianach w jej przebiegu. Dotyczyły one wszystkich personalnych przyczyn odwołania wcześniej wymienionych osób funkcyjnych związanych z PiS. Już wtedy rozgorzała pierwsza dyskusja. Radny Ernest Kruk apelował o nierozpatrywanie wniosków o odwołanie osób funkcyjnych podczas sesji nadzwyczajnej. Mimo to wniosek przeszedł.

Co ciekawe burmistrz Końskich Krzysztof Obratański musiał opuścić sesję tuż po jej rozpoczęciu – pojechał do Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach w celu omawiania szczegółów dopłat do wprowadzanej w gminie komunikacji autobusowej.

REKLAMA

W tajnym głosowaniu zdecydowano o odwołaniu dotychczasowego wiceprzewodniczącego. Za odwołaniem było 13 radnych, przeciw 6. To oznacza, że Wiesław Malicki nie jest już wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Końskich.

Następnie przystąpiono do tajnego wyboru nowego wiceprzewodniczącego. Jedyną zgłoszoną kandydaturą była Regina Maciejczyk związana z SLD. Zgłoszenia dokonał radny Zbigniew Kucharski z Samorządnych Ziemi Koneckiej. Wydaje się więc, że od dziś gminą Końskie rządzić będzie koalicja Samorządnych Ziemi Koneckiej i radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy wsparciu dwóch niezależnych radnych (Słoka i Cygankiewicz).

Po tajnym głosowaniu okazało się, że kandydaturę Reginy Maciejczyk poparło 13 radnych. A zatem została ona nową wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Końskich.

„Szanowni Państwo. Zdaję sobie z tego sprawę, że to co się dzisiaj wydarzyło na tej sali wielu z Państwa zaskoczyło. Powiem szczerze, że mnie również. To jest życie, wyzwania mamy i trzeba je podejmować. Dziękuję bardzo serdecznie tym którzy oddali na mnie głos, a tych którzy nie oddali będę do siebie przekonywała. Ze swojej strony deklaruję współpracę merytoryczną z każdym z Państwa dla dobra naszego miasta i naszej gminy Końskie, dla naszych wyborców. Jeszcze raz serdecznie dziękuję” – mówiła tuż po wyborze Regina Maciejczyk.

Tę zmianę skomentowali dla nas: Mariusz Brzozowicz z Klubu Radnych Prawo i Spawiedliwość, Zbigniew Kucharski – szef Klubu Samorządni Ziemi Koneckiej oraz przewoniczący Rady Miasta i Gminy Końskie Piotr Słoka.

„Myślę, że zadziało się to, że my daliśmy wotum nieufności dla bumistrza i to jest pokłosie tych wszystkich działań. Ja starałem się wykonywać swoją pracę rzetelnie. Dla mnie bardzo enigmatyczne jest stwiedzenie, że stracono zaufanie. Myślę, że powinno być powiedziane konkretnie co mi się zarzuca. Jeżeli zarzuca mi się to, że jestem przeciwny budowie lodowiska w Końskich za ogromne pieniądze, bezsensownej inwestycji. Jeżeli jestem przeciwny niszczeniu stadionu przy ulicy Sportowej i bieżni lekkoatletycznej, jeżeli jestem przeciwny wydawaniu ogromnych pieniędy na stadion lekkoatletyczny, który w tamtym miejscu i za te pieniądze i w takim rozmiarach nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli jestem przeciwny strajkom nauczycieli, a jestem za rodzicami i dziećmi to tak odwołanie ma sens. Natomiast jeżeli są jakieś inne powody to są to powody czysto polityczne. Dla mnie odwołanie pana Malickiego w tej sytuacji jaka się tutaj zdarzyła gdzie człowieka nie ma to proszę mi wierzyć w czasach stalinowskich pozwalano by ludzie oskarżeni byli na sali rozpraw. Tutaj nie dano człowiekowi szansy obrony. To tchórze nie patrzą w oczy ludziom. To co się tu dzieje to tchórzostwo i metody stalinowskie, które wracają do miasta i gminy Końskie. Myślę, że społeczeństwo odpowiednio to oceni. Czy to koniec koalicji? To absolutny koniec, nie mamy  tymi ludźmi wspólnej drogi. Miał być dworzec przesiadkowy, plac przesiadkowy za ogromne pieniądze, który miał w zimie służyć ludziom. Społeczeństwo to oceni co się zadzieje. Ja czekam z pokorą na to co zrobią radni. To jest ich decyzja. Na pewno nie przestanę pracować dla ludzi, społeczeństwa, sportu i kultury koneckiej” – mówił przed naszą kamerą radny Brzozowicz.

„Ja jestem prowadzącym te obrady. Do mnie wpłynęły dwa wnioski o odwołanie przewodniczących dwóch komisji i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Rozpoczęliśmy procedurę i jest to pokłosie tego, że p. Wiesław Malicki ogłosił zerwanie koalicji z Samorządnymi, czyli z największym klubem w gminie Końskie. Największy klub ma prawo szukać innego koalicjanta i większości. Według przepisów prawa to większość powołuje skład komisji i prezydium. Dla mnie jest to smutny moment, smutny dzień, bo popsuło się to co kiedyś udało się odubować, czyli sojusz dwóch ugrupowań prawicowych, który wygrywał kolejne wybory, odsunął Platformę od władzy w mieście. Niestety radni Prawi i Solidarni dla niskich pobudek, korzyści, stanowisk popsuli to. Na pewno nie było to rozwiązanie dobre dla gminy, tylko miało być dobrym rozwiązaniem dla niektórych radnych. Jest takie przysłowie: kto mieczem wojuje od miecza ginie. Niedawno to Wiesław Malicki chciał wszystkich odwoływać – mnie, wszystkich szefów komisji. Ja też po wyborach jestem ranym niezależnym, nie należę o żanego klubu i myślę, że może być wniosek o odwołanie mojej osoby. Ja jestem do dyspozycji. Powiedziałem, że jeśli mnie Klub Samorządnych poprosi o to bym zrezygnował to jestem w stanie to zrobić. Zobaczymy co się będzie działo dzisiaj. Chciałem powiedzieć, że najgorsze ja ktoś się w polityce kieruje nienawiścią, jakąś zemstą. W polityce, tej małej też trzeba myśleć, umieć liczyć i tak liczyć by się nie przeliczyć. […] Jeśli chodzi o koalicję to jest nie do mnie pytanie. To pytanie do szefa największego ugrupowania w Radzie Miejskiej i to oni uzgadniali. Ja w tym nie uczestniczyłem. Ja dzięki niemądrym posunięciom p. Malickiego, który wyrzucił mnie za wcześnie z klubu ręce rozwiązane. Myślę, że gdybym był w klubie to dzisiaj musiałbym głosować przeciw, a tak to po prostu dziś głosuje jako Piotr Słoka” – tłumaczył nam Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka.

„Głosowanie jest wynikiem utraty zaufania do radnych. To było pokazane przez ostatnie głosowania w trzech miesiącach. Radni – p. Malicki, p. Brzozowicz, p. Rozmus głosowali przeciw wotum zaufania. Umawialiśmy się troszkę inaczej, wyszło inaczej. Odnośnie koalicji to jest to porozumienie pomiędzy radnymi Rady Miejskiej. Radni są decydentami i wybierają kto będzie przy Prezydium, kto będzie pełnił funkcje w poszczególnych komisjach. Nie mogą być narzucenia ciągle z zewnątrz tylko my jako radni jesteśmy osobami, które podejmują te decyzje. Dzisiaj myślę, że po kolei są te działania wykonywane. Czy umowa została podpisana? Jest porozumienie, umówmy się tak: my jako radni działamy na rzecz mieszkańców. Nie bawimy się w politykę. Zostaliśmy wybrani by być reprezentantami miasta i gminy Końskie. To jest nasze zadanie, a jeżeli będzie uprawiana jakaś szersza polityka to są takie konsekwencje jakie są w tej chwili” – powiedział przed naszą kamerą Zbigniew Kucharski, szef klubu radnych Samorządni Ziemi Koneckiej.

W kolejnym punkcie przystąpiono do dokonania zmian w Komisji Rewizyjnej. I to w tym momencie rozgorzała bardzo burzliwa dyskusja – dotyczyła ona przede wszystkim argumentów jakich używali odwołujący. Argument jaki padł to utrata zaufania do osób dotychczas pełniących funkcje. Radni związani z PiS oraz Platformą Obywatelską mieli także zastrzeżenia co do faktu dyskutowania o byłym wiceprzewodniczącym Malickim podczas jego nieobecności oraz do trybu dokonywania zmian. Woleliby by zmiany były dokonywane na sesji zwyczajenej, a nie na nadzwyczajenj.  Przebieg dyskusji znajdziecie w naszym materiale wideo.

Już w jawnym głosowaniu z funkcji Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej odwołano radną Helenę Rozmus – 12 radnych było za takim rozwiązaniem, 1 wstrzymał się od głosu, 6 było przeciwnych. Przy takim samym stosunku głosów na tę funkcję powołano radnego Jana Grota.

Niespodzianki nie było też w ostatnim głosowaniu – z funkcji Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki odwołano Mariusza Brzozowicza (12 za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący się), a na jego miejsce powołano radnego Leszka Stanka.

W sesji nie uczestniczyło dwóch radnych: Wiesław Malicki i Andrzej Kosierkiewicz.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

One thought on “WIDEO: Roszady w Radzie Miejskiej Końskich. Jest nowy obóz rządzący

  1. Pingback: PiS-bus w Końskich przed wyborami 2019 | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *