REKLAMA

WIDEO: Trzeciomajowe świętowanie w Końskich

Spacer historyczny, a następnie obchody z wciągnięciem flagi na maszt i częścią artystyczną nawiązującą do wydarzeń sprzed 231 lat oraz msza święta za ojczyznę. Tak w skrócie wyglądała oficjalna część obchodów 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich. Na popołudnie zaplanowano gry terenowe w Parku Miejskim i koncert tenora Bogusława Morki. 

REKLAMA

Spacer organizowany przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Komisję Opieki nad Zabytkami i Muzeum Ziemi Koneckiej rozpoczął się o godzinie 9:00 w Ogródku Jordanowskim. To wydarzenie zastępujące tradycyjne 3 Majowego biegi, z których w tym roku zrezygnowano z uwagi na remont parku –„Jest to trzeci już spacer. Dwa odbyły się w ubiegłym roku. Impreza w zastępstwie biegów, które miały wielką tradycję i rozgrywały się od 1991 roku, od 200 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwsze dwa lata biegaliśmy ulicami miasta ze startem i metą na ul. Piłsudskiego, później przenieśliśmy się do parku by było bezpieczniej. Były takie lata tłuste, że nawet ponad tysiąc uczestników brało udział w naszych biegach. Pandemia przeszkodziła przed rokiem, w  tym nie mamy jeszcze ukończonej rewitalizacji parku i to jeden wielki plac budowy. Postanowiliśmy, że w miejsce biegów zorganizujemy spacer historyczny, który nawiązuje do Konstytucji 3 Maja, do postaci Stanisława Małachowskiego, który tworzył tę konstytucję. Przypomnę, że urodził się w Końskich, tu się wychował i był marszałkiem Sejmu Wielkiego. Miał kluczowe znaczenie przy uchwaleniu Konstytucji 3 Maja” – tłumaczy Wojciech Pasek, prezes PTTK Końskie.

Uczestnicy mieli do przejścia około 12 kilometrów i musieli po drodze zaliczyć różne punkty historycznie ważne dla naszego miasta. Więcej o spacerze opowiemy Wam w osobnym materiale wideo.

REKLAMA

Najważniejszym elementem koneckich obchodów trzeciomajowych były jednak uroczystości przygotowane przy Urzędzie Miasta i Gminy. Rozpoczęły się one po godzinie 11:00. W pobliżu fontanny w Parku Miejskim zgromadziły się liczne delegacje. Wśród nich wypatrzeć można było przedstawicieli wielu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej z komendantami tych jednostek na czele, poczty sztandarowe poszczególnych szkół z gminy Końskie, reprezentantów partii politycznych, członków 5 Koneckiego Szczepu Harcerskiego „Feniks” oraz 32 Koneckiego Szczepu Harcerskiego „Lamus” im.hm Tomasza Ferdyna, Jednostek Strzeleckich 2026 i 2160 Końskie, czy klasy mundurowej z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Obecni byli także przedstawiciele władzy – radni powiatowi z Przewodniczącym Rady Powiatu Koneckiego Zbigniewem Kowalczykiem na czele, radni miasta i gminy Końskie z przewodniczącym Piotrem Słoką i w końcu gospodarze wydarzenia: burmistrz Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Krzysztof Jasińki i Marcin Zieliński. Nie zabrakło też kombatantów skupionych głównie przy koneckim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

We wstępie przywitał wszystkich prowadzący patriotyczne spotkanie wiceburmistrz Krzysztof  Jasiński. Potem przybyli uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu Orląt i Strzelców wstępujących do Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. To właśnie członkowie tej jednostki w składzie: flagowy: Kuba Walewski, dowódca: Lucyna Baranowska, asysta: Karolina Styś wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę przy brzmiącym w tle hymnie Polski.

Za część artystyczną odpowiadał Miejsko-Gminny Dom Kultury. Pod okiem pracowników tej jednostki młodzież z koneckich szkół, a także seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali program pt. „WIWAT KONSTYTUCJA”. Nastrój sprzed 231 lat starali się przybliżyć członkowie Towarzystwa Stanisławowskiego, którzy prezentowali tańce i pląsy z tamtej epoki. Natomiast dwie patriotyczne pieśni w tym „Witaj Maj” zaśpiewał znany tenor Bogusław Morka.

Na koniec wydarzenia głos zabrał Krzysztof Obratański. Burmistrz Końskich wygłosił przemówienie, nawiązując do wojny w Ukrainie i współczesnej sytuacji geopolitycznej

„To nasze lokalne prawo, ale i zobowiązanie by pamięć konstytucji czcić w sposób szczególny, ale jak wiele rzeczy w przeszłości samo wydarzenie jest ważne nie tylko wskutek tego czego dotyczyło i co kształtowało, ale jaki niesie ze sobą potencjał nauki. To jedno z rzadkich dzieł w naszej historii, które możemy czcić nie jako rocznicę i świadectwo poświęcenia pomordowanych lub zmarłych w czasie wojen, to nie rocznicę klęski albo wojny obchodzimy, ale rocznicę wydarzenia, które wstrząsnęło Europą, bo było świadectwem mądrości, powagi odpowiedzialności […] Jeszcze kilka lat temu, przed pandemią, na tym dziedzińcu uczestnikami obchodów Konstytucji 3 Maja byli przedstawiciele zaprzyjaźnionego z nami miasta na Ukrainie – Mogilewa Podolskiego. Wieloletni mer tego miasta mógł powiedzieć, że tak naprawdę jest to święto również Ukrainy, która była wtedy częścią Rzeczypospolitej i razem z pozostałą częścią Litwy i Korony uzyskała dostęp do nowoczesnej myśli konstytucyjnej. To oznacza, że do dzisiaj oddziaływanie konstytucji dalece przekracza granice Polski w jej obecnym kształcie, że jest wspólnym świętem narodów wchodzących w skład rozległej, ogromnej wówczas Rzeczypospolitej. Jeżeli szukać jeszcze innych inspiracji, pytań i znajdować odpowiedzi – w tamtych czasach przez analogię do współczesnych to przypomnieć należy, że ówczesna Rzeczypospolita była na różne sposoby obśmiewana, wyszydzana jako miejsce, siedlisko zacofania, zabobonu, w kontraście do światłej, rządzonej przez semiramidę północy Rosji. Nie jest dziś tajemnicą, że popularni pisarze oświeceniowi pisali rzeczy bardzo nośne za rosyjskie pieniądze, że oddziaływanie tej propagandy miało znaczenie dla opinii o Polsce, a potem dla tego jaką Polska mogła uzyskać pomoc i jakie budować sojusze. Warto o tym pamiętać, bo zmienia się historia, zmienia się nasze życie, ale pewne mechanizmy rządzenia, szukania sojuszy i budowania przyjaźni pozostają niezmienne. I dzisiaj możemy znaleźć analogię do tamtych czasów. Naszym zobowiązaniem jest o tym pamiętać” – przemawiał burmistrz Obratański.

Możliwość zabrania głosu mieli także zaproszeni goście. Przemawiał Krzysztof Cichowski ze Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego oraz delegat ministra Michała Cieślaka.

Po tej części wszyscy przybyli na uroczystości przemaszerowali do Kolegiaty św. Mikołaja. Pochód rozpoczynała doskonale grająca Miejska Orkiestra Dęta, a zakończyły go wozy strażackie.

 

W świątyni konecczan przywitał ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Następnie odprawiono tam mszę świętą w intencji ojczyzny, którą wzbogacił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich.

Na popołudnie w Parku Miejskim w Końskich zaplanowano gry plenerowe prowadzone przez rekonstruktorów z Towarzystwa Stanisławowskiego, a także koncert tenora Bogusława Morki oraz jego gości. O tych artystycznych wydarzeniach więcej w osobnym materiale.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz